League of Legends League of Legends Haberleri

Avrupa LCS 2016 Bahar Mevsimi 2. hafta

Birbirinden sürpriz sonuçlara sahne olan Avrupa LCS’in 2016 Bahar Mevsimi 2. hafta maçları tamamlandı. 2015 Dünya Şampiyonası Yarı Finali’nde oynayan iki Avrupa takımı Fnatic ve Origen hala yeni kadrolarını istikrara sokabilmiş değilken, ilk iki haftanın flaş takımı şüphesiz Elements oldu. 3W-1L skoru ile puan tablosunun zirvesinde bulunan takıma aynı skor ile G2 eSports, Team Vitality, Unicorns of Love ve H2K eşlik ediyor.

1. Gün Maçları

Giants Gaming 0-1 G2 eSports

Birinci haftayı 2-0 ile kapatan G2’nin Giants karşısında zorlandığını söyleyebiliriz. Oyunun ilk 20 dakikasını kontrol eden Giants, harita üzerindeki rotasyonlarını iyi bir şekilde kullanarak özellikle de Kikis’e Vadi’yi dar etti. Perkz’ün oyunları ile maça tutunan G2, 21. dakikada aldığı Baron ile altın farkını kapamaya başladı. Bu noktadan sonra oyun eşit bir şekilde gitse de Giants 28. dakikada orta koridor inhibitörünü almayı başardı. G2’nin takım savaşlarını doğru oynaması ve Emperor’un harika Kalista oyunları ile maçta geri dönmeyi başaran G2, 33. dakikada rakip takımın tamamını öldürerek maçı kazanmayı başardı. Takım olarak daha koordineli ve doğru oynayan G2’ye karşın Giants, elde ettiği avantaja fazla güvenerek yanlış kararlar verdi.

Roccat 0-1 Elements

Yeni kadroları ile performans gösteren iki takımın mücadelesi bu sezonun en uzun maçlarından birisi oldu. İki takımın da birçok hata yapmasına rağmen takım savaşlarını oldukça iyi oynadığını söyleyebiliriz. Genellikle tek başına yakalanmayan takımları birbirinden ayıran özellik karar verme mekanizmaları oldu. Roccat oyunun büyük bir bölümünde Elements’e üstünlük kurarken, Elements’in aldığı Baron maçı çevirdi. Daha iyi bir kompozisyon kuran Elements, Gnar ve Alistar’ın tank özelliklerini kullanarak takım savaşlarında Eika ve MrRallez’e hasar çıkarma olanağı sağladı. Elements’te MrRallez 10-2-5 gibi muazzam bir rekor ile oynarken Sprattel ise %100 skor katkısında bulunarak maçın MVP’si oldu. Roccat’te ise Freddy ve Betsy’nin takımın geri kalanından çok daha iyi oynadığını söyleyebiliriz. Safir ise oyun sonu Ezreal’in hakkını veremedi ve oyun 48 dakika sürmesine rağmen 1-5-8 skoru ile oynadı.

Origen 1-0 Unicorns of Love

UOL’un yeni kadrosu ile umut verdiği ilk haftanın sonucunda Origen ile oynadığı karşılaşmada bu kadar çaresiz bir şekilde yenilmesi, takımın daha kat etmesi gereken çok yol olduğunun bir göstergesi. Origen bu karşılaşmada kesinlikle sezon öncesi kendilerinden beklenilen performansı gösterdi. Harita üzerinde UOL’u domine eden takım, rakibine sadece 3 skor verdi. Bu 3 skorun 2’sinin oyunun başında yanlış giden bir kule altı girme girişimi ile verildiğini, o dakikadan sonra sadece takımın 1 skor verdiğini ekleyelim. Takım olarak Origen UOL’dan kat kat iyi oynasa da, asıl MVP şüphesiz Zven’di. İki takım da ikili tehdit kompozisyonu ile maça başlamış, UOL double-ad seçiminde bulunurken Origen Kalista-Cassiopeia seçimi yapmıştı. Zven’in Kalista’sının meşhur olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda oyuncunun 8-0-2 oynaması da kulağa oldukça doğal geliyor. Geriye düştükçe yanlış savaşlar seçen UOL’un ise mikro oyunlarına daha dikkat etmesi ve daha sabırlı oynaması gerekiyor.

Splyce 0-1 Vitality

İlk kan 20. dakikada dökülmesine rağmen Vitality rakibine karşı haritayı çok daha iyi bir şekilde oynadı. Ejderleri alan ve kuleleri de aynı hızda alan Vitality’de Hjarnan oldukça iyi oynarken maçın yıldızı Morgana oyunları ile Kasing’di. Öte yandan Splyce’ın bir dereceye kadar şanssız olduğunu söyleyebiliriz. Takım savaşlarını başlatmasına rağmen hep dezavantajlı çıkan takım, oyuncuların bireysel hatalarından dolayı birçok kez takım savaşı kaybetti. Takımın yaptığı en olumlu hamle ise orta koridorda Tahm-Alistar ikilisinin başlattığı savaştı. Buradan skor çıkaran takım, bu oyunun sonunda Baron alması gerekirken Vitality’nin 5. ejder şansını ortadan kaldırmak için ejder almak durumunda kaldı. Kötü bir karar verme mekanizması örneği gösteren takım, 4v3 iken takım savaşına girmedi ve alt koridorda Graves-Kalista ikilisinin inhibitör almasına izin verdi. 38. dakikada baron alan Vitality, alt koridordan ittirerek maçı kazanmayı başardı.

Fnatic 1-0 H2K

Takımların karar verme mekanizmalarının karşılamaya oyuncuların performanslarından daha fazla etki ettiği mücadelede H2K, büyük bir hata yaparak maçı kaybetti diyebiliriz. 19. dakikada takım savaşı kaybeden H2K, Fnatic’in Baron’u almasına engel olamadı ve Fnatic, bu noktadan sonra altın farkını korudu. Ne var ki Fiora’nın ayrık ittirmesine karşın bu altın farkı hiçbir şey ifade etmedi. 2. kez baronu almaya kalkan Fnatic, Fiora’nın Işınlan atması ile beraber 4 üyesini kaybetti. Bu noktadan sonra ayrık ittirme daha büyük bir önem taşımaya başladı. Maçın kopma anı ise 40. dakikadaki takım savaşıydı. 4v5 savaşan H2K’de Odoamne alt koridorda ayrık ittirme yaparken Işınlan’ını kullandı. H2K bu takım savaşını, dolayısıyla da maçı kaybederken Odoamne, eğer Işınlan’ını kullanmasaydı kesinlikle maçı bitirebilirdi.

2. Gün Maçları

Vitality 1-0 Origen

Tıpkı ilk gün karşılaşması gibi bu maçta da oldukça iyi bir performans sergileyen Origen, oyunun yaklaşım 25 dakikasını önde geçirdi. Zven’in harika Kindred performansı ile inanılmaz bir hasar çıkartan takım, Vitality’nin aksine 2v2 ya da 3v3 başlayan savaşlara çok daha hızlı bir şekilde yetişerek Vitality oyuncularını öldürmeyi başardı. 23. dakikada Baron’u da alan Origen, büyük bir avantaj elde etti. Ne var ki takım savaşlarında yaptıkları bir hata onlara maça mal oldu. 31. dakikadaki savaşta Shen’den daha hızlı bir şekilde takım savaşına katılan Graves, hali hazırda savaşı başlatmış olan Vitality takımına daha fazla hasar verme imkanı sağladı. Origen’in bu savaşta 2-3 şeklinde haritada ayrılması da takımın savaşı ve dolayısıyla maçı kaybetmesinde büyük rol oynadı.

Elements 1-0 Giants

Roccat karşısındaki performansını sürdüren Elements, Giants maçından da galibiyetle ayrılan taraf oldu. Giants’a karşı nispeten kötü bir takım kompozisyonu kuran Elements, sakin ve koordineli oynamayı başararak rakibinin hatalarını rahatlıkla cezalandırdı. Giants’taki ani hasar verme kabiliyetini göz önünde bulundurarak takım savaşlarını oynayan Elements’te Steve ve MrRallez harika oynadı. Tahm Kench ile Giants’ın hasarını büyük ölçüde absorbe eden Steve, bir önceki sezona nazaran ne kadar geliştiğini bu maçta gösterirken, MrRallez ise yine Kalista ile harikalar yarattı. Öte yandan Giants, takım savaşlarında oyuncuların aldığı hatalı pozisyonlar nedeni ile sürekli olarak bu savaşlardan dezavantajlı çıktı. 36. dakikada Baron alan Elements, maçı da kolaylıkla bitirmeyi başardı.

Fnatic 0-1 Unicorns of Love

Sezon arasında takıma yöneltilen bütün eleştirilere rağmen Unicorns of Love harika oyununu sürdürmeye devam ediyor. Fnatic karşısında etkileyici bir zafer alan takımın, haftayı 1-1 ile kapatmasına rağmen oynadıkları her maçta geliştiklerini gözlemleyebiliyoruz. UOL’un altın farkını maçın tamamında korumasına rağmen oldukça ortada geçen karşılaşmada Steelback ve Hylissang UOL adına yıldızlaştı. Özellikle de Steelback, 11-0-4 skoru ile izleyenleri kendine hayran bırakırken Kalista mekaniklerinin ne kadar iyi olduğunu gösterdi. Poppy ve Alistar gibi takım savaşlarında çok iş yapabilen iki tankı kompozisyonunda bulunduran Fnatic, Noxiak’ın birkaç yerdeki hatalı oyunu ve Poppy’nin yeterince hasar absorbe edememesinden dolayı takım savaşlarından dezavantajlı çıktı. Baron’u da aldıktan sonra Fnatic’i üssünden çıkartmayan UOL, 3 inhibitörü de alarak oyunu rahatlıkla bitirdi.

Splyce 1-0 Roccat

Avrupa LCS’teki ilk zaferini alan Splyce, Roccat karşısında oldukça etkileyici bir performans sergiledi. Oyunun başından beri Roccat’in pozisyon hatalarını başarı ile cezalandıran takım, double-ad kompozisyonunu çok iyi oynadı. Yetenekli bir orta koridor oyuncusu olduğunu bildiğimiz Sencux ise bu maçta Ahri ile harikalar yaratarak başarının baş mimarıydı. 32. dakikada Wunderwear’ın Tahm ile LeBlanc’ı yakalaması ile başlayan takım savaşını kazanan takım, ardından Baron’u aldı ve üst koridorda inhibitör açmayı başardı. Geri çekilirken Roccat’in takım savaşı başlatmasına karşılık veren takım, rakibinin senkronize olmayan hareketlerini cezalandırdı ve Roccat üyelerini bir bir öldürerek maçı da kazanmayı başardı.

G2 eSports 0-1 H2K

Şu ana kadar tablonun üst tarafındaki herhangi bir takım ile karşılaşmayan G2 için asıl sınav olan H2K karşılaşmasını H2K, harika bir takım kompozisyonu ve neredeyse mükemmel denebilecek bir takım savaşı mekaniği ile kazanmayı başardı. Oyunun başları oldukça yavaş ve bir satranç oyunu havasında geçerken, maçın kopma noktası 28. dakikadaki takım savaşıydı. Bu noktaya kadar ufak bir avantaj elde eden H2K, Lissandra ve Alistar’ın takım savaşında G2’nin neredeyse tüm bekleme sürelerini absorbe etmesi sonucunda bu takım savaşını kazandı ve elde ettiği ufak avantajı büyüttü. Bu takım savaşından sonra Baron’u alan H2K, alt koridorda inhibitör açmayı başardı. Üst koridordaki takım savaşını da kazanmayı başaran takım, maçı da bitirdi ve haftayı 1-1 skoru ile kapattı.

[accordion title=’Puan Durumu’]

puan durumu

[/accordion]


League of Legends oyuncusu, aynı zamanda profesyonel sahnenin sıkı takipçisi.

2 Comments

  • Lokman 25 Ocak 2016

    UOL-FNC maçının sonucunu sanırım başlıkta yanlış yazmışsınız.Bu arada yazı için teşekkür ederim.5 dk da bütün ligi takip edebiliyorum.

    • 5Mid 25 Ocak 2016

      Evet yanlış yazmışız, hemen düzelttik. İlginiz ve uyarınız için çok teşekkür ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir