League of Legends Rehber

Karşılaşmaya Çekindiğimiz Şampiyonlar

Üst koridor özelinde değineceğimiz bu seride; koridorda karşılaşmaya çekindiğimiz şampiyonlar ile nasıl başa çıkabileceğimize bir göz atacağız.

Koridor aşamasında Quinn, Vayne, Darius, Sett ve daha nicelerine karşı nasıl başa çıkacağı konusunda fikri olmayan bir sürü insan olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden, istedikleri şampiyonları oynamaktansa onlarda aynı tercihlere yönelerek lig atlamaya çalışıyorlar. Biz de elimizden geldiğince temel bilgiler vererek, karşılaşmaya çekindiğimiz şampiyonlar konusunda sizi rahatlatabileceğimizi düşünüyoruz.

Sett

Birçok kişinin barbar olarak nitelendirdiği Sett, derecelide uzun bir süre rahat bir şekilde göğüslenemedi. 500-600’lere kadar çıkabilen gerçek hasarı, ilk seviyelerde Q yeteneği ile vurduğu saçma hasarı ve ultisinin işlevselliği, onu pik noktasına çıkardı. Bırakın tekli dereceli sıraları, profesyonel maçlarda bile %70 banlanma oranı gördü. Ancak geldikten bir yama sonra zayıflatılmaya başlanan şampiyon, beşinci zayıflatmada ancak metadan biraz olsun indirilebildi. Son zamanlarda destekte de görülen şampiyon, üst koridor özelinde ilk zamanki gücünü kaybetti diyebiliriz.

Sett gibi koridoru domine eden şampiyonların zayıf noktası bekleme süreleridir. Uzun bekleme sürelerine sahip olan şampiyon, yetenekleri olmadan oldukça kırılgandır. Sett için konuşursak ana hasar kaynağı W’sünün bekleme süresi ilk seviyede 18 ve oldukça yüksek bir rakam. Ayrıca bu yetenek ancak siz ona hasar verirseniz hasarı maksimuma ulaşabiliyor. Sett size fütursuzca koşarken sakin kalmanız ve ona vurmamanız. Yetenekleri bekleme süresine girdiği zaman hasar vermek için fırsat kollamanız gerek. Yalnız dikkatli olun Sett gibi şampiyonlara ölümüne dalmanız çok riskli. Eğer kesemez iseniz W yeteneğinin kalkanı ve hasarı sizi öldürebilir. Takasları kısa tutun yeteneklerinizi kullanın ve çatışmayı bitirin. Eğer savaşa devam ederseniz W’sunun gerçek hasar alanından çıkmak için ufak adımlara ihtiyacınız olacak. Yoksa gri ekran ile burun buruna olabilirsiniz. Özellikle Sett mükemmel bir ‘Outplay’ şampiyonudur. Kule altı girilmesi oldukça zordur ve geri dönüş hasarı gerçek hasar olduğu için Malphite, Maokai dinlemez. Koridorda her zaman saygı duyulması gereken ve kar topu efektini yakalayamazsa çokta dert edilmeyecek bir hal alır.

Mezilli şampiyonlara karşı üstünlüğü ile ünlenmiştir

Sett hemen hemen tüm menzilli şampiyonları koridorda kesebilir. Üçüncü seviyeden sonra etkisini artıran şampiyon koridorda Q su geldikçe üstünüze koşacaktır. Vurmadan kaçın. Dönüş hasarını menzil avantajınızla perçinleyin.  Q yeteneğinin verdiği hareket hızı hemen hemen tüm şampiyonları yakalamasına olanak sağlar. Dürtülmelere karşı sahip olduğu W yeteneği ile karşı hasarı kolaylıkla verebilir. Bu yüzden asla menzilli şampiyonum kaçarım diye düşünmeyin attığınız hasarın arasına es verin ki Sett’in pasifi sıfırlansın. Sıfırlandıktan sonra karşı atağa geçebilirsiniz. En sağlıklı yöntem bu olacaktır. Ek bilgi olarak şunu söylemeden geçemeyeceğiz. Civa Yatağanı Sett’in ulti efektini bitirir. Sett ultisindeyken Civa Yatağanı basarsanız, Sett sizi başka yere alıp götüremez. Takım savaşlarına arkadan girip nişancıları atmasıyla ünlü şampiyon için Civa resmen ilaç gibi gelecektir. İlk olarak çizmelerinizi tamamlamanız oldukça etkili olacaktır hem sizi yakalamasını engellerken hem de dürtüp çıkmanızı kolaylaştıracaktır. Yakın dövüşçü şampiyon iseniz Ninja Tabisi; menzilli iseniz Savaşçı Çizmeleri almanız doğru olacaktır.

Umarız, “Karşılaşmaya Çekindiğimiz Şampiyonlar” ile bildiklerimiz sizin de bildiğiniz olur ve koridorda şampiyon bazında olmasa da oyun koridor ve oyun bilgisi ile bu farkı kapatabilirsiniz. İyi Oyunlar!

editor
Oyuncuların buluşma noktası!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir