League of Legends Rehber

Eski Köye Yeni Adet Serisi: Janna ve Nami

Eski Köye Yeni Adet serimizde, League of Legends alışkanlıklarımızdan kurtularak kombolara, sinerjilere, eğlenceli seçimlere yeni bir yaklaşım getireceğiz.

Rehberde oyunu daha eğlenceli kılacak ve sizi şaşırtabilecek seçimlere yöneleceğiz. Arkadaşlarınızla “Ya kanka gel alt koridorda farklı bir ikiliyi deneyelim.” ya da “Bu şampiyona farklı eşyalar alsam nasıl bir uyum yakalarım?” dediğiniz zamanlarda 5Mid’e girip bakabileceğiniz ve okurken sizi denemeye şevk edecek farklı oynama tarzlarını göstermeye çalışacağız.

Nişancı Janna – Destek Nami

Serinin bu bölümünde yine rakibi şaşırtan bir ikili ile bir aradayız. İlk görüşte “Nasıl bu şampiyonlarla adam öldürebilirsiniz?” dediğinizi duyar gibiyiz. Ama iki şampiyon bu konuda hiçte fena değil. Özellikle yetenek kitlerini düşündüğünüzde, kendine sağladığı kalkandan saldırı gücü kazanan bir Janna ve E yeteneği ile saldırılarınıza ve yeteneklerinize ek hasar sağlayan bir Nami, koridordaki üstünlüğü kurabilmeniz için yeterli. İlk seviyelerde hasarı çıkartmakta zorlansalar da Janna Fırtınabiçeni aldıktan sonra yavaş yavaş rakipten “Nasıl yani?” sözlerini duymaya başlayacaksınız. Janna ve Nami’nin kitle kontrol yeteneklerinin art arda uygulanabilirliği, Nami’nin erken ve orta oyundaki hasarı ve Janna’nın can yakan düz vuruşları, rakibi yok etmenizi sağlayacaktır. Tamamen yetenek gücüne dayalı bir Nami’nin, Leona ile olan kitle kontrol ve hasar gücünden bahsetmiştik. Ancak bu sefer nişancı yerine destek olarak bu görevi üstlenecek. Nişancı kadar altın kazanamayacak olsa da Janna’nın saldırı gücünden kazandığı insan üstü kuvvet bu aralığı gayet güzel kapatacaktır.

Evet, her ne kadar oynaması güzel olsa da ikilinin karşısında oynamakta sıkıntı çektiği bazı şampiyonlar var: Nautilus, Thresh, Blitzcrank ve Morgana. Seçtiğimiz şampiyonların canının az olması, onları bu tip kitle kontrol şampiyonlarına karşı zayıf kılıyor. Üzerinizde tutan bir yetenek, daha Sıçra’nızı kullanamadan ölmenize sebep olabiliyor. Bu nedenle pozisyonunuza oldukça dikkat etmeli, minyonlar ile dip dibe olmalı ve rakibin kendi Sıçra’sı ile yapacakları oyunlara saygı göstermelisiniz.

Koridorda, Nami’nin dürtmeleri çok önemli. Çünkü yarı canı kalmış bir nişancı ile savaşmak çok daha kolay olacaktır. Ayrıca Nami’nin bu hasarı çıkarabileceğini de hepimiz biliyoruzdur. Böylelikle Janna’ya minyon kesmek için pencere yaratmış olacak ve ilk eşyaya daha rahat gidebileceksiniz. Durum 2v2’lere geldiğinde ise; 1,2 kısa takas yaptıktan sonra başa baş savaşmanızı öneriyoruz. Nami’nin veya Janna’nın Q’sunun tutmasını bekleyip kitle kontrol bitene kadar rahatça rakipleri dövebilirsiniz. Son noktayı ise yine aynı şekilde koyabilirsiniz.

Nişancı Janna Rün ve Eşya Dizilimi

Şunu içtenlikle söyleyebiliriz: Nişancı oynaması gerçekten eğlenceli bir şampiyon. Ancak şampiyon bazında nişancı özelliklerini taşımadığı için oyunun geç safhasında gücünü yitiriyor. Bu sebeple yapmanız gereken en doğru şey orta oyunda baskınlığınızı kullanmak ve eşya seçimlerinizi de buna göre yapmak. Nişancı Janna’ya tamamen kritik odaklı bir dizilim öneriyoruz. Fırtınabiçen ile başlayıp, Bombardıman Topu, Hayalet dansçı, Ebedi Kılıç ve Koruyucu melek ile eşya dizilimi tamamlayabilirsiniz. ‘On-hit’ tarzı eşya dizilimini de denedik ama hasarı daha fazla arttırdığı için kritik bazlı eşya dizilimini öneriyoruz.

Janna’da rün seçiminde dikkat etmemiz gereken husus tamamen normal saldırı hasarını arttıran bir rün tercih etmek. Bu görevi de en iyi üstlenen rün Saldırıya Devam olacaktır. Üçüncü vuruştan sonra sağladığı ekstra hasar işinize yarayacaktır. Alt rünlerden ise Zafer, Efsane:Çeviklik ve Biç Devir tercih etmelisiniz. Özellikle Biç Devir rünü, Janna’nın canının az olmasından dolayı çok işinize yarayabilir. Yan rünlerden ise Belden Aşağı ve Gözyuvarı Koleksiyonu değişken hasarınızı arttıracağı gibi kitle kontrol altındaki düşmanlarınıza daha fazla hasar atmanıza yarayacaktır.

Destek Nami Rün ve Eşya Dizilimi

Nami’ye ise yetenek gücüne dayalı eşyalar tercih etmeniz Janna üzerinde kullanacağı E yeteneğinin güçlenmesi anlamına gelecek bununla beraber sağladığı iyileştirme miktarı da artacaktır. Destek eşyasından sonra Luden’in Feryadı, Rabaddon’un Şapkası, Morellonomikon, Hiçlik Değneği gibi tercihlere yönelebilirsiniz. Bunlar sizi Janna’dan bağımsız bir katile dönüştürebilir. Ya da bu seçimlerden önce Athene’nin Kadehi ve Kızgın Buhurdanlık alarak Janna’ya daha çok destek olabilirsiniz. Her iki türlü de gücünü hissettirecektir.

Nami’de kullanacağınız rün dizilimi hem dürtmeye, hem de korumaya elverişli olamalı. Aery’i Çağır bence olabilecek en optimal tercih. Hep dostunuza sağlayacağınız ufak kalkan hem de saldırılarınıza ek ufak hasar, koridordaki üstünlüğünüzü perçinleyecektir. Alt rünlerden Mana Akış Yüzüğü, Mutlak Odak ve Kızart yetenek hasarınızı ve mana miktarınızı arttıracaktır. Koridorda ve takım savaşlarında Janna’nın nişancılara göre az olan hasarını dengeleyebilirsiniz.

Elbette ki, Eşya dizilimi ve rün dizilimi tamamen sizin isteğinize bağlı. Kendi oynayış tarzınıza göre şekillendirebilir, farklı stillerde oynayabilirsiniz. Umarız keyifli beğenir ve keyifli vakit geçirirsiniz. Önümüzdeki hafta çarşamba günü, Eski Köye Yeni Adet serisinin bir sonraki bölümü ile karşınızda olacağız.

editor
Oyuncuların buluşma noktası!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir