Overwatch Overwatch Haberleri

Overwatch League’in ilk aşamasında şampiyon London Spitfire oldu

Overwatch League’in başlangıç sezonunun ilk aşamasında son gülen London Spitfire oldu. Özellikle bu aşamanın son gününde nefes kesen karşılaşmalara sahne olan lig, 22 Şubat’ta ikinci aşamasıyla devam edecek.

Öncelikle kısaca Overwatch League’in aşama sisteminden bahsedelim. Ligde her sezon dört aşamadan oluşuyor. Aşamalar arasındaki en büyük fark, her aşamada harita havuzlarının değişmesi. Örneğin bu aşamada hiç izlemediğimiz King’s Row, Route 66, Volskaya Industries ve Watchpoint: Gibraltar gibi haritalar, ikinci aşamada karşımıza çıkıyor olacak. Her aşamadan üstün çıkan takımlar ise sene sonunda gerçekleşecek büyük finallerde 1 milyon doları aşacak bir ödül için mücadele edecek.

Spitfire bu galibiyeti elde ederek büyük finaller yolunda önemli bir başarıya imza attı. Ancak bu başarı hiç de kolay gelmedi. Birinci aşamanın son haftasına girildiğinde tam yedi takımın birinci aşama final maçlarına katılma şansı bulunuyordu. Takımlar birer birer şansını kaybetti ve geriye Houston Outlaws, New York Excelsior ve London Spitfire kaldı. Seoul Dynasty, Los Angeles Valiant’a yenilerek, Boston Uprising, Houston Outlaws’a az bir farkla kaybederek, Los Angeles Valiant ise harita farkıyla Outlaws’ın gerisinde kalarak final şansını yitirdi. 125 bin dolar ödüle sahip final maçlarına katılan ekiplerden New York Excelsior, ilk aşamayı birinci sırada tamamladığı için doğrudan finale çıkarken Houston Outlaws, London Spitfire ile karşılaştı.

Houston Outlaws’ın müthiş bir başarıya imza attığını her şeyden önce belirtmek gerek. Final maçlarından hemen önce oynadığı Spitfire maçından galip ayıralarak finallere kalma şansını elde eden ekip, Seoul Dynasty ve Los Angeles Valiant gibi devleri geride bırakarak çoktan bir peri masalı yazmıştı. Yarı final serisine Dorado’da elde ettiği galibiyetle iyi başlayan ekip, 1-0 öne geçmeyi başardı. Ancak Spitfire KOTH haritalarındaki üstün performansını bir kez daha ortaya koydu ve durumu 1-1’e getirdi. Temple of Anubis’e gelindiğinde Spitfire yine muhteşem bir performans sergiledi ve rakibine tek bir point bile kaptırmadan haritayı kazanarak serideki durumu 2-1’e getirdi. Bu dominant performansına Eichenwalde’da da devam eden Spitfire, yine point bile kaptırmadan haritadan galip ayrılarak Outlaws’ı adeta ezdi ve seriyi 3-1 kazanarak finalde Excelsior’ın rakibi oldu.

New York Excelsior – London Spitfire karşılaşması oldukça heyecanlı ve çekişmeli geçti. İlk harita olan Junkertown, iki takım için de bu aşama boyunca sıkıntılı geçmişti. Ancak iki ekip de finallerde burayı bambaşka oynadı ve bir kez uzayan harita bir o tarafa bir bu tarafa gidip gelerek 4-3 Excelsior üstünlüğüyle sonuçlandı. Sıra Oasis’e geldiğinde Excelsior bu sefer dominant bir performans sergileyerek seride 2-0’lık üstünlüğü yakaladı ve şampiyonluğa oldukça yaklaştı. Ancak Lunar Colony’de müthiş bir direnç gösteren Spitfire, seri daha bitmedi dedi ve haritadan 3-2 galip ayrılarak serideki durumu 2-1’e getirdi. Sırada Numbani vardı. Spitfire ilk pointi alıp payload’u bir miktar ittirmeyi başardı ancak ikinci pointi alamadı. Durum açıkçası biraz umutsuz görünüyordu. Ancak Spitfire defans sırası kendine geldiğinde muhteşem oynadı ve ilk pointi Excelsior’a kaptırmayarak bu haritadan galip ayrıldı. Seri 2-2’ye geldi ve uzadı.

Son harita Dorado’da payload’u son düzlüğü kadar ittirmeyi başaran ancak haritayı tamamlayamayan Spitfire, bir kez daha defansına bel bağladı. İkinci pointin hemen yanına kadar gelen payload yürekleri ağızlara getirdi. Excelsior bir an o pointi de alıp ekstra süresiyle son pointe geçicekmiş gibi görünse de Profit’in son anda kullandığı Rip Tire’la Ark’ın Mercy’sini devre dışı bırakması her şeyi değiştirdi ve Spitfire bu haritayı da kazanarak seriden 3-2 galip ayrıldı. Bu sonuçla beraber Spitfire Overwatch League’in ilk aşamasından şampiyon olarak ayrılan takım oldu.

Overwatch League’de ikinci aşama heyecanı 22 Şubat’ta devam edecek. Dört aşamadan oluşan ilk sezon ise 16 Haziran’a kadar sürecek. Takımlar şu anda girdikleri ara dönemde transfer yapma hakkına sahip. Önümüzdeki günlerde bu konudaki gelişmeleri sizlerle paylaşıyor olacağız.

Mütercim Tercümanlık öğrencisi, Overwatch ve League of Legends takipçisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir