League of Legends League of Legends Haberleri Worlds 2017

Worlds 2017 Final incelemesi: SKT-SSG

Artık son düzlüğe girildi, nefesler tutuldu. Bir aydan uzun bir süredir devam eden League of Legends sahnesinin en önemli turnuvası Worlds 2017, yarın sonlanıyor. Turnuva finalinde karşı karşıya gelen takımlar SKT ve SSG ise geçtiğimiz yılın rövanşı için Vadi’ye inecek. Kim kazanırsa kazansın yarın bir kez daha tarih yazılacak.

İki takım için de zorlu bir turnuva olsa da League of Legends izleyicileri Worlds 2017 finalinde mükemmel bir mücadele seyretmek çin hazır. 2016 yılı finalinin rövanşı olan seri bununla birlikte birçok hikayeyi de içeriyor. SKT finale önce Misfits ardından da RNG’yi eleyerek gelirken, SSG ise turnuvanın en büyük sürprizi olarak Longzhu’yu 3-0 ile geçtikten sonra WE karşısında rahat bir galibiyet alarak finale yükseldi.

Genel performanslar

Daha önce de bahsettiğimiz üzere SSG Worlds 2017’ye harika bir şekilde başlamadı. Grup aşamasında RNG, G2 ve FB karşısında problemler yaşayan SSG, playofflar başladıktan sonra bambaşka bir kimliğe büründü. Şampiyonluğun en büyük adaylarından Longzhu’yu 3-0 gibi rahat bir skorla geçen SSG, ardından WE’yi de kolaylıkla elemeyi başardı. Takımın özellikle WE serisinde kendisini aştığını ve takım savaşı konusunda çok iyi olduğu bilinen WE ile çok az savaşarak seriyi kazandı.

League of Legends seyircileri arasındaki en büyük tartışmalardan birisi ise bu yıl SKT mi zayıf, yoksa diğer takımlar mı kendisini geliştirdi. 2015 yılındaki şampiyonlukta SKT playofflarda sadece 10 maç oynadı. Bu yıl ise SKT’nin finale gelmesi için sadece 10 maç oynaması gerekti. Aslında SKT’nin bir nebze zayıfladığını, bunun da alt koridorunun gösterdiği kötü performans olduğunu söylemek gerekiyor. Öte yandan Bang-Wolf ikilisi ne kadar kötü oynarsa Faker da bir o kadar iyi oynuyor. Turnuva boyunca takımını sırtlayan Faker’ın performansının yanına Huni ya da Bang’in güzel oyunu da ekleyince SKT durdurulamaz oluyor. Hem MSF hem RNG serisinde de 2-1 geriye düşen SKT, mental olarak da ne kadar güçlü olduğunu gösterdi.

Seri analiz

İki takımı da artık çok yakından tanıyoruz. Turnuva boyunca iki takım da etkileyici performanslar sergiledi. Daha önce sürekli tekrarlanan “Asla SKT’ye karşı bahse girme” sözü bu defa doğru çıkmayabilir. Zira ilk defa SKT çıkacağı bir finalde mutlak favori olarak gösterilmiyor. Oynadıkları oyun baz alındığında SSG çok daha temiz bir şekilde finale çıkarken SKT belirli zayıflıklarını fazlasıyla Vadi’ye yansıttı. Bu da “Tanrı”nın kanadığının, dolayısıyla öldürülebileceğinin bir göstergesi.

2013 yılında Faker profesyonel kariyerine CJ Blaze maçı ile çıkmıştı, rakibi ise Ambition’dı. Zamanının en iyi orta koridoru olarak gösterilen Ambition’ı koridorda yenen ve maçı da etkileyici bir şekilde kazanan Faker gelecek vaad ettiğini daha ilk maçtan gösterdi. Şimdi dört yıl sonra Faker dünyanın en iyi oyuncusu olarak gösteriliyor. Ambition ise orta koridoru bırakıp ormana döndü ve Faker’ın tahtını devirmek için elinde ciddi bir fırsat bulunuyor.

Serinin kaderini bu defa da ormancılar belirleyecek gibi gözüküyor. En azından SSG için bu önerme doğru. Ambition’ın yıldızlaştığı bir seride SKT’nin şansı oldukça düşük. Fakat SKT’de de işleri dengeleyebilecek bir Faker bulunuyor. Bununla birlikte Blank’in kötü peformansı ve RNG serisinin dördüncü maçında Peanut’ın Vadi’ye inmesi, SKT’nin orman pozisyonunda yaşadığı problemleri özetler nitelikte. Bang-Wolf ikilisi RNG serisini MSF serisinden daha iyi oynasa da Bang’in dördüncü maç öncesi hayal kırıklığı da çok fazla şey anlatıyor.

Kimi yakından takip etmeli?

Ambition: Yarı final eşleşmesinde de söyledik, yine belirtelim; Ambition bu takımın bel kemiği. Oyuncunun erken oyunda aktif olduğu hemen hemen her maçı kazanan SSG, Ambition’ın etrafında da iyi oynuyor. Bununla beraber oyuncu da harika bir liderlik örneği gösteriyor.

Faker: Kendisi de söylüyor, Faker şu anda altın çağında. Takımın kötü oynaması Faker’ın performansını daha da öne çıkarmıyor, Faker hakikaten de olağanüstü bir turnuva çıkarıyor. RNG karşısında 5 maçta da Galio oynayan Faker’ın bu sefer aynı şampiyonları seçme ihtimali pek yok. Fakat yine de oyuncu etkisini Vadi’ye yansıtacaktır.

Seriyi kim kazanır?

Yukarıda da söylediğim üzere “SKT’ye karşı bahse girilmez.” ilkesi bu defa kırılacak gibi. En azından ben öyle düşünüyorum. Ve bu serinin de tıpkı 2016’daki final gibi 5 maça uzayacağını, şampiyonun bu defa SSG olacağını tahmin ediyorum.

League of Legends oyuncusu, aynı zamanda profesyonel sahnenin sıkı takipçisi.

2 Comments

 • LCK 4 Kasım 2017

  Bu analizi yapan arkadaşların LCK izlemediği açıkça ortada. Worlds maçlarını değil, bu takımların LCK içerisindeki maçlarını izlemenizi öneriyorum.

  3-1 #SKTWIN

  SKT’ye karşı bahse girilmez.

  Turnuva maçları sona erdiğinde tekrar burada olacağım.

  • Zafer Zırhlı 4 Kasım 2017

   Selam :))

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir