League of Legends League of Legends Haberleri

ASE 2016’da LAS sunucuları ırkçı yorumda bulundu

Riot Games’in sezon arasında her yıl düzenlediği turnuva ASE 2016’da skandal niteliğinde bir olay yaşandı. Turnuvanın ikinci gününde Maple ve Bengi arasında oynanan karşılaşmada LAS yorumcuları, Bengi’ye yönelik “ching chang chong” yorumunda bulundu. Hızlı bir şekilde olaya müdahele eden Riot Games, sunucuları turnuvanın geri kalanı için yorumcu kadrosundan çıkardı.

Keyifle izlenilen All-Star Etkinliği’nde bu yıl oldukça tatsız bir an yaşandı. Turnuvanın en eğlenceli kısımlarından birisi olan 1v1 karşılaşmalardan Maple ve Bengi arasındaki mücadele sırasında Latin Amerika Kuzey liginin yorumcuları, Bengi’ye “ching chang chong” yorumunda bulundu. Hızlı bir şekilde Reddit’e düşen bu skandal da Riot Games’in dikkatini çekti ve şirket olaya hemen dahil oldu. Bu iki yorumcuyu turnuvanın yorumcu kadrosundan çıkaran şirketin gelecekte bu iki yorumcuya karşı nasıl bir tutum sergileyeceği ise henüz belirsiz.

Riot Games, League of Legends oyuncularının davranışlarında birçok şeye tolerans gösterebiliyor. Leaverbuster gibi oyuncuların davranışlarını düzgün tutması için caydırıcı mekanizmaları oyuna yerleştiren şirketin en hassas olduğu konulardan birisi ırkçı söylem. Daha önce bu konudan dolayı çok nadir ceza veren Riot Games, son olarak 2014 yılında Svenskeren’e böyle bir ceza vermişti. 2014 Dünya Şampiyonası düzenlendiği sırada Kore sunucusunda oynayan oyuncu, oyun içi isminde tıpkı LAS sunucularının sarf ettiği gibi “chingchanchong” kullanmış ve ırkçı söylem gerçekleştirmekten dolayı turnuvanın ilk üç maçında SK forması giyememişti.

Geriye dönüp Riot Games’in bu konudaki hassasiyetini gördüğümüzde şirketin sunucular ile bir daha çalışmayacağını tahmin edebiliriz. Hem Riot Games’ten, hem de yorumda bulunan sunuculardan bir açıklama gerçekleşmedi.

League of Legends oyuncusu, aynı zamanda profesyonel sahnenin sıkı takipçisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir