Röportaj

Overwatch milli takım komite üyesi JohnSinan Röportajı

Overwatch’ta Dünya Kupası heyecanının başlamasına kısa bir süre kaldı. Turnuvada yer alacak 32 ülkeden biri olma başarısını göstermemiz bu heyecanın ülkemiz adına da artmasını sağladı. Biz de turnuvada ülkemizi temsil edecek takımı oluşturacak komitenin üyelerinden, Royal Bandits oyuncusu Umut Ediz “JohnSinan” Demirkaya’yla kısa bir röportaj yaptık. Röportajımızda takımın seçim süreci ve mevcut durumu, turnuvadaki şansımız ve Overwatch’ın Türkiye’deki geleceğini de içine alan farklı konularda sorular sorduk.

Merhaba. Öncelikle okuyucularımıza biraz kendinden bahseder misin?

Merhaba, Ben Umut Ediz “JohnSinan” Demirkaya, 19 yaşındayım. Neredeyse üç yaşından beri oyunlarla haşır neşirim. Kendimi bildim bileli pofesyonel olarak oynayacağım bir oyun aradım ve bu oyun da Overwatch oldu. Şu sıralar Royal Bandits takımında Flex rolünde oynamaktayım.

Grandmaster’ı geçip Top 500’e gelmek kolay değil, röportaja bununla başlamak istiyorum. Overwatch’ta bulunduğun yere nasıl geldin ve bu oyunu profesyonel seviyede oynamak isteyen oyunculara tavsiyelerin nelerdir?

Bu noktaya kendimi oyuna tam anlamıyla adayarak geldiğimi söyleyebilirim. Overwatch gibi bir oyunu profesyonel seviyede oynamak için sıkılmadan (ki bu hiç kolay değil) Competitive oynamalı ve antrenman yapmalısınız. Benim düşünceme göre işin içinde yetenek faktörü var ama en önemlisi çalışmak, sıkı çalısma yapmadan bir yerlere gelebilmek imkansız.

h3x ve Yaga ile beraber Overwatch milli takımımızın komitesine seçildin. Takımı kurarken nasıl bir yol izliyorsunuz, nelere dikkat ediyorsunuz? Kadro oluşmaya başladı mı?

Takımı kurarken oyuncular arasındaki sinerjiye, oynayacakları rollere göre seçiyoruz. Geçmiş performanslarını detaylıca inceliyor, bize en iyi sonuçları getirebilecek isimleri ön planda tutuyoruz. Aksi takdirde yenilginin kaçınılmaz olacağı kanısındayım. Bununla birlikte kadromuzun henüz belli olmadığını da söyleyebilirim. Seçimlerimizi yaptıktan sonra Blizzard paylaşacaktır.

Yeri gelmişken, Dünya Kupası’nda grubumuzda Singapur, Kanada ve Rusya yer alıyor. Geçmiş Dünya Kupası performanslarını da dikkate alarak bu takımlara karşı şansımızı nasıl görüyorsun?

Çoğu kişi şansımızın düşük olduğunu düşünüyor ama ben onlara katılmıyorum. Rakiplerimiz arasında Rusya bir miktar öne çıkıyor, diğer takımlar geçtiğimiz Dünya Kupası’nda gruplarını geçememişti. Ancak biz yine de rakiplerimize iyi çalışacak ve elimizden geleni yapacağız. Bunun dışında Overwatch topluluğundaki Türk oyuncuların hafife alınmayacak derecede iyi olduğunu vurgulamak istiyorum. Komitedeki arkadaşlarımla beraber güçlü bir takım çıkartıp zaferle dönmeyi planlıyoruz.

Dünya Kupası’na nasıl hazırlanıyorsunuz, muhtemel oyuncularla antrenman yaptınız mı?

Henüz oyuncuları seçmeye başlamadık ama seçilecek kişileri ile birlikte günde en az dört saatlik bir antrenman programı tasarlıyoruz. Bu yüzden en yakın zamanda oyuncuları seçip antremanlara başlamamız ve sinerjiyi oturtmamız lazım.

Bu arada Overwatch’ın Türkiye’deki geleceğini nasıl görüyorsun, oyunun Türkiye sahnesinin büyümesi için sence neler yapılmalı?

Overwatch, Türkiye’de ciddi anlamda iyi yerlere gelebilecek bir oyun. Bildiğiniz gibi Overwatch Türkiye Şampiyonası duyuruldu. Bu tarz organizasyonların ülkemizdeki Overwatch sahnesinin gelişmesine katkı sağlayacağını düşünüyorum. Ek olarak Blizzard’ın organizatörlüğünde başlayacak Overwatch Ligi’nin de ilgiyi arttıracağı kanısındayım.

Peki senin hedeflerin ve gelecek planların neler? İleride kendini nerede görmek istersin?

Bu sezon Avrupa sıralamasında 35. oldum. Hedefim Avrupa’da ilk 10’a girmek ve Overwatch sahnesinde en prestijli yerlerde oynamak.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.