Rainbow Six

Rainbow Six Siege TSK’ya ilham oldu

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)’nin geçtiğimiz günlerde yayınladığı video, bilhassa Rainbow Six severler tarafından büyük bir ilgi gördü.

Geçtiğimiz senelerde NATO’nun Recon Robotics’e yaptırdığı mini-dronelar Ubisoft oyun firmasının yapımını üstlendiği Rainbow: Six Siege’e büyük bir ilham olmuştu. Oyunu sürekli güncel tutmak isteyen Ubisoft, oyuna eklediği yeni dronelar ile taktiksel tarzda oynanan oyununun mekaniklerinin geliştirmesine büyük bir katkı sağlamıştı. Bu gelişim sonunda savunma sanayisine de örnek teşkil etti.

Yayınlanan videoda TSK’nın üretimine başlayacağı dronelar hakkında birçok bilgiye sahip olabiliyorsunuz. Uzaktan kumanda ile kontrol edilecek bu dronelar birçok iklim koşulunda sorunsuz bir şekilde verilen komutları yerine getirebiliyor. Yüksek mesafeden bırakıldığında hasar almaması için dizayn edilen dronelar bir hayli rağbet göreceğe benziyor.  360 derece dönme özelliği ile droneların geriye dönme gibi bir problemi de ortadan kalkmış oluyor. Uzaktan kumanda üzerine eklenen özellikler sayesinde karanlık ortamlarda gece görüşü ve ışık özelliğiyle istenilen hedefi sorunsuz bir şekilde görmeye olanak tanıyor. Birden çok tarzda üretilecek olan bu droneların yerli ve milli olarak, Türk mühendisler tarafından üretileceği belirtildi.

TSK’nın savunma sanayisine oyun sektöründen ilham alarak böyle bir girişime imza atması, her iki tarafın da gelişmesine katkı sağlamakta.

editor
Oyuncuların buluşma noktası!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir