League of Legends League of Legends Haberleri

TBF 2017’de orta koridorlar: Frozen vs Naru

2017 Yaz Mevsimi şampiyonunu belirleyecek TBF 2017’nin oynanmasına 3 gün kaldı.

Bolca beraberliğe sahne olup son haftalarda netlik kazanan lig aşamasını ilk iki sırada bitiren 1907 Fenerbahçe Espor ile BAUSuperMassive Cumartesi günü oynanacak seride kozlarını paylaşacak. Geçtiğimiz günlerde takımların üst koridor oyuncuları ve ormancıları üzerinden analiz edip tahminlerde bulunduğumuz mücadelede, sıra geldi belki de karşılaşmanın izlemekten en çok keyif alacağımız eşleşmesi olan orta koridora.

Türkiye’de orta koridor dendiğinde akla gelen ilk isim olan Koray “Naru” Bıçak ile LCK’de uzun süre tutunduktan sonra yıldız olmak için Türkiye’ye gelen Güney Koreli Kim Frozen” Tae-il‘in mücadelesinde gülen taraf hangisi olacak?

Frozen: Yetenek atışı üstadı

League of Legends evrenine kıyısından köşesinden dahil olmuş herhangi birine “en çok mekanik yetenek ya da el becerisi gerektiren rol hangisidir?” gibi bir soru yöneltsek, kırılganlıkları ve yetenek kitlerindeki tutturması zor yetenek atışlarının bolluğu sebebiyle duyacağımız cevap muhtemelen orta koridor olurdu. Frozen çoğu otoriteye göre ligimize gelmiş en kaliteli oyunculardan biri. Söz konusu yetenek atışları ile güdümlüymüşçesine skorlar alıp bu işi basit göstermek olduğunda, Frozen’ı hayranlıkla izlememek mümkün değil.

Frozen bu mevsimde maçların yarısından fazlasında Orianna, Taliyah, Ahri ve Syndra seçti. Orianna gibi hemen hemen her orta koridor oyuncusunun repertuvarında olması gereken bir büyücü ile oynadığı altı maçın beşini kazanarak takımına büyük katkı sağladı. 4.3 KDA oranı ile ligde 8. sırada bulunan Frozen, yasaklanmadığı zamanlarda 7.5 KDA oranı ile oynadığı Taliyah ile ise takımına güven, rakiplerine korku veriyor. Güney Koreli oyuncu dakika başına minyon ve skor katkısı gibi istatistiklerde de Naru’nun kıl payı önünde.

Birer kere oynadığı Fizz, Viktor, Galio, Aurelion Sol gibi şampiyonlarla temiz oyunlar çıkarıp galibiyete ulaşmayı başaran Frozen, geniş şampiyon havuzu sayesinde acil durumlarda camı kırıp gereken şampiyonu sahaya sürmesini iyi biliyor.

Naru: Hırs, Konsantrasyon, İstikrar

Naru’nun Dark Passage ve Supermassive ile kazandığı başarılar, kupalar yazıya dökülemeyecek kadar çok. Uluslararası League of Legends çevrelerinde de Türkiye dendiğinde akla Dumbledoge ve Naru geldiğini gayet iyi biliyoruz. Zaten bir dönem Gambit Gaming’den aldığı teklif dünya çapındaki popüleritesini kanıtlar nitelikte. Ancak oyuncunun hırs, konsantrasyon, istikrar gibi özelliklerini ön plana çıkarmamızın sebebi başka. Naru ligdeki en başarılı ve göz önündeki Türk oyuncuların başında geldiği için, doğal olarak Türk League of Legends izleyicisinden büyük ilgi görüyor. Fakat bu ilgi her zaman oyuncuyu mutlu edecek şekilde olmuyor tabii. Naru’nun kaçırdığı her yetenek atışı, öldüğü her gereksiz pozisyon hatta bazen yanlış herhangi bir şey yapmadığı durumlar kendisine sosyal medya üzerinden misliyle eleştiri ve bazen hakaret olarak dönüyor. Fakat Naru’nun yıllardır en üst seviyede oynamasının sebebi oyuna olan yeteneğinin yanında, çelik gibi sinirleri ve mental kuvveti.

Naru Orianna ile yedi maçta altı galibiyet ve 33/8/53 gibi skorlarla 10.8 KDA oranı tutturarak güvenli, takım oyununa yatkın büyücüler ile fark yaratabildiğini kanıtladı. Bu mevsim en başarılı olduğu şampiyonlar listesinin ikinci ve üçüncü sıralarında ise LeBlanc-Taliyah ikilisi var. Yıllar geçtikçe oyununu daha güvenli bir noktaya ulaştırmayı başaran Naru, profesyonel kariyerinin ilk yıllarındaki performanslarına göre çok daha az ölüyor. 5.4 KDA oranı ile ligin üçüncü sırasında bulunuyor oluşu da bu durumu kanıtlar nitelikte. Bunun yanında takımının ihtiyaçları doğrultusunda  Galio gibi işlevsel-tank şampiyonları oynarken de kalitesinden ödün vermeyen Naru, Cumartesi günü Türkiye Şampiyonluk Ligi 2017 Yaz Mevsimi kupasını koleksiyonuna dahil etmek için mücadele edecek.

Peki bu eşleşme seriye nasıl etki eder? Bana kalırsa serinin düğümünü çözecek olan eşleşme bu. Bu sene lig tarihinin orta koridorlar açısından en kaliteli dönemine tanıklık ediyoruz. Naru ve Frozen’ın yanında Naeyhun ve Godbro gibi isimler bizlere yedi hafta boyunca seyir zevki yüksek mücadeleler izletti. Bu karşılaşmada Frozen Naru’ya karşı oldukça avantajlı. Öncelikle Frozen’ın ormancı baskınıyla ya da herhangi bir sebeple elde edeceği en küçük avantajı kar topuna hatta çığa dönüştürebilme potansiyeli olduğunu biliyoruz. Naru ise çok iyi bir takım oyuncusu olmasına rağmen, erken oyunda koridorda baş başa geçen sürelerde Frozen, Godbro gibi bire bir canavarlarına karşı etkisiz kalabiliyor. Bir önceki Türkiye Büyük Finali’nde Caps’in Naru’ya yaptıklarını hepimiz hatırlıyoruz. Eğer Frozen’ın da o küçük kıvılcımı yakmasına izin verirlerse, 1907 Fenerbahçe’nin orta koridor baskısıyla orta oyuna ulaşmadan ibreyi kendi tarafına döndüreceğini düşünüyorum. Ama BAUSuperMassive alt koridor yerine orta koridoruna odaklanıp Stomaged, FabFabulous ve belki Rogu’nun da yardımı ile Frozen’ı alt edebilirse, Naru’yu güçlü olduğu takım savaşları fazına taşıyabilir ve kupayı alma yolunda büyük bir adım atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir