Overwatch Overwatch Haberleri

Overwatch League’de spot bedelleri 2-15 milyon dolar arasında olabilir

Geçtiğimiz gün ortaya çıkan bir rapora göre, Overwatch League’de bir şehri temsil etmenin bedeli 2 ile 15 milyon dolar arasında değişecek. Blizzard’ın başlangıç için bu rakamları beklediği belirtilirken, uzmanlara göre ise bu fiyat aralığı bir hayli yüksek.

Overwatch League’i büyük heyecanla duyurduktan sonra tam anlamıyla sessizliğe bürünen Blizzard, hiç beklenmeyen bir rapor ile gündeme geldi. Sürecin uzamasıyla birlikte oyuncuların kafasında “acaba lig zamanında başlayabilecek mi” sorusu oluşurken, kısa süre önce Overwatch’un espor direktörü Nate Nanzer, kendisiyle yapılan bir röportajda sessizliğin sebebinin tamamlanması gereken yasal süreçlerden kaynaklandığını ve ligin zamanında hazır olacağını söylemişti.

Öte yandan oluşan sessizlik, yatırımcıların da duraklamasına neden olmuş gibi görünüyor. Overwatch takım sahiplerinin birçoğu, OWL hakkındaki belirsizliğin takımlarına zarar verdiğini ve yatırımcılardan gelen para akışının durma noktasına geldiğini açıkladı. Bunun bir nedeni de OWL’in durumuna göre diğer etkinliklerin iptal edilme olasılığı. Blizzard, Overwatch’ın tüm haklarını elinde tuttuğu için böyle bir hakka da sahip ve OWL’in tekel haline getirmek için böyle bir uygulamaya gidebilir.

Bununla birlikte SportsBusiness Journal tarafından yayımlanan bir rapor ile birlikte, Overwatch League’de yer almanın takımlara ne kadara mal olacağı da belli oldu. Buna göre, OWL’e ev sahipliği yapacak şehirlerden nispeten daha küçük olanlarının franchise fiyatları, yani ligde bir yer satın almanın bedeli 2 ile 5 milyon dolar arasında değişecek. Los Angeles gibi yüksek gelirli e-spor merkezlerinde oynamanın bedeli ise söylenenlere göre 15 milyon dolar civarında olacak. SportsBusiness Journal, bilgileri Blizzard içerisinden ismini vermediği farklı kaynaklara dayandırırken, rakamların Blizzard tarafından OWL için “beklenti” duyulan miktarlar olduğunu da belirtelim.

Yine de doğru çıkması ihtimali üzerinde duran uzmanlara göre bu fiyatlar bir hayli yüksek. 25 milyon kayıtlı oyuncusu olduğu açıklanan Overwatch’un e-spor sahnesinde henüz çok yeni olduğunu ve amaçladığı izleyici sayısının henüz altında olduğunu düşünen uzmanlar, LoL ve CS:GO gibi günümüzde espordan en büyük payı alan oyunların bu hedeflere ulaşmasının yıllar aldığını, bu nedenle de yatırımcıların çekimser olabileceğini söylüyor. Franchise fiyatlarının arz-talep dengelerine göre belirlenmesi gerektiği ve Blizzard tarafından belirlenen fiyatların, yatırımcı çekme konusunda sıkıntılar oluşturabileceği de gelen yorumlar arasında.

İyi haber ise Nanzer’ın röportajının sonunda OWL ile ilgili pek çok yeni haberi yakın zamanda paylaşacaklarını açıklaması oldu. Bu haberler, yatırımcıları tekrardan hareketlendirip, oyun severlerin merakını giderebilir. Açıklanacak haberlerin OWL’in geleceği açısından hayati önem taşıdığını söyleyebiliriz.

Mütercim Tercümanlık öğrencisi, Overwatch ve League of Legends takipçisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir