Göz atmak isteyebileceğiniz 6 Sandbox oyun Liste

Göz atmak isteyebileceğiniz 6 Sandbox oyun

Haftanın o günü geldi. Bir kez daha sizlerle, sizler için 6 oyundan oluşan bir liste yapıyoruz. Bu seferki listemizin konusu sandbox oyunlar.

Gelenekselleşmiş yazı tekniğimizden şaşmayalım ve listeye başlamadan önce size sandbox hakkında kısa bir özet geçelim. Ayrıntılı yazımız yarın yayımlanacak olan Oyun 101 bölümünde sizlerle beraber olacak.

RPG türünün bir alt türü olan bu janranın ismi aslında kendisini oldukça güzel açıklıyor. sandbox yani kum havuzu. Bu tarz oyunları oynamanın tek bir yolu yoktur. Genellikle bir açık dünya veya kısmi açık dünya üzerinde bulunurken yapmanız gereken bir göreve sahip değilsinizdir. Evet, eşiniz İtalyan mafyası tarafından kaçırılmış olabilir ama bu yüzden elinize geçen ilk tabanca ile onu kurtarmak için koca bir organizasyonu temizlemek zorunda değilsiniz. Bunun yerine gidip bir çeteye katılabilir veya bir bara gidip martininizi yudumlayabilirsiniz. Kafanız karıştıysa merak etmeyin. Örnekleri görünce daha iyi anlayacaksınız.

Hazırsanız başlayalım.

1. Minecraft

Rastgele yaratılmış bir haritada yine rastgele bir yerde uyandınız ve ne yapmanız gerektiği konusunda hiçbir fikriniz yok. O zaman istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz. Kendinize bir barınak kurup vahşi hayata uyum sağlayabilir, madencilik ve inşa ile uğraşabilir, köylülerin yanına yerleşip onların komşusu olabilirsiniz. Belki de sadece bir Iron Golem oluşturup ona bir isim verirsiniz ve yalnızlığınızı öyle geçirirsiniz.

Minecraft, bu janranın en büyük temsilcilerinden birisi. Aynı zamanda dünyanın en çok satan oyunu. Üzücü olan tek yanı dolar üzerinden satılması.

2. GTA V

Hazır Epic Games tarafından bedavaya dağıtılmışken bu oyunu da listeye eklememek olmaz. Rockstar’ın gözbebeği GTA markasının 2013 yılında çıkan son oyunu. Oyunda tabii ki bir hikaye var fakat bu hikayeyi devam ettirip ettirmemek size kalmış. Açık dünyasında yapılabilecek etkinliklerin bolluğu GTA V’in bu listede yer almasının sebebi.

Eğer Epic Games’in indirimini kaçırdıysanız oyunun Steam fiyatı 169 Türk Lirası.

3. The Forest

Bir uçak kazası sonucu ilginç bir adaya düştüğümüz oyunda amacımız, yerliler tarafından kaçırılan oğlumuzu kurtarmak. Tabii canınız isterse. Onun yerine doğal yaşama adapte olup kendinizi inşaata verebilir ve kendinize gıpta edilesi bir hayat kurabilirsiniz. Hele ki oyuna tek başınıza değil de arkadaşlarınız ile girdiyseniz zaten oyunun sonunu görmeniz bir mucize olacak.

Listemizin üçüncü oyununun Steam fiyatı 32 Türk Lirası.

4. The Elder Scrolls V: Skyrim

Akıllı buzdolabımıza kadar her platforma çıkışını gerçekleştiren efsane, Elder Scrolls serisinin beşinci oyunu olan Skyrim de bir sandbox. Dünya’nın karşısında Alduin gibi bir ejderha tehdidi varken bir hırsız tarikatına katılmamızı veya köyde tavuk kovalamamızı başka bir nedenle açıklayamazlardı zaten.

The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition’ın Steam fiyatı 115 Türk Lirası.

5. Arma 3

Karşınızda yılların efsanesi, askeri sandbox oyunu Arma 3. Bir çok oyuncu tarafından en gerçekçi askeri oyunlardan birisi olarak bilinen Arma 3, küçük fakat sadık bir kitleye hitap eden oyunlardan. Herhangi bir sunucuda devam eden herhangi bir oyuna katılarak güzel bir askeri rol yapma deneyimi elde edebilirsiniz.

Oyunun Steam fiyatı 75 Türk Lirası.

6. Mount & Blade II: Bannerlord

Ülkemizden çıkmış, oyun sektöründe herhangi bir muadili olmayan oyun serisinin son yapımı. Uğruna yıllarca beklediğimiz ve en sonunda kendisine kavuştuğumuz evren Kalradya. Kendisi tabii ki de bir sandbox oyunu. Oyunda yapmanız gereken belli bir şey yok. İsterseniz bir krallığın sancağını taşıyın, isterseniz kendi krallığınızı kurun. Sizi kim durdurabilir ki? Ben durdurmama şahsen.

Ünlü Mount & Blade serisinin son oyunu olan Bannerlord’un Steam fiyatı 150 Türk Lirası.

Yarın, bu türün derinliklerine ineceğimiz “Oyun 101: Sandbox Nedir?” yazısı sizlerle olacak. O zamana kadar sizi şu listeye alabiliriz: Göz atmak isteyebileceğiniz 6 Metroidvania oyun.

 

editor
Oyuncuların buluşma noktası!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir