Overwatch Overwatch Haberleri

Overwatch League 2017 yazında başlayacak

Overwatch’ın Küresel Espor Direktörü Nate Nanzer, kendisiyle Güney Kore’de yapılan bir röportajda Overwatch League hakkında merak edilen detaylara açıklık getirdi ve ligin başlangıç tarihini duyurdu.

Reddit kullanıcısı /u/bartlet4us’ın Koreceden çevirerek paylaştığı röportaja göre, Overwatch Leauge bu yılın üçüncü çeyreğinde, yani Temmuz, Ağustos veya Eylül aylarından birinde başlayacak. Blizzard’ın Overwatch’u espor sahnesinde güçlendirmeyi planladığı yeni ligi ilk olarak Blizzcon 2016’da duyurulmuştu. Oyun çıktığı günden bu yana inanılmaz bir başarı gösterse de, espor tarafında aynı oranda sükse yarattığını söylemek şu an için mümkün olmadı. Bu yüzden yeni gelecek olan ligin önemi bir hayli yüksek.

Peki Overwatch League tam olarak nedir? Blizzard bizim için neler planlıyor kısaca bir göz atalım:

Öncelikle ligin yapısından bahsedecek olursak, Overwatch League’de mücadele edecek her takım, bir şehri temsil edecek. Blizzard’ın organize edeceği lig, diğer tüm OW liglerinin üzerinde yer alacak ve “bağımsız” olacak. Takımlar ilk önce Amerika, Avrupa, Asya-Pasifik, Kore ve Çin şeklinde bölgelere ayrılacak ve lig öncesinde temsil hakkı kazanmak için birbirleriyle yarışacak. Bu süreçte hem takımlar kendilerini tanıtacak hem de hayranlar takımlar hakkında bilgi sahibi olacak. Daha sonra başarılı olan takımlar, şehirlerini, ülkelerini ve bölgelerini temsil etmek üzere Overwatch League’de mücadele edecek. Paylaşılan haritaya göre Türkiye de Avrupa bölgesinde mücadele edecek.

Esporda alıştığımızın aksine lig düzeninde ise farklı bir strateji izlenecek ve sezon başlamadan önce yetenek avı için özel bir etkinlik gerçekleştirilecek. Oyuncular, bu etkinliğe katılma hakkı elde etmek için sırasıyla Competitive modda, çevrimiçi turnuvalarda ve üçüncü kişiler tarafından düzenlenen turnuvalarda mücadele edecek. Sergiledikleri performansa göre bu etkinliğe davet edilen oyuncular takım sahipleri önünde Overwatch oynama şansı bulacak ve maçlar sonunda sözleşme imzalayabilecek. Etkinlik sonrasında transfer sezonu başlayacak ve takımlar, verilen sürece içerisinde kadrolarını belirleyecek. Ardından bildiğimiz normal sezon oynanacak ve nihayetinde playoff’lar başlayacak. Bu aşamadaki seriler sahnede ve seyircili oynanacak.

Ligdeki takım yapıları konusunda ise Blizzard nispeten yönlendirici bir tutum sergileyecek. Buna göre her takım sahibine oyuncu yetiştirme, iç yapılanma ve takım rollerini ayarlama konularında aktif rol alma sorumluluğu yüklenecek. Lig oyuncuları, takım sahipleriyle beraber lig ekonomisinden pay alarak dünya genelinde Overwatch içerisinde kazanılabilecek en büyük ve prestijli ödüllerin sahibi olabilecek. Takımlarda ırk, cinsiyet, milliyet ve ülke sınırlaması olmayacak. Yani örneğin üç kız ve iki erkekten oluşan, oyuncularının tamamı Asyalı olan bir takım Paris şehri adına mücadele edebilecek.

Overwatch League’i biz de heyecanla bekliyoruz ve tüm gelişmeleri aktarıyor olacağız.

Mütercim Tercümanlık öğrencisi, Overwatch ve League of Legends takipçisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir