League of Legends League of Legends Haberleri

TBF 2017’de ormancılar: Move vs Stomaged

Türkiye Şampiyonluk Ligi 2017 Yaz Mevsimi heyecanını sonlandıracak TBF 2017’ye artık sadece dört gün kaldı.

Geçen hafta oynanan yarı final karşılaşmaları sonucunda, 19 Ağustos Cumartesi günü gerçekleşecek Türkiye Büyük Finali’nde kozlarını paylaşacak ekipler 1907 Fenerbahçe ve BAUSuperMassive oldu.

1907 Fenerbahçe son haftalarda liderliği ele geçirmiş olsa da, istikrarlı performansı ile ligin başından beri ilk sıranın adaylarından biri olarak görülüyordu. BAUSuperMassive ise kimilerine göre Dumbledoge’un takımdan ayrılmasının etkisiyle, kimilerine göre de art arda gelen başarıların getirdiği konsantrasyon kaybı sebebiyle alıştığımız performansından uzaktı. Buna rağmen lig aşamasını ikinci sırada bitirerek girdikleri playofflardan temiz oyunlarla çıkıp ligin ilk iki sırasını karşı karşıya getirecek Türkiye Büyük Finali biletini kapmayı başardı.

Üst koridor oyuncularını incelediğimiz yazımızın ardından sırada ormancılar var. Bakalım Güney Koreli Move ile ülkemizin tecrübeli isimlerinden Stomaged eşleşmesi nasıl sonuçlanacak?

Move: KDA canavarı

 

Eğer 1907 Fenerbahçe’ye karşı oynayan bir orta koridor oyuncusuysanız, Min-su “Move” Kang‘ı düşünmeden atacağınız bir adım sonunda kendinizi gri ekrana bakar halde bulabilirsiniz. NA ve EU LCS patentli ormancıyı özel yapan en önemli yeteneği ise Sihirdar Vadisi’nde hayatta kalma konusunda uzman olması. Zac, Kha Zix gibi zıplama yeteneği olan şampiyonlar ile kendine hakim olamasa da(!) Move 4.6 KDA oranı ile tüm Şampiyonluk Ligi oyuncuları içerisinde beşinci sırada yer alıyor.

10 kez oynadığı Gragas ile 9 galibiyet alan Move, 5 kez oynadığı Sejuani ile ise hiç yenilmeyip toplamda 8/3/48 skor katkısı ile tamı tamına 18.7 KDA oranı yakaladı. Move, Stomaged ile hemen hemen aynı şampiyon havuzuna sahip. Oyunun gerekliliklerine göre genelde kazanan koridoru bırakıp baskınlarını diğer iki koridor üzerinde yoğunlaştıran ormancı, karşılaşmalara yapacağı müdahalelerle Türkiye Büyük Finali’nde ibreyi 1907 Fenerbahçe’ye çevirmeye çalışacak.

Stomaged: Gizli kahraman

Takım kurulduğu günden beri kemik kadroda bulunan Furkan “Stomaged” Güngör, Supermassive ile iki KMF, bir de IWCI kupası almayı başardı. Koleksiyonuna TBF kupasını da katmak isteyen ormancıyı “gizli kahraman” olarak nitelendirmemizin sebebi, oyun içinde adını koridor arkadaşlarına ya da rakip takım ormancısına göre daha az duymamıza rağmen, %75 skor katkısı ile tüm Şampiyonluk ligi oyuncuları arasında 3. sırada yer alması.

Stomaged meta ne yöne evrilirse ona ayak uydurabilen bir ormancı. Güncel yamalardaki tank ormancı metasını benimseyen ve Graves, Kindred gibi şampiyonlarını rafa kaldıran Stomaged Yaz Mevsimi’nde dörder kere Gragas, Sejuani ve Jarvan IV oynadı.Kötü Lee sin ve Kha Zix performanslarının aksine oyuncu tank şampiyonlarla oynadığı on iki oyunun sadece bir tanesini kaybetti. Rogu’nın da gelmesi ile iyice güçlenen Supermassive alt koridoru, Stomaged’in alışkanlık haline getirdiği erken oyun baskınları ile Padden-Japone ikilisinin başına dert açmaya çalışacak.

Peki bu eşleşme seriyi nasıl etkiler? Orman oyuncularını diğer koridorlar gibi net olarak karşılaştırmak hayli zor. Çünkü çoğu zaman ormancıların kalitesini belli eden şeyler kağıt üstündeki istatistikler yerine oyun içindeki küçük dokunuşları oluyor. Geçtiğimiz haftalarda Stomaged’in erken orman baskısıyla karşılaşması halinde nasıl afalladığını gördük. Eğer Move ve arkadaşları iyi bir strateji ile Stomaged’e ormanı dar etmeyi başarabilirlerse, erken baskı grup kule altı baskınlarından beslenen Supermassive alt koridorunun hesaplarını karıştırabilir. Stomaged yine arkadaşlarının yardımıyla baskıdan kurtulur ve tekil koridorlardan birini öne geçirebilirse, BAUSuperMassive erken oyunda ışınlan avantajını ele geçirebilir ve dört hatta belki beş kişilik bir alt koridor baskını ile kuleler düşürüp skorlar alabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir