League of Legends League of Legends Haberleri

Amerika LCS 2016 Bahar Mevsimi 1. Hafta

Yıldızlarla dolu Amerika LCS, birbirinden heyecanlı 10 maç ile başladı. Çok uzun süren maçlar, çok kısa süren maçlar, muhteşem geri dönüşler, kısacası her şey vardı bu haftaki mücadelelerde. NRG Esports ve Immortals, haftayı 2’de 2 ile tamamlayan takımlar olurken, Team Impulse ve Team Liquid ilk haftadan 2’de 0 ile ayrıldı.

1. Gün Maçları

TSM 0-1 Counter Logic Gaming
Seçim/yasaklama ekranında CLG’den Darshan metanın en güçlü şampiyonlarından Jax’ı alırken, TSM’in yıldız orta koridor oyuncusu Bjergsen Arındır-TF seçiminde bulundu. Huhi ise takıma güvenilir kitle kontrolü sağlama adına Lissandra’yı seçerken, oyuncunun Işınlan tercihinde bulunması izleyenleri şaşırttı. İki takım da maça koridor değişikliği yaparak başladı. Oyun başları CLG üstünlüğüyle geçildi. Koridorları ittiren CLG, hızlı bir şekilde Barona yöneldi ve kendileri adına oyunun ikinci baronunu almış oldu. CLG’nin baron güçlendirmesi bitince TSM açık olan orta koridor inhibitörünü almak istedi ancak çıkan takım savaşında özellikle Huhi ve Darshan çok iyi oynayınca, CLG, TSM’in 3 üyesini öldürüp 5. Ejder’i de almayı başardı. Son çare olarak Barona yönelen TSM, buradaki takım savaşını da kaybedince sezonun ilk maçından yenilgiyle ayrılmak durumunda kaldı.

Cloud9 0-1 Immortals
Oyunun başında iki takımın da kulelere önem verdiğini söyleyebiliriz. İlk 5 dakikada alt ve üst koridor kuleleri iki takım adına da düşerken, orta koridora yapılan 5 kişilik baskında ilk kanı IMT adına Reignover döktü. Üstünlüğü IMT’ye kaptıran C9, oyun başında aldığı kulelerden sonra hiç kule alamadı. Yapılan takım savaşlarında, tamamen hasara yönelik eşyalar alan Huni, Cho’Gath ile genellikle savaşlarda çok ileride kaldı ve hemen eridi. Buna rağmen özellikle Wildturtle’ın muazzam oyunu ile takım savaşlarını kazanan IMT, oyunu Kuzey America LCS’e göre erken sayılabilecek bir sürede, 27. dakikada bitirdi. Oyun sonu IMT lehine 17bin altın farkı bulunmaktaydı.

Team Dignitas 0-1 NRG Esports
Nefes kesen bu maça kesinlikle Baron savaşları damga vurdu. NRG adına Victor oynayan GBM 2 kez Baron’u çalmayı başardı. 29. dakikada başladıkları Baron’u NRG’ye kaptıran Dignitas, bu sırada ayrık ittirme yapan Fiora’nın da alt koridor inhibitörünü almasına izin verdi. İkinci Baron’u da Victor’a çaldıran Dignitas, kendi üssünde çıkan takım savaşını tam kazandı derken Impact’in Fiora’sının attığı Işınlan ve güzel oyunuyla tüm üyelerini kaybetti ve NRG maçtan galibiyetle ayrılmayı başardı.

Renegades 1-0 Team Liquid
Tam 61 dakika süren maçın kırılma anı Renegades’in Rek’sai ile Baron’u çalması oldu. TL, Orianna’nın olmadığını da görünce, mücadeleyi bitirmek adına Baron’a yöneldi. Ancak Rek’sai çok güzel zamanlamayla Baron’u çaldı ve çıkan takım savaşını da kazanan Renegades, bu uzun süren maçı sonlandırdı. Ligin yeni ekiplerinden olan Renegades, NA LCS’teki ilk maçlarından galibiyetle ayrılmayı başardı. Maç boyunca iyi bir şekilde direnen TL’nin, son Baron’u çaldırdıktan sonra daha fazla yapacağı bir şey yoktu.

Echo Fox 1-0 Team Impulse
İlk günün son maçında Team Impulse’un nişancı olarak Kindred alması, seçim/yasaklama ekranının dikkat çeken noktası oldu. Froggen ise NA LCS’teki ilk maçı için Lissandra seçimi yaptı. Oyun başından itibaren üstünlüğünü kabul ettiren Fox, yalnızca iki kule vererek maçı bitirdi. 2 inhibitör alan Fox, 3. inhibitöre gitmek yerine oyunu bitirmeyi tercih etti. Çıkan takım savaşında yalnızca 1 üyesini kaybeden ekip, Lucian’ın resmi olmayan 3’te 3’üyle maçı kazanmayı başardı. Eski performansından uzak bir görüntü çizen TIP ise bu mevsim için pek umut vaat etmedi.

2. Gün Maçları

Renegades 0-1 NRG e-Sports
Oyunun başından sonuna kadar üstün olan NRG, rahat bir galibiyet aldı diyebiliriz. 35 dakika süren maçta yalnızca 3 kule veren NRG, 3. inhibitörü almak için geldiği son takım savaşını da kazanmayı başardı ve inhibitörü almasına gerek dahi kalmadan oyunu bitirmeyi başardı. Alex Ich’in orta koridor için yapmış olduğu Ryze tercihi, bu maçta işe yaramamış gibi gözüktü. 0-3-0 oynayan Alex Ich, oyun sonunda 1 kill almayı başardı ve maçı 1-3-0 tamamladı. Oyuna damgasını vuran ise Impact’in Fiora’sı oldu. Gerek ayrık ittirme yaparak, gerekse takım savaşlarında çok etkili olan Impact, maçın kazanılmasında büyük pay sahibi oldu.

Team Dignitas 1-0 Counter Logic Gaming
Seçim yasaklama ekranında, üst koridora alınan Jax ve ormana alınan Poppy, CLG adına göze çarpan seçimler oldu. Ancak bu seçimler galibiyeti getirmeye yetmedi. Dignitas’ın tüm üyeleri çok iyi bir maç çıkardı. Huhi maç boyunca çok fazla hatalı kararlar vererek maçın kaybedilmesine sebep oldu diyebiliriz. CLG’de Aphromoo totem yerleştirme uğruna sayısız defa yakalanırken, Dignitas’ın veteran oyuncusu Kiwikid Alistar ile harika bir oyun çıkardı. 31 dakika süren mücadeleyi, favori gözüken CLG’yi mağlup ederek temiz bir oyunla Dignitas kazanmış oldu.

TSM 1-0 Team Liquid
Günün 3. maçı nefes kesen anlara sahne oldu. 44 dakika süren mücadeleyi muhteşem bir geri dönüş yapan TSM kazandı. Oyun boyunca üstün olan TL, son takım savaşını çok kötü oynayınca maçı kendi elleriyle TSM’e hediye etti. Son takım savaşında TSM adına Doublelift, 3’te 3 yaparak takım savaşının kazanılmasında büyük bir pay sahibi oldu. Öte yandan takımı kötü oynamasına rağmen harika bir iş çıkartan Piglet, geçtiğimiz mevsimden daha iyi oynayarak TL adına sivrilen isimdi. Skorları ve objektifleri almakta önde olan TL, bir türlü oyuna bitiremedi ve son takım savaşını kaybederek mücadeleden mağlup ayrıldı.

Echo Fox 0-1 Cloud9
İlk gün oynanan maçı Immortals’a kaybeden C9, Fox’u 28 dakika süren maçta mağlup etmeyi başardı. Maçın yıldızı Hai oldu diyebiliriz. Geçen yılın aksine bu yıl destek rolünde oynayan Hai, muhteşem bir performans sergiledi. Alistar oynayan Hai, Miss Fortune’a takım savaşlarında ulti dahi attıramadı. Orta koridorda Twisted Fate oynayan Jensen de maçın kazanılmasında büyük pay sahibi oldu. Haftanın ilk karşılaşmasına Hai’siz çıkan Cloud9, Hai oynadığında farklı bir kimliğe bürünerek takımın en büyük ihtiyacının istikrarlı bir lider olduğunu bir kez daha kanıtladı. Exho Fox ise takım halinde kötü bir maç çıkardı ve mücadeleden mağlup ayrılan taraf oldu.

Immortals 1-0 Team Impulse
Hunili, Reignoverlı, Pobelterlı, Wildturtlelı yıldızlar topluluğu Immortals, günün son maçından galibiyetle ayrılarak, haftayı 2’de 2 ile tamamladı. Kuzey Amerika LCS’in bu sezon en zayıf takımı olarak gözüken TiP’i, 18 dakika gibi kısa bir sürede hiç skor vermeden yenen Immortals, perfect game denilen şeyi (skor ve objektif vermeden tamamlanan maç) gerçekleştirdi. Performansı en çok merak edilen takım olan Immortals’ın  Orta koridorda Lulu oynayan Pobelter mücadeleyi 7-0-3 olarak tamamladı. Haftanın en iyi takımı diyebileceğimiz Immortals son maçı da ezici üstünlükle tamamlayıp lige 2’de 2 ile başlamayı başardı.

[accordion title=’Puan Durumu’]na puan durumu[/accordion]


espor yazarı, avukat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir