League of Legends League of Legends Haberleri

5Mid Özetliyor: LoL 5.13 yaması

Şampiyon bazında çok büyük değişikliklerin gerçekleşmediği, daha çok oyundaki eşyaların özelliklerine odaklanılan Leauge of Legends 5.13 yaması, dün itibariyle Riot Games tarafından duyuruldu.Şampiyon bazında en büyük nerf Kalista’ya gelmiş gibi gözükse de, Nautilus ve Reksai de ciddi bir nerf yiyor. Öte yandan gerçek anlamda buff sayılabilecek geliştirmeyi alan tek şampiyon ise Kayle oldu.

Yeni şampiyon Tahm Kench ise yama çıkışından sonraki haftalarda oyuna gelecek. League of Legends 5.13 yaması, Perşembe sabah itibariyle ana sunucuya gönderilecek.

Dilerseniz 5.13 yamasının önemli detaylarına geçelim:

  • Şu anda nişancılar arasında en yüksek öncelikli seçim olan Kalista‘ya bu yamada bir buff geldiğini görüyoruz. Normal saldırıları daha az hasar verecek olan Kalista’nın bu nerfüne karşılık taban saldırı gücü bufflanarak dengelenmeye çalışıldı. Dengeleme işleminin başarılı olduğundan bahsedilemese de, Kalista’nın popülaritesinin bu yamada da değişeceğini düşünmüyoruz. Zira Kalista’nın asıl gücü olan saldırı hızı+E yeteneğine henüz dokunulmadı. Bununla beraber, Q yeteneği kullanıldıktan sonra Kalista’nın pasif yeteneği kullanılamayacak.
  • Bu yamada önemsenmeye değer tek buff olarak göze çarpan Kayle buff’ı, şampiyonu tekrar oynanabilir hale getirdi. E yeteneğinin AP gücü artırılan ve normal saldırılarda da pasif olarak verdiği hasarın %50sini veren yetenek, Kayle’ı tekrar aramıza görmemizi sağlayacaktır. Lakin bu tank metasında işi hala zor.
  • Destek rolündeki popülaritesinden sonra üst koridor şampiyonları arasına da giren Nautilus, bu yamada bir nerf aldı. E yeteneğinin verdiği hasar azaltılan şampiyonun üst koridorda oynanma olasılığı böylece düşmüş oldu. Tank metasında kendine yer bulabilen şampiyonun destek oyuncusu olarak seçilme popülaritesi ise değişmeyecektir.
  • Bir diğer küçük ama oyun içi mekaniklerini değiştirecek nerf de Reksai‘ye geldi. W yeteneğinin savurma etkisinin alanı azalan şampiyonu oynayan oyuncular, artık W yeteneğini kullanırken daha dikkatli ve kesin olmak zorunda.
  • Son zamanların metası olan Rünbıçak ise ufak bir buff aldı. Eşyanın yetenek gücü ve büyükılıç oranı artırılırdı ve böylece, soloq oyuncularının sıklıkla seçtiği eşyanın popülerliği daha da arttırılmış oldu. Zaten yeterince güçlü olan ve profesyonel sahnede bu gücünü iyi bir şekilde yansıtan eşya, daha da güçlenmiş oldu. Rünbıçak özel meta yazımızı buradan okuyabilirsiniz.
  • Yamanın diğer ağır bir nerf’ü de Görkemli Zafer‘e geldi. Savaş başlatma mekaniklerinden en popüleri ve en efektifi olan eşyanın verdiği can azaltılırken bekleme süresi arttırıldı. Destek oyuncularının ve bazı üst koridor oyuncularının sıklıkla tercih ettiği eşya, bu nerften sonra altın/efektiflik açısından oldukça değersizleşti.
  • Bir çok yetenek gücü eşyasının altın miktarı ve verdiği yetenek gücü miktarı değiştirilirken, göze ilk çarpan şey Aşırı Büyük Sopa üzerindeki değişiklik. Bedeli önemli bir ölçüde azalan eşyanın (1250 altın) verdiği yetenek gücü miktarı da azaldı (80>60). Buna karşılık ilk üsse dönüşte almak için ideal bir eşya olacak olan Aşırı Büyük Sopa, diğer büyük yetenek gücü eşyalarının tariflerinde olması nedeniyle daha sık ilk eşya olarak tercih edilecektir.
  • Yetenek gücü eşyalarında diğer bir göze çarpan önemli değişiklik ise Rabadon’un Şapkası üzerinde gerçekleştirildi. Eşyanın 200 altın artarken yetenek gücü bedeli %5 arttırıldı. Dışarıdan rakamlara bakılınca dengeli bir değişiklik gibi gözükse de, oyunun ilerleyen safhalarında satın alınan eşyanın oyuncuya vereceği güç, yetenek gücü bedelindeki %5lik artışla daha fazla olacaktır. Değişikliği ne olursa olsun sürekli olarak tercih edilecek eşyalar sıralamasında başlarda bulunan Rabadon’un bu değişen özellikleri, eşyayı oyunda daha güçlü yapacaktır.
  • Dışarıdan bakıldığında nerf gibi gözükse de, oyun mekanikleri açısından büyük bir buff olarak adlandıracağımız değişiklik, Zhonya’nın Kumsaati eşyasına getirildi. Verdiği yetenek gücü azaltılırken bedeli de düşürüldü. Oyuncuların Zhonya’yı tercih etmesindeki asıl neden aktif kullanımı iken, bu değişikliğin eşyanın popülaritesine zarar vereceğini düşünmüyoruz. Aksine, ilk eşya olarak seçilme ihtimali artan Zhonya’nın Kumsaati’ni daha sık göreceğinizden emin olabilirsiniz.

Oyun içindeki en önemli değişiklikler bunlar olarak göze çarparken, detaylı yama notlarını ise League of Legends Türkiye’nin resmi sitesinden okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir