League of Legends League of Legends Haberleri

Amerika LCS 2016 Bahar Mevsimi 5. Hafta

Yıldızlar topluluğu Amerika LCS’te 5. hafta maçları tamamlandı. Büyük çekişmeye sahne olanmaçlarda sürpriz sonuçlar da ortaya çıktı. Özellikle ikinci gün maçı olan Immortals-Cloud9 karşılaşması şu ana kadar Bahar Mevsimi’nde izlediğimi en keyifli karşılaşmaydı. 5. haftaya kadar yedek oyuncuları ile mücadele etmek zorunda kalan Echo Fox ise sonunda bu hafta tam kadrosu ile maçlara çıkabildi. İlk haftadan sonra galibiyet alamayan takım, Froggen ve Kfo’nun dönmesi ile beraber sürpriz galibiyetler alarak haftayı 2-0 ile kapattı.

Karşılaşmaların kısa özetleri ise şu şekilde:

1. Gün Maçları: 

Echo Fox 1-0 Renegades

30 dakika süren mücadelede iki takım da çift nişancılı kompozisyon kurmayı tercih etti. Echo Fox ekibinde Corki ile 4-0-7 oynayan Froggen ve Caitlyn ile 5-1-3 oynayan Keith maçın kaderini değiştiren ve takımlarına galibiyeti getirmeyi başaran ikili oldu. Oyunun kopma anı ise takım savaşı sırasında Renegades üst koridor oyuncusu Flaresz’in alt koridoru ittirmeyi tercih edip savaşa katılmamasıydı. Maç boyunca etkisiz kalan Quinn’in Yomumu’dan sonra Canbiçen alması büyük soru işaretlerine neden olurken, takımda Crumbz ve Hahuko’nun pozisyon dışı yakalanmaları Renegades’i zor durumda bıraktı. Birkaç kez Fox üyelerini haritada tek başına yakalayan ve skor alan Renegades’te Freeze iyi oynamasına rağmen takımın geri kalanı oyuncuya ayak uyduramadı. Bu galibiyetin ardından Echo Fox 2W-7L’a gelerek sıralamada rakibinin üstünde yer almayı başardı.

NRG Esports 0-1 Counter Logic Gaming

5 galibiyetli iki takımının mücadelesinden galibiyetle ayrılan taraf CLG oldu ve güçlü ekip zirve takibini sürdürdü. Maçın dikkat çeken durumları NRG’nin başarılı üst koridor oyuncusu Impact’in Malphite ile Baron’u çalmayı başarması ve CLG tarafında orta koridor oyuncusu Huhi’nin muhteşem bir LeBlanc performansı sergileyerek 7-0-3 oynaması oldu. NRG’nin baron çalması büyük bir avantaj olsa da CLG çok daha iyi takım savaşları çıkarttı. Ayrık ittirme anlamında metanın en güçlü şampiyonlarından olan Fiora’yı tercih eden Darshan da bu seçimin hakkını verdi ve maçın kazanılmasında pay sahibi oldu.

Cloud9 1-0 Team Liquid

Rush’ın ormanda Nunu tercihi yaptığı maç 28 dakika sürdü ve 11k altın farkı yakalayan Cloud9 bu zorlu mücadeleden galibiyetle ayrılmayı başardı. Orta koridor Corki oynayan Jensen de maçı 7-0-5’lik bir performansla tamamlayarak galibiyette büyük pay sahibi oldu. Malphite-Corki kompozisyonundan faydalanan takım için bu seçimler neredeyse mükemmel. Hai’nin shotcalling yetenekleri ile ne zaman nereye ulti atması gerektiğini bilen Balls’ın işi büyük ölçüde kolaydı. Öte yandan Sneaky’nin her zamanki iyi oyunu da takdirleri topladı. Geçtiğimiz haftadan bu yana mükemmel maçlar çıkaran, takım oyununu çok iyi oynayan ve bu maçın ardından galibiyet sayısını altıya çıkaran Cloud9 ekibinin bu yükselişi rakiplerini korkutacak gibi görünüyor.

Team Impulse 0-1 TSM

Sezona istediği gibi başlayamayan ancak daha sonra açılarak galibiyetler almaya başlayan TSM, favori olarak çıktığı maçta Team Impulse’u mağlup ederek 6. galibiyetine ulaştı. Hauntzer ve Doublelift’in iyi bir maç çıkardığı ve LeBlanc’a karşı Zilean oynayan Bjergsen’in rakibine oyun yapma şansı vermediği mücadele 31 dakika sürdü. TSM’deki koordinasyon problemleri oyunun büyük bölümünde dikkat çekti. Kindred ve Zilean ultilerini uyumlu kullanamayan takım bireysel yeteneklerin de öne çıktığı karşılaşmada 14bin altın farkı yaratmayı başararak galibiyete ulaşan taraf oldu. Lige “rüya takım” etiketi ile başlayan takımın hala ciddi problemleri olması ise oyuncuların tarzlarının farklılığından kaynaklanmakta. Yellowstar-Doublelift ikilisinin uyumu yakalamasına daha olsa da Hauntzer takım bir yıldız gibi oynuyor.

Immortals 1-0 Team Dignitas

Ligi domine etmeyi başaran Immortals, Dignitas karşısına çıktığı ilk günün son maçından galibiyetle ayrılmayı başararak namağlup liderliğini sürdürdü. Yalnızca 26 dakika süren mücadelede 17k altın farkı yakalayan Immortals sakin geçen oyunu Baron’u alarak rahat bir şekilde bitirmeyi başardı. Bu maçın ardından Team Dignitas 3 galibiyette kalırken Immortals 9. galibiyetini almış oldu.

2. Gün Maçları:

Echo Fox 1-0 NRG e-Sports

Froggen’ın dönmesi ile farklı bir kimliğe bürünen Echo Fox, bu maçta da iyi oyununu sürdürdü. İlk günkü karşılaşmaya çok benzer bir kompozisyon kuran takım, Malphite+Corki kombosunu seçerek yasaklama ekranını harika bir şekilde geçirdi. Üç nişancı ile oynayan takımın bu kompozisyonun en büyük counter’ı olan Malphite’ı da kaptırmaması, koç Cop’un dersine iyi çalıştığının bir göstergesiydi. NRG’de ise GMB Gangplank seçiminde bulunurken takımdan ayrılacağı dedikoduları ortaya atılan Moon ise ilginç bir Evelynn tercihinde bulundu.

Oyun ortasında büyük bir üstünlük sağlayan ve nişancıları ile beraber kuleleri birer birer kuşatan Echo Fox altında avantajı eline geçirdi. Kfo’nun Malphite ile her defasında ikiden fazla rakibe ulti atması da Corki’nin ve Graves’in alan hasarını kusursuz bir şekilde uygulamasına yol açtı. Rakibinden çok daha organize ve metodik bir şekilde oynayan Fox, rakibini yenmeyi başardı. Bu haftayı 0-2 ile kapatan NRG ise takımdaki bariz sorunları bu maçlarda bir kez daha gördü. Özellikle Altec’in oyun ortasına kadar etkisiz kalması ve hasar çıkartamaması, takımın bu yenilgilerinde önemli bir rol oynadı.

Counter Logic Gaming 0-1 Team SoloMid

Amerika LCS’in El Classico’su olan karşılaşma, TSM’in yasaklama ekranındaki zaferi ile başladı. İlk seçim olarak Ryze’ı alan CLG, buna karşılık Fiora ve Graves gibi iki önemli şampiyonu rakibine verdi. Garip bir şekilde Ashe-Morgana ikilisini tercih eden takım, belki de şu anda oyunda en güçlü ikili olan Kalista-Alistar ikilisini TSM’e kaptırdıktan sonra aslında pek bir şansı kalmadı diyebiliriz. Viktor’a karşılık Lissandra alan Bjergsen, koridorda bu yıl görmeye alışmadığımız 1’e 1 skorları ile başlayarak ilk kanı döktü. CLG’ye göre çok daha haritada aktif olan TSM, özellikle Hauntzer’ın harika Fiora oyunları ile çok iyi takım savaşları çıkardı ve avantajı büyük bir oranda elde etti.

İlk seçim olarak Ryze’ı almalarına rağmen şampiyonun güçlü yanlarını hiçbir şekilde kullanamayan CLG, bir süre sonra o kadar geriye düştü ki, iyi başlattıkları takım savaşlarını dahi kazanamadı. Bjergsen ve Yellowstar’ın harika bir performans gösterdiği karşılaşmada TSM, CLG’ye sadece 2 kule verdi. Bu zaferle TSM, sıralamada CLG’nin üzerine çıkmayı başardı.

Immortals 1-0 Cloud9

Haftanın merakla beklenen karşılaşması tüm beklentileri yerine getirdi diyebiliriz. Soraka ve Janna yasakları ile rakibini şaşırtmaya çalışan Cloud9, büyük bir sürpriz yaparak bir yama önce oyuna gelen Jhin seçiminde bulundu. Bunun dışında Immortals Nidalee ve Kalista gibi iki güçlü karakteri kompozisyonuna dahil ederek lig boyunca sürdürdükleri oyunu bu maçta da oynayacaklarının işaretlerini verdi. Oldukça hızlı başlayan karşılaşma kesinlikle alt koridor ve ormancı ekseninde oynandı. WildTurtle-Adrian ikilisi Hai-Sneaky ikilisi ile baş başa bir mücadele sergilerken WT’nin Kalista ile harika oyunları sayesinde koridoru kazanmayı başladı. Ligin iki agresif Koreli ormancısının karşı karşıya geldiği maçta ReignOver, Rush’a karşı büyük bir üstünlük sağlamayı başardı. Nidalee ile Lee’ye hiçbir orman kampı bırakmayan ve oyunun başından beri mükemmel bir performans sergileyen oyuncu maçın yıldızıydı.

Öte yandan WildTurtle da Kalista ile agresif oyunları ve ileriye doğru Sıçra atmalarıyla herkesi şaşırtsa da eşya dizilimi ve takımının kendisini korumasıyla beraber maçı 13-1-8 gibi bir skorla bitirmeyi başardı. Maç sonuna baktığımızda IMT’nin çok baskın bir oyun oynadığı gözükse de Cloud9 hem mentalite hem de shotcalling bakımından ligte IMT’ye kafa tutabilecek birkaç takımdan birisi olduğunu kanıtladı. Sneaky Jhin ile kusursuz bir performans sergilese de C9, WT’nin kartopu olmasını engellemeyemedi ve maçı kaybetti.

Team Liquid 1-0 Renegades

Üçlü nişancı kompozisyonunu Nautilus ve Thresh ile destekleyen TL, yasaklama ekranından çok iyi bir takım savaşı kompozisyonu ile çıkmayı başarırken, Renegades bu kompozisyona Malphite+LB kombosu ile karşılık verdi. Belirtmek gerekir ki Piglet bu maçta tam bir Dünya Şampiyonu gibi oynadı. Lourlo ve Dardoch arasındaki sinerji Flaresz ve Crumbz arasındaki sinerjiden kat kat üstünken, RNG’de Crumbz oldukça kötü pozisyonlarda yakalanarak takımını dezavantajlı bir konuma düşürdü. Özellikle de üst koridordaki üçlü çalıda iki defa üst üste yakalanan oyuncu ligin başından beri sürdürdüğü kötü oyununu bu maçta da devam ettirdi.

Öte yandan TL sistematik bir şekilde Renegades’in kulelerini alırken harita görevlerini de ihmal etmedi ve RNG’ye haritayı dar etti. Alex ve Freeze’in bu maçta da pasif kalması, takım savaşlarında üçlü nişancıya karşı bir şey yapamamaları takımın maçı kaybetmesinde rol oynadı. Maçtaki en büyük hata ise Flaresz’in üçlü nişancıya karşı defansif eşyalar tercih etmemesiydi. Sadece 2 skor veren TL’de tüm skorlar üç nişancıdan geldi.

Dignitas 0-1 Team Impulse

Tam kadro oynamaya başladıktan sonra oyunlarını geliştiren Team Impulse, Dignitas karşısında oldukça zorlandı diyebiliriz. Maçın büyük bir bölümü başa baş geçmesine rağmen Team Impulse kurdukları kompozisyon yüzünden maçı kazandı diyebiliriz. Ryze-Corki-Graves gibi şu anda metada oldukça iyi bir konumda olan ve oyun ortası/sonuna doğru çok iyi bir şekilde ölçeklenen şampiyonlar ile oynayan TIP’e karşılık Dignitas, Poppy-Nidalee-Viktor ile daha takım savaşı odaklı bir kompozisyon kurdu. Oyunun büyük bir bölümünde altın farkı 2k’nın üzerine çıkmazken iki takım da büyük pozisyonel hatalar yaptı.

Reksai ve Ryze ile kitle kontrolünü zincirleyebilen Team Impulse, Corki’nin oyun ortasında skorlar bulup güçlenmesi ile takım savaşlarından üstün çıktı ve maçı da 44. dakikadaki takım savaşını kazanarak bitirdi.

[accordion title=’Puan Durumu’]

nalcsw5

[/accordion]


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir