PUBG PUBG Haberleri

PUBG ve Fortnite arasındaki dava sona erdi

PUBG’nin yapımcısı Bluehole Stüdyoları tarafından Epic Games’e yönelik açılan dava sürpriz şekilde düştü.

Koreli geliştirici geçtiğimiz Eylül ayında Fortnite’a telif hakları ihlali konusunda dava açmıştı. Fortnite: Battle Royale oyun modunun kendilerinden kopyalandığını iddia eden şirket, oyun gelişimi sırasında sürekli Epic tarafından gizliden izlendiğini, verilerin kaydedildiğini ve alındığını belirtmişti. İddiayı kızıştıran nokta ise PUBG’nin Epic tarafından geliştirilmiş olan Unreal Engine üzerine kurulu olması.

Geçtiğimiz günlerde dava sürecinde ilginç bir gelişme yaşandı. Bloomberg’in raporunda Bluehole’un mahkemeye bir mektup yazdığı ve bunun sonucunda davanın sürpriz bir şekilde sonlandığı yer aldı.

Davanın düşmesi bir çok spekülasyona sebep oldu. Bunlardan biri geçtiğimiz yıl PUBG’nin oluşturmuş olduğu havayı değiştiren ve Battle Royale kitlesini kendisine katan Fortnite’ın satışlarının olumsuz anlamda etkilenebileceği. Bu olayın arkasındaki şirketin Riot Games’in %40 hissedarı olan Tencent olduğu düşünülüyor. Çünkü bildiğimiz gibi Tencent, Bluehole hisselerinin de %10’una sahip durumda. Fortnite’a gelebilecek herhangi bir cezada veya yaptırımda Bluehole’un da etkilenebileceği düşünülmüş olabilir.

Bluehole’un davalık olduğu tek şirket Epic değildi. Şirket geçtiğimiz Nisan ayında NetEase oyunları olan 2 mobil oyuna da dava açmıştı.

editor
Oyuncuların buluşma noktası!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir