League of Legends League of Legends Haberleri

NA LCS takımları franchising sisteminde yer alabilmek için 10 milyon dolar verecek

League of Legends sahnesinin en popüler liglerinden olan NA LCS, köklü değişiklikler geçiriyor. Bugün itibariyle lig için önümüzdeki sene franchising sisteminin getirileceği açıklanırken, Riot Games takımların ödemesi gereken miktar hakkında da bilgi verdi. 

Uzun bir süredir tartışılan franchising sistemi bugün resmen duyuruldu. Riot Games franchising’in yanında birçok yeniliği de lige getiriyor. Gelir paylaşımının yanı sıra artık ligdeki her takımın bir akademi takımı da olacak. Bununla birlikte oyuncu birliğinin kurulmasına da ön ayak olan Riot, maaşlarını da arttırdı. Ayrıca franchising sisteminde takımların yeri tamamen garanti değil. Başarılı olan takımlar daha çok gelir elde edecekken, başarısız olan takımların belirli bir süre sonra hakları elinden alınacak.

Bu yeni sistem elbette herkesi heyecanlandırdı. Ligin daha sürdürülebilir bir hale gelmesi hem rekabet ortamını arttıracak, hem de takımlara daha fazla yatırım yapması için imkan sağlayacak. Fakat her franchising’in başlangıcında olduğu gibi bu sistemde de takımlar yer satın almak zorunda. Yani eski sistemde 2018 Bahar Mevsimi’nde oynamaya hak kazanan takımların tamamı otomatikman franchising’te de yer almayacak. Yahoo Esports’un haberine göre, Riot Games’in talep ettiği miktar 10 milyon dolar.

Bu miktarın fazla olmadığına dikkat çeken Riot Games çalışanı Whalen Rozelle, takımlardan başlangıç için 5 milyon dolar talep edileceğini, kalanının ise yıl içerisinde ödenebileceğini belirtiyor. Bu elbette CLG gibi dışarıdan herhangi bir finansal destek almayan takımlar için zorlayıcı olabilir.

Öte yandan Blizzard’ın işi ise bu noktadan sonra çok daha zor olacak. Geçtiğimiz haftalarda ortaya çıkan dedikodulara göre Blizzard, Overwatch Ligi için takımlardan 15-20 milyon dolar arası bir para talep ediyordu. Hali hazırda dünyanın en popüler oyununun franchising bedeli 10 milyon dolarken Blizzard’ın nasıl hareket edeceği de büyük bir merak konusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir