League of Legends

Eski Köye Yeni Adet Serisi: Zilean ve Shaco

Eski Köye Yeni Adet serimizde, League of Legends alışkanlıklarımızdan kurtularak kombolara, sinerjilere, eğlenceli seçimlere yeni bir yaklaşım getireceğiz.

Rehberde oyunu daha eğlenceli kılacak ve sizi şaşırtabilecek seçimlere yöneleceğiz. Arkadaşlarınızla “Ya kanka gel alt koridorda farklı bir ikiliyi deneyelim.” ya da “Bu şampiyona farklı eşyalar alsam nasıl bir uyum yakalarım?” dediğiniz zamanlarda 5Mid’e girip bakabileceğiniz ve okurken sizi denemeye şevk edecek farklı oynama tarzlarını göstermeye çalışacağız.

Nişancı Zilean – Destek Shaco

Zilean ve Shaco ikilisinin sahip olduğu yetenek kiti, beraber oynanmıyor olsalar bile yeterince eğlenceli. Bir de birlikteyken görmelisiniz. Bu iki arkadaş, rakibinizi hazırlıksız yakalamada en önde gelen ikili diyebiliriz. Rakibin sizi görmeden yarı canından olmasıyla başlayan sekans Shaco’nun suikastçi tarzında oynanan yetenek kitiyle tamamlanıyor. Nasıl mı yapılıyor? Aslında anlatmaktan çok daha basit. Zilean Q yeteneğini Shaco’nun üzerine bırakıyor. Shaco ise kendi Q yeteneğiyle bombaları görünmez bir şekilde rakibin ortasına taşıyor. Taşımasının kolaylaşması için ise Zilean W’su ile hareket hızı da sağlıyor. Görünür olduğunda hem bombalar patlamış hem de kendi sahip olduğu anlık hasar ile rakip nişancıyı saf dışı bırakmış oluyor. Uygulaması basit, koridor aşamasında ise sizi güldüren, rakibin ise sinir katsayısını artıran bir yetenek sinerjisine sahip. Oynarken rakibin eli ayağına dolaşıp Sıçra attığını veya Şifa bastığına tanıklık edebilirsiniz.

İkiliye koridor aşaması gözünden bakarsak son derece güçsüz bir ikili. Çünkü Zilean’ın erken oyunda minyon dalgalarını temizleyememesi, saldırı hızının ve taban saldırı gücünün az olması son derece büyük problem yaratıyor. Sinerji biraz da aldığınız eşyaların sayısıyla da doğru orantılı olduğu için koridoru rahat itebilen şampiyonlara karşı minyon kesmekte zorlanıyor ve rahatça dürtülebiliyorsunuz. Özellikle Shaco’nun rahat hareket edebilmesi için çalıların sizin kontrolünüzde olması çok önemli. Diğer türlü komboyu başlatırken görülebilirsiniz ve rakibiniz sizi ters ayakta yakalayabilir.

Takım savaşlarında ise komboyu uygulamanız biraz zor. Çalıların çoğunlukta olduğu bir yerde yapmalısınız ama bu seferde Shaco direk eritilebilir. Zilean olarak bir elinizin R tuşunda olması gerek. Ayrı ayrı değerlendirecek olursak Zilean güzel alan kontrolü sağlarken, Shaco da sahip olduğu eşyalar doğrultusunda rakip nişancıyı darlayabilir. Bizce takım savaşlarını şampiyonların bağımsız özelliklerine göre oynamanız olacaktır.

Zilean Eşya ve Rün Dizilimi

Aslında koridorun kilit şampiyonu Zilean. Bombaların hasar vurması, rakibi alt etmeniz için en büyük silahınız olacaktır. Bu yüzden tamamen yetenek gücü odaklı dizilim tercih etmeniz hem koridoru itmenize olanak sağlayacak, hem de rakipleri daha rahat dürtebileceksiniz. Eşya olarak Luden’in Feryadı, Rabaddon’un Şapkası, Morellonomikon, Sihirbaz Pabuçları, Hiçlik Değneği ve son olarakta tercihinize göre Asırlık Sopa veya Başmelek Asasına yönelebilirsiniz. Temel amacınız mana havuzunuzu ve yetenek gücünüzü arttırmaya yönelik olmalıdır. Karşı tarafa göre de hasaınızdan biraz kısıp Zhonya’nın Kum Saati veya Banshee’nin Duvağı tercihlerinde bulunabilirsiniz.

Gelelim rün seçimlerinizin nasıl olacağına. Öncelikle oyunun erken safhalarına yatırım yapmak isterseniz, kesinlikle Kara Hasat tercih etmelisiniz. Ancak tercih ederken koridorda ne derece rahat çalıştırabileceğinize bakmalısınız yoksa hiçbir işe yaramaz. Aldığınızı varsayarsak alt taraftan sırasıyla Belden Aşağı, Gözyuvarı Kolleksiyonu ve Açgözlü Avcı rünlerini tercih edebilirsiniz. Bu seçtiğiniz rünler sizin hasarınızı büyük ölçüde artıracak ayrıca can doldurup koridorda rahat durmanızı da sağlayacaktır. İkincil rün olarak da Büyücülük ağacından Mutlak Odak ve Yaklaşan Fırtına’yı tercih edebilirsiniz. Mutlak Odak koridor aşamasında çoğunlukla hasarınızı arttırırken; Yaklaşan Fırtına ise 30- 35 dakikalardan sonrasına bir yatırım olacaktır.

Ama yok ben koridor aşamasında etkili olacağım diyorsanız da Sihirli Yıldız tercih etmenizi öneririz. Evet, oyunun son aşamalarında etkisini kaybetse de, koridor kabadayılığı yapmak için hala en optimal rün konumunda olduğunu söyleyebiliriz. Tercih edeseniz; alt rünlerden Mana Akış Yüzüğü, Mutlak Odak ve Kızart tercihleriniz rakibe “Koridor safhasında acı çekeceksin.” demek gibi olacaktır. Yan ağaç olarak ise Hakimiyet’ten; Belden Aşağı ve Gözyuvarı Kolleksiyonu sizin için en iyi seçimler olacaktır.

Shaco Eşya ve Rün Dizilimi

Shaco için gerekli olan dokunuş da aynı Zilean gibi anlık hasar odaklı bir dizilim olacaktır. Tercihen zırh deşme eşyalarına dayalı bir dizilim tercih edin. Draktar’ın Gece Kılıcı, Youmuu’nun Hayaletkılıcı, Gecenin Kıyısı, Umbra Kılıcı ve Dominik Efendi’nin Hürmetleri toplam can miktarı az olan şampiyonları oyundan silmenize yardım edecektir. İlk olarak Draktar ile başlamanız sizin için daha iyi olacaktır. Ayakkabı olarak ise istediğinizi seçebilirsiniz. Oynama tarzınıza ve karşıdaki şampiyonlara bağlı olarak değiştirebilirsiniz.

Rün seçimleriniz de aldığınız eşyaları destekler nitelikte olmalıdır. Bize sorarsanız en eğlenceli olanı Kara Hasat. İstediğiniz bir oyun geçirmeseniz bile Kara Hasat’ı biriktirmeniz Zilean’a göre biraz daha kolay. Anlık hasarınızı oldukça artıracak bu ürün, Shaco’nun takım savaşlarındaki eksik yönünü biraz olsun kapatacaktır. Alt rünlerden Ani Darbe, Gözyuvarı Kolleksiyonu ve İnsafsız Avcı en çok yakışan arasında. Yan taraftan ise Büyücülükten Mutlak Odak ve Yaklaşan Fırtına anlık hasarınızı ciddi artıracaktır. Seçeceğiniz diğer bir rün ise Keskin Sağanak olabilir. Görünmezlikten çıktığınız anda sahip olacağınız anlık saldırı hızı rakibinize ölümcül darbe indirmenize önayak olacaktır. Alt ve yan rünlerin aynı Kara Hasat dizilimindeki gibi aynı kalması daha iyi olacaktır.

 

Elbette ki, Eşya dizilimi ve rün dizilimi tamamen sizin isteğinize bağlı. Kendi oynayış tarzınıza göre şekillendirebilir, farklı stillerde oynayabilirsiniz. Umarız keyifli beğenir ve keyifli vakit geçirirsiniz. Önümüzdeki hafta çarşamba günü, Eski Köye Yeni Adet serisinin bir sonraki bölümü ile karşınızda olacağız.

 

editor
Oyuncuların buluşma noktası!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir