Haber

NBA’in popüler isimlerinin espor yatırımları

NBA’in birçok ünlü oyuncusu, uzun süredir esporu güvenli bir yatırım olarak görüyor. Peki hangi oyuncunun hangi takımla ilişki içerisinde olduğunu biliyor musunuz?

Geleneksel spor branşlarından ünlü isimler bir süredir espora oldukça fazla yatırım yapıyor. Basketbolun popüler yüzleri de buna dahil. NBA’in birçok ünlü yıldızı, özellikle emeklilik süresicinde kazandığı parayı değerlendirmek isteyen oyuncuların ya bir espor takımı kuruyor ya da halihazırda faaliyette olan bir takıma yatırım yapıyor. Sizler için bu oyuncuların ve takımların bir listesini yaptık.

Rick Fox ve Echo Fox

Listenin başında elbette espor piyasasına ilk giren isimlerden Rick Fox var. Los Angeles Lakers ve Boston Celtics’te oynamış emekli oyuncunun üç şampiyonluk yüzüğü bulunuyor. 2015 yılında Gravity’nin LCS’teki yerini almış ve Echo Fox adıyla markalaşmıştı. Takım şu an yatırımlar alarak büyümeye devam eden ve birçok espor alanında faaliyet gösteren büyük bir organizasyon hâline geldi. Bu sebeple Rick Fox için piyasadaki cevheri gören ilk (ünlü) NBA oyuncusu diyebiliriz.

Shaquille O’Neal ve NRG

Tarihler 2016 yılının Mart ayını gösterdiğinde, sektöre bir başka ünlü NBA oyuncusu daha katıldı: Shaquille O’Neal. Şüphesiz oyuncunun bir zamanlar NBA’de yarattığı etki esporda da karşılık buldu ve ünlü ismin espor piyasasına girişi uzun zaman konuşuldu. LCS’te Team Coast’ın sahip olduğu slotu alarak kurulan ve şu an onlarca espor alanında faaliyet gösteren takıma Shaq, beyzbolun ünlü simaları Alex Rodriguez ve Jimmy Rollins ile katılmıştı. Takım ayrıca, Sacramento Kings’in espor alanındaki yüzü.

Jeremy Lin ve Team VGJ

2016 yılının Eylül ayında, Toronto Raptors’un ünlü Asyalı oyuncusu Jeremy Lin, Dota 2 espor piyasasına girdi. Vici Gaming ile anlaşan ünlü oyuncu, Team VGJ adlı bir takım kurdu. Çin merkezli kurulan takım kısa süresi içerisinde önemli turnuvaların sahnesinde başarılı performanslar sergiledi ve hem ünü hem de organizasyon yapısı uluslararası boyuta taşındı.

Jonas Jerebko ve Renegades

Golden State Warriors’un ünlü oyuncusu Jonas Jerebko, Renegades espor organizasyonunu 2016 yılında Christopher “MonteCristo” Mykles’tan satın aldı ve takımı iflastan kurtardı. Bilindiği üzere takım tüm Riot Games turnuvalarından o dönem men edilmişti ve LCS’teki yerini kaybetmişti. Takımın şu an aktif bir CS:GO kadrosu bulunuyor. Takım uzun bir süredir organizasyon açısından iyi bir performans ortaya koymasa da, Jona Jerebko, bu yatırımıyla espor piyasasına Rick Fox ve Shaquille O’Neal’dan sonra giden üçüncü basketbolcu olmuştu.

Michael Jordan, Magic Johnson ve Team Liquid

Biri şüphesiz NBA’in GOAT’ı diğeri de yine bir o kadar etkileyici kariyere sahip. İkisi de epsor piyasasına Team Liquid’in sahibi spor organizasyonu aXiomatic eSports aracılığıyla girdi. Lakin Magic Johnson espor sektörünü GOAT’dan daha önce keşfetti ve 2016 yılında girdi piyasaya. GOAT ise 2018’in Ekim ayında aXiomatic eSports’a yaptığı yatırımla girdi sektöre.

Stephen Curry, Andre Iguodala ve TSM

Golden State Warriors’un iki ünlü oyuncusu, Stephen Curry ve Andre Iguodala, TSM’in 46 milyon dolar yatırım aldığı turda takıma yatırıma yaptılar. Böylelikle takımda hissesi bulunan yatırımcılardan biri hâline geldiler. Ayrıca Stephen Curry, TSM ile yakından ilgileniyor. Takımın Fortnite oyuncularıyla temas içerisinde ve League of Legends takımına her turnuva finalinde sosyal medya hesapları aracılığıyla başarılar diliyor.

Meyers Leonard ve FaZe Clan

NBA tarafından espora yapılan son yatırım, Portland Trail Blazers‘ın oyuncusu Meyers Leonard‘tan geldi. Sosyal medyadaki başarısı ile kısa süre içerisinde Kuzey Amerika’daki en ünlü espor organizasyonlarından biri olan FaZe Clan, ünlü oyuncudan aldığı yatırımla büyümeye ve esporun birçok farklı alanında faaliyet göstermeye devam ediyor.

Espor hakkındaki gelişmeleri güncel olarak takip edebilmek için 5Mid ile kalın!

Yorum yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.