League of Legends

TBF 2017’de üst koridorlar: Thaldrin vs Fabfabulous

Riot Games

Nefes kesen bir mücadeleye sahne olan 2017 Yaz Mevsimi, 19 Ağustos günü oynanacak TBF 2017 ile son buluyor. Yarı Final’de Oyunfor.CREW’u geçen 1907 Fenerbahçe Espor ile Team AURORA karşısında iyi bir oyunla galibiyete ulaşan BAUSuperMassive, mevsim şampiyonu olup Worlds’e katılabilmek için kıyasıya bir seri oynayacak.

2017 Yaz Mevsimi’nin FB için genel olarak iyi geçtiğinden bahsetmek gerekiyor. Takım mevsim boyunca istikrarlı bir performans sergileyerek lig aşamasını birinci tamamlamayı başardı. SUP için ise aynı şeyleri söylemek ne yazık ki mümkün değil. Dumbledoge’un ayrılışından itibaren bir türlü istediği ritmi yakalayamayan ekip, Rogu’nun takıma dahil olmasıyla eski performansına dönüş sinyalleri verdi. Biz de TBF 2017 heyecanı öncesi her gün bir koridoru inceleyecek, oyuncuların performanslarına kısa bir göz atacak ve eşleşmelerin seriye nasıl etki edeceğini tahmin etmeye çalışacağız.

Thaldrin: İstikrar abidesi

Frozen ile birlikte takımın en önemli parçası olan Thaldrin, harika bir Yaz Mevsimi geçirdi. Koridorunu çok nadir kaybeden ve takımının en büyük ihtiyacı olan lider rolünü çok iyi bir şekilde dolduran tecrübeli isim, üst koridorlar arasında 3.9 KDA ortalaması ile birinci sırada bulunuyor. FB’nin aslında kolektif bir oyun oynuyor oluşu, Thaldrin’in fazla parlamamasına da yol açtı. Fakat oyuncunun kullandığı Işınlan büyüleri, takım savaşlarına girişleri ve arkadaşlarına pozisyon hazırlaması, Thaldrin adına mevsim boyunca en çok öne çıkan noktalardı.

Mevsim boyunca toplamda 13 maç Jarvan IV tercih eden Thaldrin, bu maçlardan sadece üçünde yenilgi yüzü gördü. Jarvan’ın da Thaldrin’in oyun tarzına çok uyumlu olduğunu söylemek gerekiyor. Erken seviyelerde orta koridoruna yardım edebilen şampiyon, takım savaşlarında da kritik ultisi ile orta koridor ya da nişancıya gerekli pozisyonu sağlıyor. Thaldrin aynı zamanda tüm mevsim maçlara çıkan üst koridorlar arasında da skor katkısında %68.1 ile birinci sırada yer alıyor.

Fabfabulous: MVP’nin dönüşü

Fabfabulous için ise Yaz Mevsimi adeta bir kabus gibi geçti. SUP genel olarak kötü oynarken bu performans düşüklüğü Fab’ta daha çok göze battı. Kış Mevsimi’nin en değerli oyuncusu seçilen Fab’ın bu mevsim böyle bir performans sergilemesi herkes için büyük bir sürprizdi. Fakat yine de oyuncuların kariyerleri boyunca böyle dalgalanmalar yaşadığını göz önüne alırsak Fabfabulous’un eski ihtişamlı günlerine dönmemesi için hiçbir neden yok. Aslında Yarı Final serisinde de eski Fab’tan enstantaneler izledik. 2.3 KDA ortalamasına sahip olan oyuncu, üst koridorlar arasında son sırada yer alıyor. İstatistikler de oyuncunun kötü bir mevsim geçirdiğini kanıtlar nitelikte.

4

Off-tank dediğimiz yarı tank yarı savaşçı şampiyonlar yerine taşıyıcı üst koridorları daha çok seven Fabfabulous, bu mevsim lig aşamasında en çok Rumble ile Vadi’ye indi. Ancak beş karşılaşmaya Shen ile çıktığını ve bu maçların hiçbirini kaybetmediğini de eklemek gerekiyor. Metadaki şampiyonlar yerine Camille ve Jayce gibi şampiyonları da oynayan Fab, Yarı Final mücadelesinde tanklarla da iyi oynayabileceğini gösterdi. Buna rağmen skor katkısında %62 ile üçüncü sırada yer aldı. Bireysel anlamda kötü oynasa da Fab’ın takımına elinden gelen katkıyı yaptığını görüyoruz.

Peki bu eşleşme seriyi nasıl etkiler? Eski SUP’un en büyük silahı Fab’a verilen taşıyıcıyı kartopu yaparak diğer koridorlara bu etkiyi yansıtmaktı. Şimdi tank metasının hakim olması bunu aslında zorlaştırıyor. Tarz olarak baktığımızda Thaldrin’in daha arka planda kaldığını, Fab’ın daha çok spot ışıkları altında olduğunu da söylemek gerekiyor. Burada ormancıların yaratacağı etkinin fazla olmayacağını söyleyebiliriz. Eşleşmenin kritik noktası ise Işınlan kullanımları olacak. İki takım da ligin en iyi takım savaşı oynayan ekipleri. Dolayısıyla ayrık ittirme tehditine karşı oyuncuların bu büyülerini akıllıca kullanmaları, üst koridorların maça olan etkisini belirleyecektir.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.