Genel

Güneş Kremi Kullanımı Cilt Sağlığını Nasıl Korur?

Güneş Kremi Kullanımı Cilt Sağlığını Nasıl Korur?

Güneşin zararlı etkilerinden korunmanın en etkili yöntemi ise düzenli ve doğru güneş kremi kullanımıdır. Güneş ışınları, korunmasız maruz kalındığında yaşlanmadan kırışıklıklara ve hatta cilt kanserine kadar ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir. Güneş ışınlarının D vitamini sentezi gibi yararları olsa da, UV ışınları cilt hücrelerine hasar vererek yapısal değişikliklere yol açabilir. Piyasada birçok güneş kremi türü yer almakta olup, cilt sağlığına uygun olanın seçimi oldukça önemlidir. Uygun bir güneş kremi seçimi ve doğru kullanım ile cildinizi güneşin zararlı ışınlarının yol açtığı hasarlardan koruyabilirsiniz.

Güneş Kremi Seçimi Nasıl Yapılır?

Güneşten etkili bir şekilde korunmanın ilk adımı doğru güneş kremi seçimidir. Güneş kremi alırken dikkat edilmesi gereken ilk ve en önemli nokta, sağlık otoritelerince onaylanmış güvenilir markalara ait ürünlerin tercih edilmesidir. Piyasada çok sayıda güneş kremi çeşidi bulunmakta olup, cilt tipine ve ten rengine uygun olan kremin tercih edilmesi, güneşten maksimum korunma sağlar. Bu nedenle güneş kremi tercihi yaparken bir dermatoloji uzmanına danışmak faydalıdır. Krem satın almadan önce sıkça sorulan sorulardan biri de güneş kremi kaç faktör olmalı sorusudur. Uzmanlar, en az 15 SPF, açık havada uzun vakit geçirildiğinde ise en az 30 SPF içeren güneş kremlerini önerir. Kullanılan güneş kreminin hem UV-A hem de UV-B ışınlarına karşı koruma sağlaması önemlidir. Su ile temas eden durumlarda su geçirmeyen güneş kremleri tercih edilmelidir. Bazı güneş kremleri PABA içerir ve bu madde belirli kişilerde hassasiyete veya alerjik reaksiyona yol açabilir. Bu kişiler PABA içermez ibaresi bulunan ürünler tercih etmelidir. Yağlı ve akneye yatkın ciltler için su bazlı güneş ürünleri tercih edilmelidir. Çocuk ve bebekler için güneş kremi tercihi yapılırken dermatolog tavsiyesi alınmalı ve yüksek koruma faktörlü ürünler seçilmelidir.

Güneş Kremi Kullanımı Cilt Sağlığını Nasıl Korur?

Güneş kremi satın alınırken son kullanma tarihi mutlaka kontrol edilmelidir. Tavsiye edilen tüketim tarihi geçmiş ürünler etkisini yitirmiş veya yapısal olarak bozulmuş olabileceğinden kullanılmamalıdır. Güneş kremi ciltte alerjik reaksiyonlara yol açarsa dermatoloji uzmanına danışılmalı ve doktorun önerileri doğrultusunda farklı bir ürün kullanılmalıdır.

Güneş Kremi Ne Zaman Kullanılmalı?

Güneş kremleri yalnızca güneşlenme esnasında değil, yaz veya kış fark etmeksizin gündüz saatlerinde her açık havaya çıkmadan önce kullanılmalı ve gerektiğinde düzenli olarak yenilenmelidir. Güneşten etkin bir korunma sağlamak için güneş kremi doğru zamanda kullanılmalıdır. Uzmanlar, güneş kreminin güneşe çıkılmadan yaklaşık 30 dakika önce uygulanmasını önerir. Kimyasal güneş koruyucu kremler maksimum etki düzeyine ulaşmak için cilt tarafından emilmelidir. Fiziksel filtreli güneş kremleri ise cilt yüzeyine uygulandıktan hemen sonra etki gösterir. Açık havada çalışmak, güneş altında uzun süre kalmak, yüzmek veya yoğun fiziksel aktivite yapmak gibi durumlarda güneş kreminin düzenli olarak yenilenmesi gerekir. En yoğun etkiye sahip güneş kremleri bile maksimum 2 saatte bir yenilenmelidir. Ürünün kullanım talimatları incelenerek güneş kremi gerektiğinde tazelenmelidir.

Güneş Kremi Nasıl Kullanılmalıdır?

Doğru güneş kremi tercihi kadar önemli bir diğer konu da güneş kreminin doğru kullanımıdır. Kullanılan ürünün sıvı formda olması halinde homojen yapısının korunmasına dikkat edilmelidir. Sprey ve losyon türündeki kremler kullanım öncesi iyi bir şekilde çalkalanmalıdır. Stick tipindeki ürünler için bu durum geçerli değildir. Kimyasal güneş koruyucuların temiz cilt üzerine uygulanması önerilir. Kimyasal güneş koruyucuların kullanıldığı durumda güneş kremi sürüldükten sonra yaklaşık 20 dakika beklenmeli ve ardından nemlendirici kullanılmalıdır. Fiziksel güneş koruyucular nemlendirici ve makyaj ürünlerinin ardından uygulanabilir. Yeterli miktarda ürün kullanılmalıdır. Ortalama bir yetişkin için tüm vücuda uygulanması gereken miktar bir avuç olarak belirtilir. Kulaklar, sırt, omuzlar, bacak arkaları ve dizler dahil olmak üzere tüm vücuda güneş kremi dengeli bir şekilde uygulanmalıdır. Yüz bölgesi için özel güneş koruyucu ürünler tercih edilmelidir. Yüzme, terleme veya havluyla kurulanmanın ardından güneş kremi mutlaka yenilenmelidir. Ürünün kullanım talimatlarına göre kremin tazelenmesi, güneşten maksimum korunmayı sağlar.

Güneş yanıklarının önlenmesi, ben ve leke oluşumunun engellenmesi, cilt kanserinden korunma, cilt yaşlanmasının yavaşlatılması gibi birçok olumlu etki, güneş kremi faydaları arasındadır. Bu nedenle her bireyin düzenli güneş kremi kullanması önerilir. Dermatologlara danışarak size ve cildinize uygun ürünü düzenli olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

5mid’den daha fazla haber için buraya tıklayabilirsiniz.

 

En İyi Kahve Makineleri

author
Yapay zeka ve teknolojik alandaki gelişmeleri takip edip, en önemli olanları 5mid'de paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir