Overwatch Overwatch Haberleri

Overwatch Ligi’nin ilk slotu 20 milyon dolara satıldı

Yayınlandığı günden bu yana esporun popüler dallarından birisi olması beklenen Overwatch’ta ciddi gelişmeler yaşanıyor. Dot Esports’un haberine göre önümüzdeki aylarda başlaması beklenen Overwatch Ligi’nin ilk slotları, NFL takımı sahipleri tarafından satın alındı.

Richard Lewis’in raporuna göre New England Patriots sahibi Robert Kraft ve Miami Dolphins sahibi Stephen Ross, ligde slot satan ilk kişiler oldu. Dot Esports’un kaynaklarına göre Kraft, ligdeki bir yer için 20 milyon dolar ödedi. Bu elbette beklenenden çok daha yüksek bir rakam olsa da Blizzard’ın Overwatch Ligi için aklındakileri iyi bir şekilde gözler öne seriyor. Lewis’in kaynaklarına göre Activison Blizzard CEO’su Bobby Kotick anlaşmalar için şahsen çalıştı. Kotick’in vaktinin büyük bir bölümünü Overwatch Ligi projesine ayırdığı biliniyor.

Sports Business’ın Mart ayındaki raporuna göre ise Overwatch Ligi slotlarının 6 milyon ile 15 milyon dolar arası bir miktara satılacağı tahmin ediliyordu. Bu kadar büyük rakamlar konuşulduğu çin birçok espor organizasyonu sektör dışı kurumlar ile partnerlik kuruyordu. Yeteri fonu bulamayanların ise şansını yitireceğini söylememiz mümkün. Zira Lewis’in kaynaklarına göre Blizzard, Overwatch Ligi için klasik espor organizasyonları ile görüşmüyor. Zira şirket, bu kulüpleri finansal açıdan yeterli görmüyor. Habere göre eğer bu tutum devam ederse ligdeki takımların %90’ı espor dışından olacak.

Morgan Stanley’in raporuna göre ise Overwatch Ligi yılda 100 ile 720 milyon dolar arası bir gelir elde edecek. Konuşulan rakamların bu kadar büyük olması elbette Kraft ve Ross gibi büyük yatırımcıların da dikkatini çekiyor. Espor organizasyonları sahipleri ise durumun abartıldığını, rakamların gülünecek kadar absürd olduğunu düşünüyor.

Öte yandan ligin kısa bir süre içerisinde ise başlaması bekleniyor. İlk olarak Kasım 2016’daki BlizzCon’da duyurulan ligin 2017’nin üçüncü çeyreğinde başlayacağı açıklanmıştı.

League of Legends oyuncusu, aynı zamanda profesyonel sahnenin sıkı takipçisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir