Overwatch Overwatch Haberleri

Overwatch League – Pasifik Bölgesi

Günümüzün en büyük espor yatırımlarından Overwatch League’in ön sezonunun başlamasına bir aydan az bir süre kala ligle ilgili açıklanan her şeyi ve gelecekten beklentilerimizi iki yazılık bir dizide sizlere aktarıyoruz.

İlk önce genel detaylarla başlayalım. Overwatch League, uzun zamandır NBA’de uygulanan ve gelecek sene NALCS’te uygulanacak olan franchising sistemine dayalı, iki bölgeye ayrılmış bir lig. Franchising sistemi nedeniyle ligden düşme gibi bir durum söz konusu değil. Bölgelerin dağılımı coğrafik olduğu için NBA’e bu açıdan da benziyor. Atlantik ve Pasifik Ligleri olarak ikiye ayrılan bu organizasyonda ilk sezon 12 takım mücadele edecek. Bu takımların her biri ise bir şehri temsil ediyor. İlk sezonun tamamı ABD’de oynanacak olsa da gelecek sezona dek takımların kendi şehirlerinde birer espor stadyumu inşa ettirme yükümlülüğü bulunuyor. Bu da demek oluyor ki gelecek sezondan itibaren deplasman ve ev maçları izleyeceğiz.

6 Aralık’ta gösteri turnuvası olarak nitelendirebileceğimiz bir ön sezonla ABD’deki Blizzard Arena’da başlayacak ligin ilk normal sezonu ise 10 Ocak 2018 tarihinde izleyenlere merhaba diyecek. İlk sezon 16 Haziran’a dek sürecek. Sonrasında ise Sezon Arası olarak nitelendirilen 2 aylık bir sürenin ardından 10 Ağustos’ta oynanacak All-Star etkinlikleri ile ilk sezon tamamıyla sona erecek. Bir diğer önemli detay da Overwatch League için oyuna eklenen yeni izleyici modu. Önceden takımları normal oyunda olduğu gibi mavi ve kırmızı takımlara ayıran ve oyuncuların kırmızıyı düşman olarak görme alışkanlığı nedeniyle eleştirilen eski izleyici modu tarihe karışacak. Yeni modda takımlar, forma renkleriyle sahneye çıkacak ve bu olası karışıklıkları önleyecek.

Formalardan bahsetmişken, ligin en heyecan verici haberlerinden biri de her takımın oyun içerisinde her kahramanda kullanabileceği kendi formalarının olacak olması. Bu hem etkileyici bir görüntü, hem de daha rahat izlenecek maçlar anlamına geliyor.

Şimdi gelelim Overwatch League’in Pasifik Bölgesinde yer alan takımlara ve bu takımlar hakkındaki önemli detaylara.

Merkezi: Dallas
Sahibi: Team EnVyUs
Koç: Kyky

Kadrosu: xQc, cocco (Tank), Taimou, EFFECT (DPS), Chipshajen, Custa, HarryHook (Destek), Seagull, Micke (Esnek)

Eski EnVyUs kadrosunu koruyan Dallas Fuel’a yeni oyuncu olarak gelen isimler Custa ve xQc oldu. Custa, daha önce Overwatch Apex ve Overwatch Open gibi büyük turnuvalarda oynadı ve dağılan Fnatic kadrosunun önemli isimlerinden biriydi. xQc ise yeni bir keşif olarak nitelendirilebilir. Neler yapabileceğini lig başladıktan sonra daha net göreceğiz. Dallas Fuel’ın en çok öne çıkan isimleri tabii ki Seagull ve Taimou. İki oyuncunun da sahip olduğu profesyonel Team Fortress 2 geçmişi ve sonrasında edindikleri Overwatch kariyerleriyle takımın iplerini sırtlarına almaları gerekiyor. Seagull kadroda esnek olarak görünse de Zarya tercihleri dışında şu ana dek genel olarak DPS kahramanlarına yoğunlaştığını söyleyebiliriz. Taimou ise dünyanın önde gelen Mcree oyuncularından biri ve onu bu devasa sahnede izlemek heyecan verici olacak.

Takımın en büyük sıkıntısı ise muhtemel dil bariyeri. Oyuncuların sekiz farklı ülkeye mensup olması ve bu ülkelerden yalnızca üçünde anadilin İngilizce olması iletişim açısından takım için problem yaratabilir.

Merkezi: Los Angeles
Sahibi: Kroenke Sports & Entertainment
Koç: Dpei

Kadro: iRemiix (Tank), Surefour, Asher, Hydration (DPS), Shaz, BigGOOse (Destek), Bischu (Esnek)

Los Angeles Gladiators’ın kadrosuna baktığımızda sanki Kungarna ve Team Gigantti birleşmiş ve başına Surefour konmuş gibi bir görüntü hakim. Bu takımın öne çıkan ismi tabii ki eski Cloud9 oyuncusu Surefour. Geçtiğimiz günlerde Kanada milli takımıyla Overwatch Dünya Kupası’nda ikincilik elde eden oyuncu, çoktan dikkatleri üstüne topladı. Takımdaki diğer isimler size aşina gelmeyebilir. Ancak özellikle Shaz ve BigGoose’u dikkatle izlemenizi öneriyoruz. Özellikle Finlandiyalı destek oyuncusu Shaz, Overwatch Contenders’ın Avrupa ayağında takımı Team Gigantti ile birinci olarak dikkat çekmişti.

Bu takımın da sıkıntısı dil bariyeri olabilir gibi görünüyor. Oyuncuların mensup olduğu beş farklı ülkeden sadece birinde İngilizce anadil olarak konuşuluyor. Üstelik Dallas Fuel’ın aksina LA Gladiators’ın oyuncularının birbiriyle sinerjisi, hepsi farklı takımlardan geldiği için oldukça düşük. Bu durum ancak sıkı bir çalışmayla düzelebilir.

Merkezi: Los Angeles
Sahibi: Immortals
Koç: Ookz

Kadro: Numlocked, Fate (Tank), Silkthread, Agilities, Soon, Grimreality (DPS), Kariv, Verbo, Unkoe (Destek), Envy, Space

Eski Immortals kadrosunu büyük oranda koruyan Los Angeles Valiant’a, eski Rogue takımından takviye yapılmış ve birkaç tutam da gelecek vaat eden oyuncu yerleştirilerek son kadro oluşturulmuş. Açıkçası çok da güzel olmuş. Özellikle Agilities ve Soon’un öne çıktığı takım, oldukça iyi bir performans ortaya koyma potansiyeline sahip. Yeni isimlerden numlocked ise Team Fortress 2 severlerin yakından tanıyacağı, eski bir TF2 efsanesi. Kısacası ortaya çıkan kadro heyecan verici. Ancak bu takımın özellikle tamamı Koreli oyunculardan oluşan takımlara karşı zorlanacağını söyleyebiliriz.
 
Geniş bir kadronun artıları olabileceği gibi eksileri de olabilir. Özellikle oynama şansı bulamayan oyuncuların yaratabileceği huzursuzluk gibi konulara dikkat etmesi gereken yönetimin, bu 11 oyuncuyu çalıştırırken de zorlanacağını söylemek yanlış olmaz.
 
 
Merkezi: San Francisco
Sahibi: NRG Esports
Koç: Brad
 
Kadro: Nomy (Tank), sinatraa, Nevix, iddqd, Danteh (DPS), sleepy, dhaK (Destek), super, BABYBAY (Esnek)
 
Genel olarak genç yetenekler ve gelecek vaat eden oyunculardan oluşan San Francisco Shock takımında öne çıkan isimler İsveçli iddqd ve Nevix ile ABD’li sinatraa. Özellikle 2017 Overwatch World Cup’ta iyi performanslar ortaya koyan bu oyuncuların yanına dhaK, sleepy ve Danteh gibi yeni isimler eklenmiş. Super ve sinatraa ise 18 yaşından küçük oldukları için henüz maçlara çıkamayacak ancak iki oyuncu da oldukça yetenekli ve gelecekte Shock’a büyük katkı sağlayabilecek isimler.
 
Bu takımın yaşayabileceği genel sıkıntı tecrübe eksikliğinden doğabilir. Takımın yarısı büyük sahne deneyimi bulunmayan tecrübesiz oyunculardan oluştuğu için ön sezon Shock adına çok önemli. Bu oyuncuların sahne heyecanını kırıp normal sezona iyi bir giriş yapmaları için bu süreyi iyi kullanmaları gerekiyor.
 
 
Merkezi: Seul
Sahibi: KSV Esports
Koç: alwaysoov ve nuGget
 
Kadro: KuKi, Miro (Tank), Bunny , Wekeed, FLETA, Munchkin (DPS), ryujehong, tobi (Destek), XepheR, gido, ZUNBA (Esnek)
 
Açıkçası takımın yarısı Güney Kore milli takımı oyuncularından oluştuğu zaman en çok öne çıkan oyuncuyu göstermek biraz zor oluyor. Ancak şurası kesin, OWL’un en iyi iki destek oyuncusu bu takımda. World Cup’ta çok iyi performanslar ortaya koyan ryujehong ve tobi, bu takımın bel kemiğini oluşturacak. Bunun dışında zunba ve Miro’nun da özellikle tank kahramanlarla harikalar yarattığını söylemeden geçemeyiz. Dynasty’nin büyük kısmı tecrübeli oyunculardan oluşsa da birkaç gelecek vaat eden oyuncuya da yer verilmiş. Özellikle Weeked, Bunny ve KuKi isimlerini daha az duyduğumuz oyuncular ve büyük ihtimalle geleceğe yönelik birer yatırım olarak takıma alındılar. Ön sezonun başlamasıyla beraber bu yatırımların ne denli başarılı olabileceğini daha iyi tahmin edebileceğiz.
 
Güney Kore’yi temsil edecek Dynasty’nin sıkıntılı bir yanını bulmak zor. Espor anlamında tüm dünyayı kasıp kavuran Güney Kore’nin Overwatch ayağı için birincilik tek amaç olacaktır. Takım adına sıkıntı çıkarabilecek tek konu Valiant’ı anlatırken bahsettiğimiz geniş kadro konusu. Ancak bir kültür anlamında bakıldığında Koreli oyuncular yedek olmaya veya yedeğinin olmasına çok daha alışık. Dolayısıyla bu sorunun Dynasty’i fazla etkileyeceğine ihtimal vermiyorum.
Merkezi: Şangay
Sahibi: NetEase
Koç: Açıklanmadı
Kadro: MG, Roshan, Xushu (Tank), Undead, Diya (DPS), Freefeel, Fiveking, Altering (Destek)
Overwatch’un Çin’de henüz beklenen ilgiyi yakalamamış olması sebebiyle ülkenin sahip olduğu Overwatch takımlarının sayısı, ülke nüfusu düşünüldüğünde oldukça azdı. Düzenlenen turnuvaların da azlığı Çin’i ilginç bir noktaya koyuyor. Her ne kadar Vici Gaming’in yıldızı, Diya’yı pek çoğumuz duymuş olsak da geriye kalan oyuncuları sadece Overwatch Premier sırasında izleme şansı bulabildik. Bir oyuncuyu tek bir turnuvayla değerlendirmek de oldukça zor olduğu için aslında Dragons’ın yapacakları şu an için bir kapalı kutu gibi. Ancak o tek turnuvada izlediğimiz kadarıyla, eğer takım içindeki sinerjiyi yakalayabilirlerse Undead ve Xushu’nun da ön plana çıkabileceğini söyleyebiliriz.
Çin ekibinin kadrosuyla ilgili göze çarpan şey esnek rolde oyuncu bulunmaması. Takımlar bildirilirken yaşanmış bir iletişimsizlik olabilir, zira Xushu’nun Premier sırasında esnek denebilecek bir rolde oynadığını görmüştük. Ancak eğer gerçekten bu rollerle sınırlı kalacaklarsa Overwatch League genelindeki meta değişimlerine ve oyun içerisindeki taktiksel değişimlere ayak uydurma sırasında sorun yaşayabilirler.
Bir sonraki yazımızda Overwatch League’in başka detaylarını da ele alacak ve Atlantik Bölgesi’ndeki takımların detaylarını paylaşacağız.
Mütercim Tercümanlık öğrencisi, Overwatch ve League of Legends takipçisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir