Liste

En iyi grafiklere sahip 10 oyun

2015 yılına kadar çıkan oyunlara baktığımızda, özellikle yeni nesil grafikler ve konsolların çıkması ile birbirinden güzel grafiklere sahip çok sayıda oyunla karşılaştık. Yeni nesil grafikler ile, oyunlar performans açısından olduğu kadar, kimilerine göre daha önemli olarak nitelendirebileceğimiz görsellik açısından da büyük bir değişiklik geçirdi. Yeni oyunlarda özellikle “gerçekçilik” önemli bir olgu halini almaya başlarken, oyun içerisindeki nesneler ve hava durumu gibi ekstra efektler, yeni çıkan oyunlarda daha fazla aranmaya başladı. Yeni nesil grafikler sayesinde sanal gerçekliğin doruğuna çıkılırken, oyuncular için mükemmel bir oyun deneyimi sunulmaya başlandı.

Henüz çıkmamış oyunları ise Watch Dogs’dakine benzer bir durum yaşamamak için dışında tuttuğumuz bu listede ise, 5Mid ekibi olarak en iyi grafiklere sahip olduğunu düşündüğümüz oyunları sizler için bir araya getirdik. Listemize geçmeden önce, oyunları, senaryolarının ve kontrol kalitelerinin üzerinden değil, görsel olarak gösterdiği performans üzerinden sıralamaya tabi tuttuğumuzu belirtelim ve hazırsanız başlayalım.

10. Tomb Raider: Definitive Edition
2013 yılında eski nesil konsol ve PC donanımları için çıkan Tomb Raider, yeni nesile ayak uydurmak için birkaç değişikliğe uğradı. Bunun sonucunda ise zaten görsel olarak oyuncuları doyuran efsanevi seri, Definitive Edition ile ekran kartlarının sınırlarını zorlayarak muazzam bir görsellik sundu. İlk defa Tomb Raider ile duyurulan TressFX ayarı oyuna benzersiz bir deneyim katarken, Definitive Edition ile sıcak ortamlarda Lara’nın üzerindeki ter izlerini dahi görebilecek hâle geldik. Ayrıca çevre efektleri de oyuna aradığımız o gerçekçiliği önemli ölçüde katıyor. Kapalı bir alanda dumanın dışarıya çıkmak için tavana doğru yükseldiğini görebiliyor ve el feneri ışığında yağmur tanelerini seçebiliyoruz.

9. Battlefield 4
Dice ekibi Frostbite grafik motorunu kullandıkları Battlefield 3 ile karşımıza çıktıklarında, grafik anlayışımız köklü bir şekilde değişmişti. Battlefield serisi ve genel olarak FPS oyunları arasında çığır açan Dice, Battlefield 4 ile öncekinden de daha güçlü bir şekilde dönüş yapmıştı. “Yeni nesil” tabiri daha yeni yeni ortaya çıkmaya başlamışken Battlefield 4, neden kendisinin yeni nesil grafiklerin öncüsü olduğunu ortaya koydu. Bilgisayarlarda yeterli donanımla zaten piyasada bulunan oyunların %90’ından daha güçlü grafiklere sahip olan Battlefield 4, PS4 ve Xbox One’a gelmesiyle, konsol oyunlarının da PC oyunları kadar iyi olabileceğini gösterdi. Doku kalitesi oldukça yüksek olan BF4’te birbirinden güzel model kaplamaları ile karşılaştık. Bir modele iyice yaklaşıp baktığımızda kaplamadaki bozulmalar bile minimum düzeydeydi. Oyunun Frostbite grafik motoru ile oldukça başarılı bir şekilde optimize edilmesi ise cabası. Fakat bizleri en çok etkileyen görsel efekt, şüphesiz ki ışıklandırma kalitesi oldu. Gerçek dünyadakine benzer bir ışıklandırma yapısına sahip olan Battlefield 4, gerçekçi savaş sahneleri ile oyuncuları içine çekiyor.

8. Evolve
2015 senesine kadar CryEngine motoru ile görsel açıdan başarılı Crysis ve Ryse: Son of Rome gibi oyunları gördük. Fakat bu yıl, aynı grafik motoru ile oluşturulan, merakla çıkmasını beklediğimiz başka bir oyun daha vardı. Left for Dead’in yapımcıları tarafından oluşturulan Evolve, CryEngine grafik motorunun daha ne kadar ileri gidebileceğini gösterdi. Oyunun resmi olarak sunduğu tavsiye edilen sistem gereksinimlerinde ekran kartı olarak, GeForce GTX 760’ın veya Radeon R9 280’in önerilmesi oyunun oldukça başarılı grafiklere sahip olacağının sinyalini veriyordu. Bitki örtüsünün daha fazla yer kapladığı ortamlarda geçen Evolve’a, CryEngine ile hem gerçekçilik katılırken hem de kaplama kalitesi önemli bir ölçüde artırılmış. Evolve oynarken bitki örtüsünün sahip olduğu kaplamalardan oyunda görülebilen yaratıklara, adeta farklı bir dünyada gibi hissediyorsunuz.

7. Grand Theft Auto V
Yeni nesil konsollara ilk çıkış yapan oyunlardan biri de Grand Theft Auto V olmuştu. Benzerleri bulunmasına rağmen oyun dünyasında kendine ayrı bir yer edinmiş olan serinin son oyununun, PS4 vs Xbox One versiyonları olmasına rağmen sürekli ertelenen PC versiyonuyla henüz buluşamadık. Buna rağmen yeni nesil grafiklerin hakkını veren GTA5, özellikle son çıkan konsollara geçildikten sonra senaryosu bir yana, eşsiz görselleriyle bile oyuncuları kendine çekebiliyor. Hali hazırda iyi olan ve gittikçe daha da iyileşen bu grafikler sayesinde GTA5’de herhangi bir şey yapmadan, sırf doyumsuz manzaraları izleyerek dahi vakit geçirebiliyorsunuz. Ayrıca FPS sayesinde kaplamalara yakından göz atabiliyorsunuz.

6. Alien: Isolation
Ridley Scott’ın 1979’da çektiği efsanevi film ile aynı atmosferi yakalamaya çalışmış olan Alien: Isolation’da, acımasız bir uzaylıya karşı hayatta kalmaya çalışıyoruz. Oldukça başarılı bir grafik tasarımına sahip olan oyunda retro oyun dinamikleri başarılı bir şekilde artırılıyor. Bunun yanında gayet güzel bir ışıklandırma sistemine sahip olan oyunda gördüğünüz alevler, oyun dünyasında şu ana kadar yapılmış en başarılı ışıklandırma örneklerinden biri olarak değerlendiriliyor. Alien: Isolation böylesine bir görsel şölen sunmasına rağmen abartıdan kaçınıyor ve sahip olduğu grafikler ile oyuncuları oyunun içine çekiyor. Görsel güzelliğinin tam olarak yaşanabilmesi için Alien: Isolation’ın; PC, Xbox One veya PS4’de oynanmasını tavsiye ediyoruz. Zira PS3 ve Xbox 360’da çalışabilmesi için görsel kaliteden büyük ölçüde taviz verilmiş.

5. Metro Redux
Rus yazar Dmitry Glukhovsky’nin kitaplarından uyarlanan; 2010 yılında çıkan Metro 2033 ve 2013 yılında çıkan devam oyunu niteliğinde olan Metro: Last Light oyunları, Metro Redux adı altında birleştirilerek oyuncuların beğenisine sunulmuştu. Metro Redux ise bu iki oyunun, hem oynanış hem de grafiksel açıdan yeni nesil platformlara uyarlanmış hali. Oyunların Redux versiyonlarında sadece grafik dokularının iyileştirilmesi ile yetinilmemiş, bu yeni versiyonlara yeni animasyonlar eklenirken eskileri iyileştirilmiş, ışıklandırmalar üzerine birçok iyileştirmeler yapılmış ve çevre kaplamaları her zamankinden daha iyi bir hale getirilmiş. Metro Redux ile ilgili oyuncuları sevindirecek başka bir detay daha var; Redux versiyonu grafikleri daha iyi olmasına rağmen eski versiyonlardan daha iyi bir performans sunuyor.

4. Dragon Age: Inquisition
Dragon Age serisinin son oyunu olan Dragon Age: Inquisition, Battlefield 4 ile aynı grafik motorunu, yani Frostbite’ı kullanıyor. Bu yüzden birbirinden güzel kaplamalara ve grafik dokularına sahip olan oyun, oynanırken manzaralarının güzelliği ile oyunculara benzersiz bir tecrübe sunuyor. “Open World” bir oyun olması ve böylesine yüksek bir grafik kalitesine sahip olması sebebiyle bazı donanımlar DA:I karşısında zorlanabiliyor. Neyse ki oyunun iyi bir şekilde optimize edilmiş olması ve yapımcıların her oyuncunun oyunu bilgisayarına uygun bir hale getirebilmesi için birçok grafik seçeneği sunması, bu durumun az da olsa önüne geçiyor.

3. Arma 3
Diğer FPS oyunlarından farklı olarak Arma 3, askeri temaya sahip oyunların grafiklerini bir üst seviyeye daha çıkarıyor. Çoğu donanımın en son ayarlarda çalıştırmakta zorlandığı Arma 3’de, en hoşumuza giden grafik ayarı, görüş uzaklığının 25 kilometreye kadar yükseltilebilmesi oldu. Eğer güçlü bir donanımınız var ise bu ayarı son düzeye getirmenizi ve geniş bir alanı görürken stabil bir performans ile Arma 3’ü oynamanızı tavsiye ediyoruz. Arma 3, ayrıca oldukça başarılı ışıklandırma sistemi sayesinde güneş ışıklarıyla gözlerinizi doldururken harika gün batımları da yaşatıyor. Ek olarak partikül efektlerinin de oyuna başarılı bir şekilde entegre edildiğini söyleyebiliriz.

2. Far Cry 4
Far Cry 3’ü yapan ekip, oyun çıkalı daha 2 yıl kadar kısa bir süre olmuşken bu yıl, grafiksel açıdan yeni neslin hakkını veren Far Cry 4 ile karşımıza çıktı. Far Cry 4, dünyada görüp görülebilecek en güzel yerlerden biri olan Himalayalar’a yakın bir yerde bulunan Kyrat’ı başarılı bir şekilde ekranlarımıza taşıyor ve bununla yetinmekle de kalmıyor. Sahip olduğu grafikler sayesinde bu bölgedeki renkli bitki yapısı, canlı türleri ve vahşi yaşamı bize aktararak oyunu daha da gerçekçi yapıyor. Far Cry 3’den sonra senaryosu zayıf ve tekrar edici olmasına rağmen Far Cry 4 ile vahşi bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

1. The Order 1886
Sadece PlayStation 4 için geliştirilen ve geçtiğimiz günlerde oyuncularla buluşan The Order: 1886, bütün konsolların gördüğü en iyi grafiğe sahip oyun olabilir. Bu oyunu diğerlerinden ayıran en büyük nokta ise oldukça başarılı bir sunuma ve grafiklere sahip olması. Pek çok inceleme sitesi tarafından hikayesi ve oynanış sistemi beğenilmemesine karşın, sinematik bir oynanış tarzına ve yüksek kalitede doku kaplamalarına sahip olan oyun, gerçekten dudak uçuklatan grafikleri ile listemizin birincisi olmaya hak kazanıyor.

Son yıllarda birbirinden başarılı çok sayıda oyun çıktı. Bazılarında oynanış öne çıkarken, bazılarında görsel noktalar daha başarılıydı. Listemizin başında da belirttiğimiz gibi, yazımızda önceliğimiz her zaman grafiği en iyi oyunlar oldu. Eğer düşünceniz bu yöndeyse veya listeye dahil olmayan fakat olmazsa olmaz dediğiniz bir oyun var ise yorumlarda görmekten mutluluk duyarız.

editor
You don't get paid for effort, you get paid based on demand for your skills and your results. Life is not a children's story.

8 Comments

 • Mustafa Taş 20 Ağustos 2015

  FC4 VAR ASSASSINS CREED UNITY YOK HER NE KADAR OYUN COK KOTU OLSADA UNITY GRAFIKLERI COK SAGLAM

 • Emre Özsözgün Toro 14 Ağustos 2015

  Grafik dediğiniz şey donanım iyi olduğu kadar iyi olabilir. Playstation 4 gibi donanım olarak 4-5 yıl önceki pcler kadar güçlü olan bi aletle oyanabilen oyunun en iyi grafikli oyun olnası fazla ironik

 • Toğultay Saygın 8 Mayıs 2015

  yalnız crysis 3 alayını alıcak grafiğe sahip

  • berat 14 Ağustos 2015

   bende öyle düşünmüştüm crysis 3 mutlaka vardır diye ama malesef yokmuş

 • All Random 7 Mayıs 2015

  Çok saçma bir liste olmuş evolve, metro, alien, gta 5 ve arma hiç te en iyi 10 a girebilecek grafiğe sahip diyebileceğimiz oyunlar değil iyi oldukları doğru fakat daha iyi en az 10 oyun daha sayarım.

  • sualpozel 11 Mayıs 2015

   Say da görelim kardeş o zaman…

  • Ertuğrul Kuzgun 16 Mayıs 2015

   şöyle adam gibi grafikten anlamayip sacma yorumlar yapmayin

  • ali kara 12 Kasım 2015

   yani anlamıyorum gta 5 nasıl en iyi 10 a girecek değil kardeş sizin grafikten anlayışınız ne ya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir