Apex Legends

Shroud, Apex’in nasıl ‘uygun bir espor’ olabileceğini anlatıyor

Kanadalı yayıncı ve eski profesyonel CS:GO oyuncusu Shroud, Twitch üzerinden yaptığı yayın sırasında, Respawn‘ın Apex Legends‘ı nasıl ‘uygun bir espor‘ haline getirebileceğini anlattı.

Apex Legens, battle royale türünde ‘uygun bir espor’ haline gelebilir mi?

Respawn Entertainment’ın geliştirdiği ve Electronic Arts‘ın yayınladığı Apex Legends, Şubat ayında çıktığı günden itibaren ‘battle royale’ türüne ayrı bir soluk getirdi. Kuşkusuz sahip olduğu mekanikler ve oynanış tarzıyla birlikte, ‘battle royale’ türü içerisinde espora uygun bir şekilde adapte olabilecek yegane oyunlardan biri.

Electronic Arts her ne kadar şu an için resmi bir lig duyurusunda bulunmasa da ve buna dair görünür bir çaba sarf etmese de, birçok espor turnuvaları düzenleyen organizasyon şirketleri, oyunun peşini bırakmış değil. Şimdiden oldukça büyük ödül havuzuna sahip turnuvalar gerçekleştirildi oyun için.

Shroud, Respawn’a tavsiyelerde bulunuyor

Kanadalı yayıncı ve eski profesyonel CS:GO oyuncusu Shroud da Apex Legends’ın sahip olduğu bu cevherin farkında olan isimlerden. Oyuncu, Twitch üzerinden yaptığı yayın sırasında, Respawn’ın Apex Legends’ı nasıl ‘uygun bir espor‘ haline getirebileceğini anlattı.

İşte Shroud’un tavsiyelerini sizler için özetledik:

1- Oyununun halihazırdaki problemlerini (server lagları, optimizasyon sorunları, hileler ve buglar vs.) hızlı bir şekilde giderin, ve sahip olduğunu cevhere uygun bir şekilde oyuna yeni modlar, mekanikler vs. getirin.

2- Battle royale oyunların sahip olduğu en büyük problemlerden biri, son halkaya neredeyse 40’dan fazla oyuncunun kalması. Bunun sebebi de oyuncuların son halkaya bir şekilde kalarak derece yapmaya çalışması. Bu da hem seyir zevkini hem de oynanış zevkini baltalıyor. Shroud’a göre Respawn bu soruna bir problem bulursa, misal son halkada en azından 10 kişinin kalmasını sağlarsa ‘espor’ yönünden büyük bir başarı elde eder.

Battle royale oyun türlerindeki ‘saklanma’ ve ‘şans faktörü’

Shroud’un da bahsettiği üzere, battle royale oyunlarının espor olma konusundaki en büyük engelleri, oyuncularının orta oyun ve son oyunda, olabildiğine saklanması ve bu yüzden şans faktörünün oyun içerisinde haddinden fazla bir etkiye sahip olması.Eğer Respawn, Apex Legends için buna engel olacak bir strateji geliştirebilirse, kuşkusuz ‘espor’ açısından hem Fortnite‘ın hem de PUBG‘nin birçok açıdan önüne geçmiş olacak.

Apex Legens ile ilgili gelişmeleri güncel bir şekilde takip edebilmek için 5Mid’in Instagram, Twitter ve Facebook hesaplarını inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir