5mid AI İnceleme

Suno AI Müzik Uygulaması: Kendi Müziğini Yarat

Yenilikçi Bir Yaklaşım

Axios Closer yazarı Hope King‘in haberine göre yatırım destekli bir AI müzik şirketi olan Suno, herkesin telefonlarındaki fotoğraf çeker gibi kolayca şarkı yazıp yaratmasını sağlamak amacıyla bir süredir sadece ekip içerisinde denenen uygulamasını kullanıcıların deneyimine açıyor. Suno’nun bu hamlesi, tüketici AI ses ürünleri ve platformları oluşturma yarışının hızlanmasının bir göstergesi.
Zaten her gün Microsoft, Google, Meta vb büyük firmaların yeni AI hamlelerini görmeye alıştık.

Suno AI

Microsoft ile Entegrasyon

Microsoft, Salı günü yaptığı duyuruda, AI yazılım platformu Copilot’a Suno’yu entegre ettiğini açıkladı. Facebook ve Google, şarkılar ve sesler üretebilen AI araçlarını piyasaya sürdü.

AI Müzikte Yeni Bir Soluk

Suno, birçok AI müzik uygulamasından farklı olarak, popüler sanatçıların seslerini veya şarkılarını taklit etmek ya da kopyalamak yerine orijinal melodiler ve vokaller oluşturmaya odaklanıyor. CEO ve kurucu ortak Mikey Shulman, Axios ile özel bir röportajda, uzun vadede tüketiciler için keyifli olacağını düşünmedikleri bu deneyim yerine herkesin müzik yapma sevincini deneyimlemesini istediklerini belirtti.

Suno AI Nasıl Çalışıyor?

Suno’nun web uygulaması, bir şarkı tanımı istiyor. Örneğin, “AI abartısının çılgınlığı hakkında funky bir şarkı” tarzında bir istekte bulunabilirsiniz. Uygulama, farklı melodilere ve sözlere sahip iki şarkı üretiyor. Kullanıcılar, kendi sözlerini yazarak ve stil belirterek de şarkılar oluşturabiliyor. Midjourney örneğinde olduğu gibi Suno AI’da da Discord uygulaması kullanılması gerekiyor.

Sanatçıları Koruma

Shulman, Cambridge, Massachusetts merkezli şirketin müziği yasal ve etik bir şekilde üretmek istediğini söylüyor. Uygulama, belirli sanatçı isimleri kullanılarak yapılan talepleri reddederek orijinal müzik üretmeye teşvik ediyor.

Monetizasyon ve Ekip

Uygulamanın ücretsiz versiyonunda günlük beş istekle (10 şarkı) sınırlandırılmış. Aylık abonelikler, daha fazla şarkı üretimine izin veriyor. Shulman ve üç kurucu ortağı, uygulama üzerinde yaklaşık 18 aydır çalışıyorlar ve 10 kişilik ekip aktif olarak işe alım yapıyor.

AI ile İkna Edici Müzik Üretimi

AI ile ikna edici müzik üretimi, metin ve görüntüler için olduğundan daha zorlu bir görev. Bu, sistemlerin işlemesi gereken çok daha fazla bileşen – konuşmadan tek tek notlara, düzenlemelere ve akışa – olduğu anlamına geliyor. Yüksek kaliteli veri eksikliği ve müzik stilleri ile ruh hallerinin tanımlarını haritalamada zorluklar devam ediyor.

Sanat ve Teknoloji Kesişimi

Suno’nun sosyal paylaşım özellikleri, TikTok komedyenlerinin stand-up, komedi şovları ve filmleri nasıl değiştirdiyse, müzik endüstrisinde de yeni bir dijital etki yaratıcı tipinin ortaya çıkmasını kolaylaştıracak.

Siz de denemek için Suno.ai websitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

About Suno.AI 

Suno is building a future where anyone can make great music. Whether you’re a shower singer or a charting artist, we break barriers between you and the song you dream of making. No instrument needed, just imagination. From your mind to music.


Suno.AI Team

We are a team of musicians and artificial intelligence experts based in Cambridge, MA. We are proud alumni of pioneering tech companies like Meta, TikTok and Kensho, where our founding team worked together before starting Suno.

We like to ship code, make music and drink coffee. Our company culture is all about music and experimenting with sound — from lunchroom conversations to the studio in our office. If you’re any of these things or nothing of the sort, we’d love to hear from you.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir