Overwatch Overwatch Haberleri

Overwatch League – Atlantik Bölgesi

7 Aralık’ta ön sezonunun başlayacağı açıklanan Overwatch League’de heyecanın başlamasına yalnızca iki hafta kaldı. Yazı dizimizin ilk kısmında Overwatch League’in genel özelliklerinden bahsedip Pasifik Bölgesi’ndeki takımları ele almıştık. Şimdi ise sıra Atlantik Bölgesi’nde.

Merkezi: Boston
Sahibi: Kraft Group
Koç: Crusty

Kadrosu: Gamsu, NotE, Kalios (Tank), DreamKazper, STRIKER, Mistakes (DPS), Neko, Snow, Avast, Kellex (Destek)

Tamamı genç yeteneklerden oluşan Boston Uprising kadrosunu yorumlamak çok güç. On kişilik takımda major turnuvalarda bulunmuş sadece dört oyuncu var (Kellex, Neko, Avast ve Gamsu) ve bu oyuncular da çok az sahne görmüş. Bu nedenle Boston Uprising’in tam anlamıyla kapalı bir kutu olduğunu söyleyebiliriz. Kendilerini kanıtlamak için sahaya çıkacak bu bilinmeyen oyuncular hırslı olacaktır. Ancak hırsın maç kazanmak için yeterli olmadığı, hatta bazen maç kaybettirebildiği de bir gerçek.

Oyuncuların tamamının genç ve gelişime hazır olması gelecek için önemli bir şey olsa da şimdiki zaman açısından bakarsak takımın kaptanlığını tecrübeli bir oyuncunun yapması hem geleceğin daha hızlı gelmesini sağlar, hem de ilk sezonda Boston’a daha fazla galibiyet şansı verirdi. Dolayısıyla Boston’ın en büyük sorununun tecrübesizlik olacağı ortada.

Kadrosunda esnek rolde bir oyuncusu görünmeyen Boston’da Kalios ve NotE, gerektiğinde başka rollere kayabilen ve aslında esnek olarak nitelendirilebilecek oyuncular.

Merkezi: Miami ve Orlando
Sahibi: Misfits
Koç: Mineral

Kadrosu: TviQ, Logix (DPS), Zebbosai, Zuppeh (Destek), CWoosH, Manneten (Esnek)

Florida Mayhem kadro yapısı nedeniyle birçok açıdan oldukça ilginç bir takım. ABD’yi temsilen ligde bulunan takımda tek bir ABD’li oyuncu yok. Dört İsveçli, bir Finlandiyalı ve bir Belçikalıdan oluşan takım adeta bir Avrupa temsilcisi görünümünde. İsveç milli takımının büyük kısmını içeren ve bu nedenle bünyesinde hem bol miktarda sinerji, hem de yetenek barındıran Mayhem, Atlantik bölgesinin güçlü ekiplerinden biri olacak gibi. Takımda en çok öne çıkan isimler ise milli takımın bel kemiğini oluşturan isimler, TviQ ve Zebbosai. İki oyuncunun da sahne tecrübesi ve yetenek seviyesi oldukça yüksek. Takımın bu iki oyuncu etrafında kurulması hiç şaşırtıcı olmaz.

Kadrosu itibariyle sinerji ve yetenek açısından güçlü görünen Florida Mayhem’ın takımı olumsuz etkileyebilecek bir özelliği de var. Takımda hiç yedek oyuncu yok. Bu karardan büyük verim alınması olası, ancak yine de bana göre böyle büyük bir organizasyonda bir B planına sahip olmak her zaman önemlidir ve Mayhem bu seçenekten mahrum kalacak. Misfits’in oynadığı bu kumarın tutup tutmayacağını ön sezonda göreceğiz.

Mayhem’ın kadrosunda tank pozisyonunda oyuncu görünmese de Manneten ve CWoosH tank havuzları oldukça geniş oyuncular ve bu rolü kolayca doldurabilirler.

Merkezi: Houston
Sahibi: Optic Gaming
Koç: TaiRong

Kadro: Muma, Coolmatt (Tank), Clockwork, Mendokusaii, LiNkzr, SPREE, Jake (DPS), Boink, Bani, Rawkus (Destek)

Milli takımdan oyuncu toplama furyasına Optic Gaming de dâhil olmuş ve Houston Outlaws’ı kurarken ABD milli takımının oyuncularından bol bol yararlanmış. ABD, bu seneki Dünya Kupası’nda bekleneni veremese de genç yeteneklerden oluşan takımıyla geleceğe dair olumlu sinyaller vermişti. Houston Outlaws da bu genç yeteneklerden JAKE, Coolmatt ve Rawkus gibi isimleri kadrosuna katmış. Takımın geri kalanında da LiNkzr ve SPREE gibi tecrübeli oyunculara yer vermiş. Sonuç olarak ortaya tecrübe/yatırım anlamında başarılı bir kadro çıkmış.

LiNkzr gerçekten iyi bir DPS oyuncusu olsa da şu an için tam anlamıyla öne çıkan, maçları bir anda tersine çevirecek ateşleyici gücü sağlayacak bir oyuncunun olmaması Outlaws adına en çok sıkıntıyı çıkarabilecek etken. Genç oyuncular takıma ısınana ve takım içindeki sinerji yakalanana dek yıldız bir oyuncunun varlığından güç alabilmek Outlaws’a ön sezonda gerçekten yardımcı olabilirdi. Ancak şu durumda Outlaws, takım oyununa tamamıyla inanmalı ve sinerjisini bir an önce yakalamalı, zira işler ters gittiğinde takımı sırtlayabilecek bir oyuncudan yoksunlar.

Outlaws kadrosunda esnek oyuncu görünmese de bu rolü, geniş kahraman havuzlarıyla SPREE ve Coolmatt dolduracaktır.

Merkezi: Londra
Sahibi: Cloud9
Koç: Bishop

Kadro: Gesture, Fissure (Tank), Rascal, Profit, Hooreg, birdring (DPS), NUS, HaGoPeun, Closer, Bdosin (Destek), Fury, WOOHYAL (Esnek)

ABD merkezli Cloud9 tarafından Avrupa’yı temsil eden tek şehir olan Londra’da kurulan, tamamı Koreli oyunculardan oluşan ve gerçekleştirilen son APEX’in şampiyonu GC Busan’ın as kadrosundaki tüm oyuncuları barındıran London Spitfire gerçekten ilginç bir takım. Öncelikle turnuvanın belki de en güçlü takımı olabilir. Temelinin bir başka takımdan oluşması sebebiyle sinerji konusunda hiçbir sıkıntı çekmeyecek ekibin, dil bariyeri gibi bir sorunu da olmayacak. Overwatch League’de Güney Kore’yi temsil eden Seoul Dynasty’den bile daha fazla Koreli oyuncusu bulunan Spitfire, yapısı sebebiyle Londralı hayranları biraz duraksatmış olabilir. Ancak tamamı üst seviye oyunculardan oluşan bu takımın ligde fırtına gibi eseceği kesin gibi.

Açıkçası bu takımın en büyük sıkıntısı oyunun dışından, yani hayran kitlesinden doğabilir. Takımın adı dışında Avrupa’yı temsil eden tek bir özelliği yok. Bu da oyuncuların ve takım yöneticilerinin alacağı taraftar desteğini düşürebilir. Yani takımı önemli bir moral kaynağından bir süreliğine de olsa mahrum bırakabilir. Bir diğer sıkıntı ise kadronun 12 kişilik devasa bir kadro olması ve 6 oyuncunun aynı takımdan gelmesi sebebiyle oluşabilecek gruplaşmalar. Ancak espor kültürlerinin gereği olarak profesyonelliği elden bırakmayan Koreli oyuncuların varlığı, bu olasılığı düşürecektir.

Merkezi: New York
Sahibi: New York Mets
Koç: WizardHyeong ve Pavane

Kadro: Meko, Janus, Mano (Tank), Saebyeolbe, Libero (DPS), Ark, Jjonak (Destek), Pine (Esnek)

Ülkeyi temsilden ziyade başarı kazanma amacı taşıyan Excelsior, Spitfire’a benzer bir şekilde tamamen Koreli oyunculardan oluşan bir kadroyla karşımıza çıktı. LW Blue kadrosunun tamamını içeren Excelsior, bu açıdan da Londra temsilcisine oldukça benziyor. Ancak genel olarak bakıldığında GC Busan’ın kadro kuvvetinin LW Blue’ya kıyasla bir gömlek daha üstün olduğunu söyleyebiliriz. Takımda en çok öne çıkan oyuncular, bu seneki Dünya Kupası’nda harika performanslar ortaya koyan Saebyeolbe ve Mano. İki oyuncu da hem tecrübeli hem de yetenekli yapılarıyla dikkat çekecek.

LW’nin Overwatch League’e katılmak için APEX’i yarıda bırakmış olması sebebiyle idmansız olmaları epey sıkıntılı bir konu. Excelsior oyuncularının gerçek potansiyellerine ulaşmak ve Spitfire’a kafa tutmak için epey çalışmaları gerekecek. Ön sezon sahnesi ise bunun için en uygun yer olacak.

Merkezi: Philadelphia
Sahibi: Comcast Spectator
Koç: Kirby

Kadro: fragi, SADO (Tank), Carpe, ShaDowBurn, Snillo, Eqo (DPS), Joemeister, Neptuno, DayFly (Destek), Hotba, Poko (Esnek)

Fusion’a ilk bakışımızda en çok göze çarpan isim tabii ki ShaDowBurn. Daha Overwatch League başlamadan Overwatch’un espor camiasında büyük bir ün elde eden Rus yıldızın Genji oyunlarını bir kez daha izlemek zevkli olacak. ShaDowBurn’ün yanına eklenen iki diğer tecrübeli isim de Fragi ve Joemeister olmuş. Daha ilk bakıştan Fusion’ın bu oyuncular etrafında kurulacağını tahmin etmek hiç de zor değil. Tecrübe ihtiyacını bu üç oyuncuyla karşılayan Philadelphia temsilcisi, geleceğe dair yatırım olarak da HOTBA, Carpe ve SADO gibi Koreli genç oyunculara yer vermiş. Genel olarak dengeli ve başarılı olması muhtemel bir kadro oluşturulduğunu söyleyebiliriz.

Fusion’ın en büyük sorunu kesinlikle dil bariyeri ve sinerji olacak. Dokuz farklı ülkeye mensup oyunculardan yalnızca ikisinin ana dili İngilizce. Bu durum ilk defa beraber oynayacak 11 oyuncunun arasındaki sinerji eksikliğinin giderilmesini daha da zorlaştırıyor. Ancak takımın potansiyeli büyük. Oyuncular ve yönetim bu sorunları aşmayı başarırsa Fusion; Spitfire ve Dynasty gibi güçlü rakiplerin bile karşısında durabilir.

Overwatch League’in ön sezonu 7 Aralık’ta Türkiye saatiyle 03.00’te başlayacak. Ön sezonun ardından ocakta başlayacak ilk sezonunda galip gelen takımın oyun içi satışlardan elde edilecek gelir haricinde, bonuslarla beraber 4,5 milyon dolar civarında para kazanacağı bu heyecana Twitch’ten ve Youtube Gaming’den ortak olabilirsiniz.

Mütercim Tercümanlık öğrencisi, Overwatch ve League of Legends takipçisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir