Göz atmak isteyebileceğini 6 Metroidvania oyun Liste

Göz atmak isteyebileceğini 6 Metroidvania oyun

Liste zamanı. Yine bir koşu gidip altı tane oyun seçtim sizler için. Bu seferki konumuz metroidvania.

Metroidvania ne demektir diye soracak olanlara kısa bir cevap vereceğim. Uzun cevabımı yarın yayımlayacağım yazıda saklıyorum.

Aksiyon-Macera türünün bir alt türü olan bu janranın ismi, Metroid ve Castlevania oyunlarının isimlerinin birleşmesi ile oluşmuştur. Kendini diğer oyunlardan ayıran özelliği ise alışılmadık bölüm tasarımlarıdır. Bu tarz oyunlarda matematiksel olarak haritanın her yeri açıktır. Oyun, hiçbir yeri kilitlemez fakat yine de belli başlı yerlere ulaşmak için bazı özellikler ister senden. Mesela bir bölüme ulaşmak için önünde uzun bir uçurum vardır ve oraya ulaşmak için iki kez zıplayabilmeni sağlayan bir yetenek kazanman gerekir.

Anladıysanız ben artık oyunları sıralamaya başlıyorum.

1. Dead Cells

Çıktığı 2018 senesinde isminden çokça söz ettirmiş, ödülleri toplamayı başarmış bir rogue-lite, metroidvania oyunudur Dead Cells. Birçok kişi tarafından en iyi indie yapımlardan birisi olarak gösterilen oyun, sahip olduğu piksel grafikleri ile kendine has bir görsel şölen yaratıyor.

Daha önce, “Dönüp dolaşıp yeniden oynayabileceğiniz 6 oyun” adlı listemizde de kendisine yer verdiğimiz Dead Cells hakkında yeniden uzun uzadıya konuşmayacağım. Kendisinin Steam fiyatı 40 Türk Lirası.

2. Guacamelee! 2

Maske takmış Latin Amerikalı güreşçileri canlandırdığımız bu oyun, son zamanlarda çıkan indie oyunlar arasındaki en tatlı mizaha sahip yapımlardan. Arkadaşınızla yan yana oynayabileceğini bu platform oyunu, kafanızı hikayeye yormadan, aralara serpiştirilmiş esprilere kıkırdarken bir yandan da bölüm tasarımcısına küfrettiğiniz bir yapım.

Tıpkı ilk oyunu gibi Latin Amerika müzikleri ile harmanlanan Guacamelee! 2’nin Steam fiyatı 32 Türk Lirası.

3. Batman: Arkham Asylum

Metroidvania deyince genellikle insanların aklına 2 boyutlu platform oyunları gelir ki böyle düşünenler haksız da değildir. Bu janradan 3 boyutlu oyunların çıkması, zaman ilerledikçe oyun türleri arasındaki sınırların kalkması ile alakalı fakat bunu tartışmanın sırası değil. Yine de güzel fikir. Bir ara bununla ilgili bir bölüm atayım ben.

Warner Bros. tarafından geliştirilen bu Batman serisi, oyun dünyasında övüle övüle bitirilememiştir. Geliştirdiği dövüş mekaniği, ileride çıkacak bir sürü oyuna ilham kaynağı olmuş, dövüş mekaniklerinin temelini oluşturmuştur. Yarı açık dünyaya sahip haritasında gerekli özelliği geliştirdiyseniz istediğiniz yere gidebiliyorsunuz.

Joker’i Mark Hamill’in seslendirdiği bu efsane oyunun Game of the Year versiyonun Steam fiyatı 31 Türk Lirası.

4. Hollow Knight

2017 yapımı bir indie oyun olan Hollow Knight benim favori oyunlarımdandır. 50 saate kadar bir oynanış vadeden bu yapım, oyuncunun elinden tutmayı tamamen reddeder. Nereye gideceğini bilmek mi istiyorsun? Nereye istersen git. Harita mı istiyorsun? Satın al. Öldün ve paranı geri mi istiyorsun? Son kayıt noktandan başlayarak öldüğün yere kadar git ve ruhunu parçalayarak kaybettiklerini kurtar. Anlayacağını bu oyun sadece bir metroidvania değil aynı zamanda bir souls-like.

Büyük bir hikayeye arkaplan hikayesine sahip olan Hollow Knight, oldukça güzel bir sanat tasarımına ve başarılı boss fightlara sahip. Şefin önerisidir. Kendisinin Steam fiyatı oldukça ucuz. 24 Türk Lirası.

5. Ori and the Blind Forest

  Listemizin beşinci üyesi, görselliği ile şov yapıyor resmen. Hikayesi ve oynanışı ile de resmen bizi mest ediyor. Genellikle reklam yapar gibi cümleler kurduğumun farkındayım ama bu oyun beni ağlatmayı başardı. Gerçi kolay göz yaşı döktüğümü düşünürsek bu çok büyük bir başarım sayılmaz.

Eh. Hikayesi hakkında bilgi vermeyeceğim. Kendiniz deneyim etmelisiniz. Ori and the Blind Forest Definitive Edition’ın Steam fiyatı 31,25 Türk lirası.

6. Salt and Sanctuary

Listede hakkında en az bilgiye sahip olduğum oyun bu sanırım. Kendisi oyun camiasında 2 boyutlu Dark Souls olarak geçiyor. Zorluk seviyesi olarak değil, oyunun verdiği his olarak. Tabii ki yapımın kendisinin de bir souls-like olmasının bunda etkisi var ama daha çok tasarım olarak Souls serisini andırdığı için kendisine böyle söyleniyor.

İç karartıcı bir havası ve bu listede olmasından da anlayabileceğiniz gibi metroidvania tarzında bir bölüm yapısı olan oyunun Steam fiyatı 27 Türk lirası.

editor
Oyuncuların buluşma noktası!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir