Fallout Series Genel

Fallout Sezon 1, Bölüm 1 Özeti: “Son”

Fallout

Popüler video oyunu serisine dayanan televizyon dizisi Fallout, Amazon Prime’da yayınlandı. Sezon 1, dünyanın korkunç bir şekilde sona ermesinin hikayesini anlatan 8 bölümden oluşuyor.

Bölüm 1, izleyicileri önemli karakterlerle tanıştırırken, hikayelerinin nasıl birleşeceğini merak etmemek elde değil. Fazla zaman kaybetmeden özete geçelim!

Fallout
Fallout

Lucy ile Tanışma

Sezonun açılışı, ünlü bir kovboy oyuncusunun ve oğlunun konukları eğlendirdiği bir çocuk doğum günü partisinde masum bir şekilde başlıyor. Parti sırasında televizyondaki haberler, artan gerginliklerden ve tahmin ettiğiniz gibi nükleer savaş tehdidinden bahsediyor.

Hayatın olumsuz gerçeklerini görmezden gelen parti, kovboy birkaç şakaya maruz kalmasına rağmen devam ediyor. Bunlardan biri de fotoğraf için başparmak yukarı işareti yapmayı reddetmesi. Parti sona ererken, kovboyun oğlu bunun nedenini soruyor ve babasının eskiden bir Deniz Piyadesi olduğunu öğreniyor. Deniz Piyadelerinde, başparmak yukarı işareti, atılan bir nükleer bombanın ne kadar tehlikeli ve yakın olduğunu anlamak için kullanılıyordu.

Parti konukları içeride pastanın tadını çıkarırken, parlak bir ışık huzmesi küçük çocuğun dikkatini çekiyor ve hemen başparmağını kullanarak uzaktaki nükleer bombanın gücünü hesaplıyor. Doğum günü pastasıyla geri dönen babası nükleer bombayı görüyor ve ortalık karışıyor.

Bu bölüm, kovboyun ve oğlunun at sırtında kaçmaya çalışmasıyla sona eriyor. Bu sırada şehirde birden fazla nükleer bomba patlıyor.

Fallout
Fallout

200 Yıl Sonra

200 yıl sonra, yıkılmış Los Angeles, California kalıntılarının altında bulunan Vault 33’ün bir sakini olan Lucy ile tanışıyoruz. Lucy, girişken, zeki ve pozitif bir tavra sahip, hırslı bir kadın.

Yeni bir hayata başlamak ve bir sonraki nesli üretmek için evlenmeye hazır. Konsey ile yaptığı görüşme sonucunda onay alan Lucy, Vault 32’den hiç tanımadığı bir adamla evlenmeye hazırlanıyor.

Geleneğe göre ve yakın akrabalarla evlenmekten kaçınmak için (üzgünüm kuzen Chet), Lucy kendisi için önceden seçilmiş bir adamla evlenecek. Babası Hank, erkek kardeşi Norm ve Vault 33’ün diğer üyeleri aynı üniformaları giyiyor, video oyunundaki Pip-Boy gibi teknolojik cihazlar kullanıyor ve oldukça mutlu ve işlevsel bir hayat sürüyorlar.

Ancak Lucy’nin düğün gününde işler ters gidiyor. Hamile arkadaşı Steph ona güvence verip tavsiyelerde bulunurken, Lucy kendisinden önce birçok kadının giydiği gelinliği giyiyor ve Vault 32’nin girişini açıyorlar.

Orada, kirli, mutsuz ve güvenilmez görünen Vault 32 sakinleriyle karşılaşıyorlar. Lucy ve Monty’nin düğünü başlıyor, resepsiyon iyi yemekler ve kahkahalarla dolu ve yeni evliler paylaşılan evlerinde evliliklerini tamamlıyorlar.

Sevişmeleri sona erdikten kısa bir süre sonra, Norm Vault 32’ye gidiyor ve korkunç bir keşif yapıyor ama… artık çok geç. Vault 32 sakinleri aslında gerçek Vault 32 sakinlerini öldüren Raider’lar.

Ensaflı olmayan olaylar, Lucy’nin bıçaklansa bile pes etmeyi reddetmesini ve geri savaşma cesaretini göstermesini ortaya koyuyor. Bu sırada arkadaşlarının çoğu Raider’lar tarafından katlediliyor. Sonunda Hank, kızını Monty’den kurtarıyor ancak Raider lideriyle karşı karşıya geliyor.

Kızını korumak veya kalanların bir patlamada ölmesine izin vermek arasında seçim yapmak zorunda. Kızını seçiyor ve onu bir odaya kilitleyerek koruyor.

Daha sonra Hank, bomba patlamadan önce Raider’lar tarafından sakinleştirilip kaçırılıyor. Neyse ki hayatta kalan Vault 33 sakinleri zarar görmüyor ama ne pahasına?

Parçaları bir araya getirmek zorunda kalan hayatta kalanlar, ne yapacaklarına karar vermeli. Lucy babasını kurtarmak istiyor ancak diğerleri yardım etmeyi reddediyor.

Neyse ki Chet ve Norm yardım ediyor. Lucy, okyanusu ve çökmüş bir dünyanın kalıntılarını gördüğü ilk kez Vault’tan ayrılıyor.

Fallout
Aaron Moten (Maximus) Fallout

Maximus ve Kardeşlik

Bu sırada Maximus’un da kendi sorunları var. Birkaç kişiyle birlikte Çelik Kardeşliği şövalyeleri için silahşör olmak üzere eğitim alıyor.

Bu şövalyeler güçlü zırhlar (kişiselleştirilmiş mekanik kıyafetler gibi) giyiyor ve dünyanın kalıntılarını geri kazanmak için çalışıyorlar. Max, çocukken bir şövalye tarafından kurtarıldığından beri şövalye olmayı hayal ediyor.

Sorun şu ki, bir türlü beceremiyor, öğretmenlerini hayal kırıklığına uğratıyor ve diğer kursiyerler tarafından zorbalığa uğruyor. Hayal kırıklıklarının son damlası, en yakın arkadaşı Dane’in bir şövalye için silahşörlüğe terfi ettirilmesidir.

Ancak Max’in şansı dönebilir çünkü ertesi sabah korkunç bir olay Dane’in hastaneye kaldırılmasına neden olur. Max otomatik olarak arkadaşına komplo kurmakla suçlanır.

Hem bir öğretmen hem de bir şövalye tarafından sorgulanmasına rağmen masumiyetini koruyor ve Kardeşlik için hayatını vermeye hazır olduğunu hatırlatıyor. Max daha sonra Dane için ayrılmış olan şövalye Titus’un silahşörü olarak terfi ettiriliyor.

Birkaç diğer silahşör ve şövalyeyle birlikte, enclave’den kaçan bir adamı ve köpeği bulma görevi veriliyor. Max, eğitim kampından kurtulup hayallerine bir adım daha yaklaştığı için çok mutlu.

Fallout
Fallout

Ghoul

Bölüm, Ghoul’un dönüşüyle sona eriyor. Vahşi Batı’dan fırlamış gibi giyinmiş üç adam, Ghoulu bulmak için gece vakti bir mezarlığa geliyor.

Ghoulu uyandırdıktan sonra, enclave’den kaçan adamı ve köpeği bulmalarında kendilerine yardım etmesini teklif ediyorlar. Ancak Ghoul’un başka planları var.

İki kovboyu öldürüyor ve üçüncüsünü tabuta geri gönderiyor.

Fallout Sezon 1, Bölüm 1 Değerlendirmesi

Bu, bir televizyon dizisi için izlediğim en iyi sezon açılışlarından biriydi. Sezonun geri kalanı için zemin hazırlamak için yeterli bilgi veriliyor ancak her şey bir anda ortaya konmuyor.

Fragmandan, Lucy, Maximus ve Ghoul’un ana karakterler olacağını ve bir şekilde hayatlarının kesişeceğini zaten tahmin etmiştik. Görünüşe göre adam ve köpeğin enclave’den kaçması, yollarının kesişmesinin katalizörü olacak.

Fallout video oyunu serisiyle çok az aşina olmama rağmen, herkesin tanıyacağı bazı evrensel temalar, nesneler ve görüntüler var. Bunlar arasında Vault Boy, Nuka Cola, kıyamet sonrası ortam ve Vault’ların tasarımı yer alıyor. Lucy’nin hikayesi en güçlü gibi görünse de ve muhtemelen öyle olması amaçlanmış olsa da, en çok Ghoul’u merak ediyorum.

Bunun da kasıtlı olduğuna inanıyorum çünkü hem kendisi hem de kıyamet öncesi hali olan kovboy oyuncu, şu ana kadar en az karakter gelişimine sahip olanlar. Kıyamet sonrası dünyayı ve hayatta kalan karakterleri görmeyi dört gözle bekliyorum.

Dune Kitapları Okuma Sırası 6 Adet

5Mid, oyun, teknoloji ve güncel haberlerin merkezi olarak ziyaretçilerine geniş bir içerik yelpazesi sunan bir web platformudur. Oyun dünyasından son dakika gelişmeleri, en yeni teknolojik inovasyonlar ve güncel gündemle ilgili önemli haberleri bu platform üzerinden takip edebilirsiniz.


Film dünyasına dair merak ettiğiniz her şeyi keşfedin! IMDb, filmler, diziler, oyuncular, yönetmenler ve daha fazlası hakkında detaylı bilgilere erişebileceğiniz en kapsamlı kaynaktır. En yeni vizyon filmlerinden, unutulmaz klasiklere kadar geniş bir yelpazede eserler hakkında bilgi alabilir, oyuncu kadrolarını, yönetmenlerin kariyerlerini inceleyebilir ve filmlerin arkasındaki hikayeleri keşfedebilirsiniz. Ayrıca kullanıcı yorumlarını okuyarak hangi filmlerin izlemeye değer olduğuna karar verebilirsiniz. IMDb, film severlerin vazgeçilmez adresidir. Hayalinizdeki filmi bulmak veya film dünyasında neler olup bittiğini öğrenmek için IMDb’nin ana sayfasını ziyaret edin ve sinema dünyasına adım atın!

fallout
fallout

author
Anime ve Sinema Deneyimlerini Aktarmayı Amaçlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir