Espor nedir?

Ülkemizde üç büyüklerin League of Legends sahnesine resmen girişiyle birlikte, hali hazırda büyümesini sürdüren espor Türkiye’de de daha büyük bir kesimin ilgisini çekmeye başladı. 5Mid olarak 2014’ten beri bu sahneyi elimizden geldiğince tüm ayrıntılarına kadar espor takipçilerine aktarmaya çalışsak da, Fenerbahçe ve Galatasaray’ın 2017 itibariyle Türkiye Şampiyonluk Ligi’ne girişi, oyunların bu yönüyle daha önce karşılaşmamış birçok insanı espor ile tanıştırdı. Biz de son dönemde sayısı her geçen gün artan yeni ziyaretçilerimize bu farklı dünyayı anlatmak istedik.

Uzun ismiyle elektronik sporlar, kısa ismiyle ise espor, 2000’li yılların başları itibariyle ödüllü turnuvaların ivme kazanmasıyla varlığını hissettiren ve oyuncuların, profesyonel takımlar bünyesinde resmi lig ve etkinliklerde oyun oynayarak hayatlarını kazandığı bir spor dalıdır. Ülkemizde Gençlik ve Spor Bakanlığı – Spor Genel Müdürlüğü tarafından esporcu lisansı verilmekte, oyun oynayarak geçimini sağlayan kişiler profesyonel oyuncu olarak değerlendirilmektedir. Esporda başlangıç yaşı 13-14 dolaylarında kabul edilirken, oyuncular çoğu zaman 30 yaşına gelmeden sektörden emekliye ayrılır. Espor alanında en popüler oyunlar League of Legends, Dota 2, Counter Strike: Global Offensive, Overwatch ve Hearthstone olarak sıralanabilir.

Espora tüm dünyada ve ülkemizde yapılan yatırımların, daha hâlâ bebek adımlarını atan sektörün geleceğine dair büyük bir ışık tuttuğunu söylemek mümkün. Yakından takip ettiğimiz ülkemizde futbol kulüplerinin sektöre girişi dışında Amerika ve Avrupa’da da büyük spor kulüpleri espor takımlarına yatırım yaparken, özellikle Kore ve Çin gibi ülkelerde esporun artık bir kültür olarak yer ettiği ortada.

Günümüzde yeni jenerasyon artan bir şekilde “geleneksel” sporlardan uzaklaşıp, kimi zaman çok daha rekabetçi, kimi zaman çok daha heyecanlı olabilen oyunların profesyonel dünyasına adım atıyor. Ödül havuzu 20 milyon dolara kadar yükselebilen, Dünya Şampiyonası ismiyle düzenlenen büyük turnuvalarda anlık seyirci sayısı yüz milyonlara yaklaşırken, hem küresel, hem dijital, hem de dinamik ve genç bir kitle espor ile yatıp kalkıyor.

Bizler de 5Mid olarak büyük bir tutkuyla takip ettiğimiz bu dünyayı her yönüyle okurlarımıza aktarmaya, Türkiye’de espor gazeteciliğini mümkün olan en profesyonel şekilde uygulamaya çalışıyoruz. Esporlar, oyunlar veya genel olarak herhangi bir konuda en ufak bir sorunuz olması halinde bizlere sitemizdeki iletişim formundan, Facebook veya Twitter hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz.