Web3 & Play2Earn

9Gag Metaverse Projesi: Memeland

9Gag tarafından geliştirilen metaverse projesi Memeland içerisinde 3 farklı NFT projesi bulunduruyor. playtoearn.online’dan Bruno The Goat Master’ın değerlendirmesine göre şuan 3 koleksiyondan iki tanesi görücüye çıkmış durumda.
Toplam 300.000 meraklı discord kullanıcısı olan Memeland’de MVP ve Potatoz adlı iki PFP NTF koleksiyonu satışa sunuldu.

Floor price’ı 28.2 ETH olan ve toplam 420 NFT barındıran MVP, Memeland’ın top koleksiyonu. Memeland’ın websitesine göre, MVP sahipleri aşağıdaki ayrıcalıklara sahip oluyor:

  • Memeland hakkındaki bilgilere herkesten önce erişim imkanı,
  • Memeland Discord kanalındaki MVP lounge’una özel erişim,
  • Allowlist spotları,
  • NFT droplar,
  • IRL etkinlikler,
  • İşbirlikleri

Aynı zamanda MVP sahipleri, yakında mint edilecek Captainz NFT’lerinden iki adet ücretsiz sahip olabilecek.
OpenSea’da satışa sunulan MVP, 30.24ETH’den satış gördü. Sizin de OpenSea sayfası You Are the real MVP‘den takip edebileceğiniz gibi son 21 gündür ise bir satış bulunmuyor.

OpenSea Chart

The Potatoz

The Potatoz, Memeland metaverse evreninde yaşayan 9.999 tane pixel patates NFT koleksiyonudur. Internet Metes ve Pop Culture’dan ilham alınarak hazırlanan koleksiyonda her NFT’nin farklı özellikleri bulunmaktadır.
Ekip bu koleksiyonu 2022 Haziran’da free mint olarak piyasaya sürdü ve o dönem OpenSea’deki top NFT koleksiyonlardan biri oldu. Bu NFT’ler dinamik NFT’lerdi ve ilk sahipleri patateslerin büyümesi ve son formuna ulaşması için, NFT’leri belli bir süre cüzdanlarında tutmaları gerekiyordu. Bu şekilde 9Gag Metaverse’üne destek olan ‘hold’erların belli bir süre ürünlerini cüzdanlarında tutmaları sağlanıyor, ekosisteme bu şekilde güven verilmesi hedefleniyor.

The Potatoz sahipleri şu şekilde ödüllendiriliyor:

  • Allowlist spotları,
  • NFT dropları,
  • IRL etkinliklerine erişim
The Potatoz OpenSea

The Potatoz OpenSea sayfası

 

$MEME

9Gag Metaverse projesiyle ilgili birçok gizem var. Bunlardan bir tanesi $MEME’nin sunduğu ‘utility’ler; diğeri ise $MEME’nin çıkış tarihi. Fakat tüm diğer NFT projeleri gibi bir Token’ı olacak.

Son Düşünceler

9Gag Memeland, NFT kullanıcıların gizli discord kanallara erişebildiği, whitelist opsiyonları elde edebildikleri, DAO’lar ile oylama sistemi(governance) ve farklı birkaç özelliğe sahip bir diğer ekosistem.
playtoearn.online yazarlarından Bruno The Goat Master’a göre şuan sadece spekülasyonlar dışında net bilgi olmayan 9Gag Metaverse NFT’lerinden birine sahip olmak riskli hareket. Şuanlık bu kadar yüksek ETH fiyatlı NFT’leri almayı mantıklı görmüyorum. MVP holderları iki adet Captainz NFT’sine sahip olacaklar, fakat iki NFT satın alıp bir DAO’da oy hakkı elde etmek için bu kadar ETH harcamak ‘değer’ mi? Bu sorunun cevabı tam bir muamma ve sanırım bu projenin arkasındaki ekibe ne kadar inandığınıza bağlı. Somut bir şey yok, sadece spekülasyon ve yutturmaca, çok fazla yutturmaca. Ancak her zaman olduğu gibi, yalnızca kaybetmeyi göze alabileceğiniz kadar yatırım yapın ve kendi araştırmanızı yapın.

Kaynak: https://www.playtoearn.online/2022/11/26/first-look-at-memeland-9gags-metaverse-project/

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir