Web3 & Play2Earn

YTD (Yatırım Tavsiyesi Değildir) Ne Demek?

ytd

Web3.0 projelerinde ve Play2Earn oyunlarda sık sık karşımıza çıkan YTD (Yatırım Tavsiyesi Değildir) ibaresi ne anlama geliyor? Gelin hep birlikte YTD’nin ne olduğuna bir göz atalım.

YTD Ne Demek?

“Yatırım Tavsiyesi Değildir” ibaresinin kısaltması olan YTD, aslında Web3.0‘ın yükselişinden çok önce de kullanılıyordu. Finans hakkında paylaşımlar yapan sosyal medya hesapları veya borsa siteleri tarafından bu ibare kullanılır. YTD’nin kullanılmasındaki amaç kullanıcıya verilen bilgileri kişisel görüş olduğunu belli etmektir.

Borsada veya finans konusunda fazla tecrübesi bulunmayan insanlar genellikle bu konu hakkında yorum yapanları takip etmektedir. Bu kişiler her an değişebilecek bir piyasa hakkında öngörü yaptıklarından “Yatırım Tavsiyesi Değildir” ibaresini kullanırlar. Böylelikle hem insanları bunun bir kişisel görüş olduğu hakkında bilgilendirmiş olurlar hem de kendilerini koruma altına alırlar. Tavsiyelerini dinleyecek kullanıcıların piyasada yapacakları yatırım konusunda sorumluluk almayacaklarını belirtmiş olurlar.

yatırım tavsiyesi değildir

Söz konusu yatırım yapılabilecek bir konu olduğunda YTD ibaresini görmeniz kaçınılmazdır.

Yatırım Tavsiyesi Değildir İbaresi Neden Kullanılır?

“Yatırım Tavsiyesi Değildir” ibaresi geçmişte daha çok borsa ve finans işlemleri hakkında tavsiye verenler tarafından kullanılsa da artık Web3.0 tabanlı borsalar tarafından da kullanılmaya başlamıştır. Yani blokzincir bazlı projelerin tanıtımlarında bu ibareyi görmeniz muhtemeldir. Ayrıca bu projelerin hakkında yorum yapan kişisel sosyal medya hesapları da genellikle “Yatırım Tavsiyesi Değildir” ibaresini kullanır. YTD’nin kullanılma amacı, yatırım yapılabilecek bir konu hakkında görüşünü belirten birinin görüşlerinin kişisel olduğunu ve yatırım tavsiyesi olmadığını belirtmektir. YTD’nin kullanılması yatırım konusu hakkında bilgi veren kişiyi güvenceye alırken diğer kullanıcıları da yatırım konusu hakkında kendi araştırmalarını yapmaya teşvik eder.

Ayrıca bazı Web3.0 projeleri tanıtımlarını yaparken “Yatırım Tavsiyesi Değildir” ibaresini kullanabilmektedir. Böylelikle her ne kadar amaç projelerini tanıtmak olsa da kullanıcıyı bu projeye yatırımı kendi araştırmaları sonucu yapmalarını tavsiye ederler.

Bu yazının sonunda 5mid.com’un Web3.0 ve Play2Earn kategorisinde yayımladığı yazıların sonunda kullandığı “Yatırım Tavsiyesi Değildir” ibaresini görebilirsiniz.

Yatırım Tavsiyesi Değildir İbaresi Görüldüğünde Ne Yapılmalı?

“Yatırım Tavsiyesi Değildir” cümlesi görüldüğünde bahsedilen konu hakkında kullanıcılar kendi detaylı araştırmalarını yapmalıdır. Böylelikle kullanıcılar konu hakkında kendi görüşlerini edinerek yatırım yapıp yapmama konusunda kendi kararlarını verebilirler. İçinde YTD’yi bulunduran paylaşımlar sayesinde ise konuyu önden tanıma şansı edinmiş olurlar.

5mid.com’un Web3.0 ve Play2Earn hakkındaki diğer haberlerini ve yazılarını buradan okuyabilirsiniz.

 

 

5mid.com; Web3.0 ve play2earn projeleri ile ilgili haberler yapmayı, yeni gelişen blockchain ve kripto dünyasını kullanıcılarına ulaştırmayı hedeflemektedir. 5mid.com’da yer alan hiçbir proje yatırım tavsiyesi değildir. 
Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.