League of Legends

5Mid Özetliyor: LoL 5.23 yaması

Sezon 6 kapıya dayanmışken, 5.22 yaması ile gelen değişikliklerin bir kısmı 5.23 yaması ile dengeli hale getirilirken, daha önceden duyurulan Terfi Yardımcısı ve minyon ittirme gücü gibi özellikler 5.23 yaması ile oyuna geliyor. Yamada bir çok değişiklik bulunurken, en önemli değişiklikler yeni şampiyon Illaoi’nin oyuna gelmesi ile Sığınak çizmelerin oyundan kaldırılması ve 20. dakikadan sonra tüm şampiyonların Sığınak özelliğine sahip olması olarak göze çarpıyor.

Şampiyonlar

League of Legends’ın yeni şampiyonu Illaoi, 5.23 yaması geldikten sonra gelecek günlerde dahil edilecek. Öte yandan Caitlyn’e ufak bir güçlendirme geldi. Şampiyonun Q yeteneği, ilk çarpışmadan sonraki birimlere daha fazla hasar verecek. Öte yandan Kha’Zix ise büyük bir buff aldı. Şampiyonun taban zırhı güçlendirilirken, Q yeteneğinin mana bedeli düşürüldü.

5.22 ile gelen nişancı değişikliklerinden sonra Lucian’ın oyunda fazlasıyla güçlendiğini söyleyebiliriz. Özellikle yenilenen Canbiçen eşyası ile harika bir sinerji yakalayan şampiyonun R yeteneğinin hasarı düşürüldü. En büyük değişiklik ise Mordekaiser’e geldi diyebiliriz. Q yeteneğinin hasarı ilk vuruşta fazla iken, üçüncü vuruştaki hasarı azaltıldı. W yeteneğinin aktif hasarı artarken. ultisi ile kontrol edebildiği ejderin özellikleri de şampiyonun seviyesine bağlı olarak değiştirildi.

Yenilenen Quinn ise bu yamada ufak bir güçlendirme aldı diyebiliriz. Şampiyonun pasifinin hasarı düşürülse de, Q yeteneği artık minyonlara eskisi gibi etki edecek ve yetenek genel olarak daha fazla hasar verecek. Bu yamada buff alan diğer bir şampiyon ise Zed. Şampiyonun W yeteneğinin atış hızı arttırılırken, R yeteneği artık erken safhalarda daha fazla hasar verecek.

Savaşçı bir çok şampiyonun menzili arttırılırken, oyundaki bir çok şampiyonun boyutları da büyütüldü.

Eşyalar

Oyuna yeni gelen Avcı Tılsımı ufak bir güçlendirme alırken, hali hazırda oldukça güçlü olan Doldurulabilir İksir’in iyileştirme etkisi arttırıldı. Oyunda “gizli OP” sayılabilecek Guinsoo’nun Hiddeti eşyasının ne kadar etkili olduğunu farkeden Riot Games, eşyanın birleştirme bedelini yükseltti. Statik Hançer ise büyük bir nerf yedi diyebiliriz. Şampiyonlara uygulanan büyü hasarı azaltılırken, minyonlara uyguladığı hasar arttırıldı.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Sığınak botları oyundan kaldırıldı. Bu değişikliği Sihirdar Vadisi başlığında inceleyeceğiz.

Sihirdar Vadisi

5.23 yaması

Vadi’deki en yeni canavar olan Vadi’nin Alameti artık çok daha az hasar verecek. Oyunun erken safhalarında kesmesi oldukça zor olan canavarın güçsüzleştirilmesi, üst koridor oyuncularını sevindirecektir.

Diğer bir değişiklik ise şampiyonların diriliş sürelerinde gerçekleşti. Özellikle de 5.22 yamasından sonra Vadi’de oynanan oyunların çok kısa bir sürede bittiğini gözlemlemişsinizdir. Kartopu etkisinin aktifliğini göz önüne alan Riot Games, oyuncuların oyunun erken safhasında daha geç, oyunun sonlarına doğru daha erken doğmalarını sağlayacak düzenlemeler getirdi.

Gelelim Sığınak botlara. Özellikle Hecarim’in vazgeçilmezi olan Sığınak’ın oyundan kaldırılması, şampiyonun oyunun erken safhalarındaki etkinliğini büyük ölçüde etkileyecektir. Öte yandan 20. dakikadan sonra tüm şampiyonların Sığınak özelliğine sahip olması ise oyuncuları büyük bir dertten kurtaracak.

Kulelerin çok çabuk düştüğünü farkeden Riot Games, kulelerin canlarını arttırdı. Ormandaki yaratıkların hemen hemen hepsinin ise büyü direnci azaltıldı. Bu değişikliğin Büyücü orman şampiyonlarının işine geleceğini söyleyebiliriz.

5.22 ile hayatımıza tekrar dahil olan minyonların yolumuzu kesmesi ise bu yamada tarih oluyor.

Ve minyon ittirme avantajı. 5.23 yaması ile gelen en önemli değişiklik olan minyonlardaki ittirme avantajı ile oyunlar çok daha karmaşık olacak. Basitçe bu değişiklik, eğer rakip takımdan tecrübe olarak üstünseniz, minyonlarınızın daha fazla hasar vermesi ve daha az hasar alması anlamına geliyor. Minyon manipülasyonu güncel metada çok önemliyken, mekanikleri tamamıyla değişecektir.

Kabiliyetler

Anahtar Kabiliyetler’den olan Yıldırımların Efendisi’nin Hükmü’nün bekleme süresi azaltılırken, Kaya Sağlamlığı artık yalnızken daha az hasar absorbe edecek.

Terfi Yardımcısı

Sadece Altın 1 ve bu seviyenin altındaki kümeler için geçerli olacak bu sistem, oyuncuların kaybettikleri seri maçlarının ardından tekrar seri maçına yükselmelerini kolaylaştırmayı amaçlıyor. Şöyle ki; örneğin Altın 3’e çıkacağız. Serimizi kaybettik fakat 2 maç kazandıktan sonra tekrar bir seriye girmeye hak kazandık. Bu girdiğimiz seriye artık 1 maç kazanmış olarak başlayacağız.


5.23 yamasının oyunu daha bir dengeli yapacağını söyleyebiliriz. Özellikle minyon ittirme avantajının oyuna nasıl etki edeceğini kestirmek zor. Riot Games’in bu sistemi, geri bildirimler ile tekrardan düzenlemeye yatkın olduğunu da belirtelim.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.