League of Legends Worlds 2017

Worlds 2017 Play-in Aşaması A ve B grubu analizi

Worlds 2017 heyecanına saatler kala turnuvanın ilk iki gününde karışık olarak maçlarını oynayacak A ve B gruplarının incelemesini yapıp, gözünüzden kaçırmamanız gereken detayları sizlere sunuyoruz.

Bir zamanların Wild Card takımları, şimdinin play-in grup aşaması takımları olarak en büyük avantajımız Worlds heyecanını erkenden yaşamaya başlamak. Bu durum kimi zaman erken başlayan heyecanın erken bitmesine sebep olsa da, bu sene 1907 Fenerbahçe’den beklentimiz büyük. Türkiye saati ile yarın sabah 08:00’de yapılacak açılış seremonisi ile resmen başlayacak Worlds 2017, bu hafta play-in aşamasını geçmeye çalışan on iki takımın mücaledesine sahne olacak. Bu yazımızda Team WE’li, Gambit’li, Lyon Gaming’li A grubu ile Dire Wolves’lu, Team One’lı, Cloud 9’lı B grubunu masaya yatıracağız. İki grubun kendi içlerindeki dinamiklerini ortaya koyup, final sıralaması hakkında fikir yürüteceğiz.

 

A Grubu

Team WE‘nin adını gördüğümüz herhangi bir skor tablosunda kendilerini favori göstermememiz için, o oyunun League of Legends olmaması gerekiyor. Bir yandan League of Legends’ın bu kadar popüler olmasının bir sebebinin de tahmin edilemezliği olduğunu kabul etmek gerekse de, oyun ne kadar “tahmin edilemez” olursa olsun bu kadar bireysel yeteneğin bir arada olduğu, takım savaşlarında adeta her şeyi yavaşlatılmış şekilde yaşayıp doğru kararlar verebilen bir takımı grubun net favorisi olarak göstermemek yanlış olacaktır.

Bana göre gruptan çıkacak diğer takım ise son zamanların en ilginç kadrosuna sahip olan Gambit Esports. Edward ve Diamondprox gibi League of Legends eskilerinin hatırlayacağı Moscow 5 efsanelerinin yanında Worlds 2016’da yakaladıkları başarı ile transfer tekliflerinin, milyon dolarlık yatırımların arasında boğulup direksiyon hakimiyetini kaybeden Albus NoX Luna takımının (yeni adıyla M19) ormancısı PvPStejos orta koridoru Kira. PvPStejos kariyerinin Hard Random öncesinde olduğu gibi üst koridorda mücadele edecek. Biz Bağımsız Devletler Topluluğu’nun dünü ve bugününü bir arada izletecek ekip, imkansızı başarıp Team WE’den bir maç koparabilir mi dersiniz?

Grubun son katılımcısı ise League of Legends’ın üvey evladı diyebileceğimiz, yıllardır gelişmeye doymayan ama bir türlü yumruğunu masaya vuramayan Latin Amerika ekiplerinden Lyon Gaming. Lyon Gaming kadrosunun bireysel olarak yeteneksiz ya da yetersiz olduğunu kimse söyleyemez ancak söz konusu makro oyun olduğunda, grubun diğer iki takımının arasında ezileceklerini düşünüyorum.

Grubun seyir zevki en yüksek eşleşmesi: Condi vs. Diamondprox

 

 

B Grubu

Turnuvadan önce Cloud 9 koçuna istediği rakipleri seçebileceğini söyleseydiniz muhtemelen şu anki rakiplerinden en az birini, belki ikisini birden seçerdi. Böyle bir şey söylerken, Team One ve Dire Wolves’un çok kötü takımlar olduğunu iddia etmiyorum. Zaten bu aşamaya kadar geldiklerine göre ikisini de an itibarıyla resmi olarak dünyanın en formda 24 takımından biri ilan edebiliriz. Ancak bana göre Cloud 9 kalitesi ve oyun görüşü, şu an için Okyanusya ya da Brezilya şampiyonlarının baş edebileceği bir seviyede değil.

Team One Esports ise oldukça genç bir takım olmasına rağmen CBLOL 1.liği vizesi ile Çin’e gelmeyi başardı. Az önce lig kalitesi olarak Cloud 9 ile aralarında çok fark olduğunu belirtmiştim. Fakat Team One Esports, eski wild card bölgeleri arasında Fenerbahçe ile beraber “sağlam” makro oyun oynadığını söyleyebileceğim ekiplerden bir diğeri. Objektifleri her zaman skorların önünde tutan ve yeri geldiğinde makro oyun ile harikalar yaratabilen ekip, Cloud 9 gibi ipleri sürekli elinde tutan ekiplere karşı favori olmasa da, küçümsenmesinin teklif bile edilemeyeceğini eklemek lazım.

Grubun son ekibi ise Okyanusya şampiyonu, beraber katıldığımız turnuvalardan adını sıkça duyduğumuz Dire Wolves. Güçlü, uyumlu ve sahne heyecanı neredeyse sıfır civarında olan ekip, Worlds’de sürpriz yaparak kalitesinin Okyanusya’nın üstünde olduğunu tüm dünyaya kanıtlamak istiyor. Bu grupta izlemesi en keyifli olacak eşleşmeler şüphesiz ki iki günün de grup adına son karşılaşması olarak takvime işlenen Team One Esports vs. Dire Wolves karşılaşması. İki ekibin de Cloud 9’a karşı varlık gösteremeyeceğini öngörürsek, bu iki maçtan avantajlı ayrılan ekip bir süre daha Çin’de bulunma şansını yakalayacak diyebiliriz.

Grubun seyir zevki en yüksek eşleşmesi: AbsolutRedbert vs. K1ngDestiny

 

Worlds 2017’de A ve B grubu maçları Cumartesi ve Pazar sabahı 8’de başlayıp 13:30’a kadar sürecek. 5mid olarak maçlar esnasında ve sonrasında gelişmeler, istatistikler ve takip edemeyenler için gün özetleri paylaşmaya devam edeceğiz. Yılın League of Legends adına en heyecanlı ayına hepiniz hoşgeldiniz!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir