Araştırma Web3 & Play2Earn

Play2Earn: Video Oyunları Oynayarak Para Kazanmak

Hiç sevdiğiniz bir şeyi yapmak için para kazanmayı dilediniz mi? Eğer bir video oyunu tutkunuysanız, hayaliniz yakında gerçek olabilir. Play2Earn’in ortaya çıkmasıyla, artık sadece video oyunları oynayarak para kazanabilirsiniz! Peki ama Play2Earn nedir ve nasıl çalışır? Hadi daha yakından bakalım.

Play2Earn, oyuncuların sevdikleri oyunları oynayarak becerilerinden para kazanmalarını sağlayan yeni bir platformdur. Sistem şöyle işliyor:

Geliştiriciler Play2Earn platformu için özel olarak oyunlar yaratıyor. Bu oyunları oynamak ücretsizdir, ancak oyuncuların kazanma şanslarını artırmak için kullanabilecekleri oyun içi satın alımlar içerirler. Bir oyuncu bir satın alma işlemi yaptığında, geliştirici gelirin bir kısmını alır.

Geliştiriciler daha sonra bu parayı oyuncuların katılabileceği turnuvaların ödül havuzlarını finanse etmek için kullanır. Oyunu ne kadar çok kişi oynarsa, ödül havuzu da o kadar büyür. Yani, sadece sevdiğiniz oyunları oynamakla kalmaz, aynı zamanda büyük nakit ödüller kazanma şansına da sahip olursunuz!
Sonuç olarak eğer bir video oyunu hayranıysanız, Play2Earn kesinlikle göz atmaya değer. Bu yeni platform ile nihayet sevdiğiniz bir şeyi yapmak için para kazanabilirsiniz! Ve kim bilir, belki de kapmak için büyük nakit ödüllerden birini bile kazanabilirsiniz.

Play2Earn Oyunlar Ponzi Midir?

Özellikle de son aylarda kripto dünyasındaki büyük düşüşler, ethereum ve bitcoin’in fiyatındaki değer kayıpları, web3.0 ekosisteminde panik bir ortam yaratıyor. Bu düşüşler nedeniyle play2earn ve web3.0’ın getirdiği yeni teknolojilere meraklıları kaygıyla bakıyor.
Kimisine göre gelecekte çok büyük bir gelir modeline dönecek olan play2earn, kimilerine göre ise kocaman bir Ponzi!

Axie Infinity Devleşmişti

Play2Earn oyunların başında bundan birkaç ay önceye kadar şüphesiz ki Axie Infinity geliyordu. Oyun içi satın aldığın karakterlerle takımını kurduğun, başka takımlarla savaşarak SLP Token kazandığın ve bunu paraya çevirerek gelir elde edebildiğin Axie Infinity oyunu kısa süre içerisinde çılgınca büyümüş, dünyanın her yerinde oyuncular ve yatırımcılardan oluşan bir havuz yaratmıştı.
Hatta dünyanın bir ucunda yatırım yapan ve Axie Infinity karakterleri satın alan bir kişi, dünyanın başka bir ucundan bir oyuncuyla anlaşabiliyor, karakterlerini o oyuncuya oynatıp, ortaklaşa para kazanıyorlardı.

Axie Infinity Ödül Token’ı SLP 1700% Düştü

Axie Infinity ile geçinmeyi hayal edenlerin hayalleri maalesef çok uzun sürmedi. Birkaç ay yatırımcılar ve scholar’ları güzel gelirler elde ederken, sonrasında SLP token’ının fiyatının çakılması ile, hayaller de yere çakıldı. Bunun üzerine birçok kişinin Axie Infinity’e olan güveni kırıldı ve sürdürülebilir olmayan bir ekonomi olarak görerek oyuna Ponzi yorumları yapılmaya başlandı.

axie infinity

Play2Earn oyunların Ponzi olduğunu düşünenlerin yanında, bunun doğru bir bakış açısı olmadığını savunanlar da var. Play2Earn oyunların sürdürülebilir olması için, oyuna sürekli yeni kişilerin girmesi gerekmektedir. Eğer oyuna yeni kullanıcı gelmezse, oyun ve dolayısıyla proje ölür.
Eğer bu Play2Earn oyunların ponzi olduğuna işaret ise, evet bu tarz oyunlar ponzi olabilir. Fakat aynı şey dünyadaki birçok ürün için geçerli değil midir?
Magnum dünyada çok tüketilen ve milyonlarca kişinin sevdiği bir dondurma. Eğer dünyada kimse Magnum satın almazsa, daha fazla Magnum üretilmez ve bir yerden sonra hiçbir dondurma dolabında Magnum kalmaz.

Web3 Nedir? 
Web 3.0 ile ilgili yaptığımız habere yukarıdaki başlığa tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir