League of Legends League of Legends Haberleri

Avrupa LCS 2016 Bahar Mevsimi 7. Hafta

Avrupa LCS’te 7. hafta karşılaşmaları oynanırken birincilik yarışı kıyasıya devam ediyor.Vitality, H2K Gaming ve G2 eSports 11-3 skoru ile zirveyi paylaşırken, ligin son sırasındaki isimler Roccat ve Giants oldu. Baron’un büyük rol oynadığı karşılaşmalarda büyük bir sürpriz yaşanmadı.

1. Gün

G2 1-0 Elements 

Yedinci haftanın ilk karşılaşmasını G2 takımı biraz zorlansa da kazanmayı başardı. 20. dakikaya kadar ilk kan dökülmezken orta koridorda fazla açılan G2, Elements’e iki skor verdi. G2’nin kuşatmasını savunan Elements bu defa aynı hatayı kendileri yaptı ve G2’ye 3 skor vererek takımın tamamıyla oyundan düşmesini istemeyerek engelledi. Uzun bir süre maçı kontrol eden Elements takımı sürekli olarak MrRallez’i ayrık ittirme için yan koridorlara gönderdi. Maçın dönüm noktası ise G2’nin 35. dakikadaki takım savaşını kazanmasıydı. Önce Thresh’i yakalayan G2, ardından tüm Elements üyelerini öldürerek maçı hızlı bir şekilde bitirdi.

G2 maç boyunca çok iyi takım savaşları çıkarsa da bireysel hataları ve rotasyonlar arasında görüşleri olmadan hareket etmeleri yüzünde maçı neredeyse kaybedecekti. G2 takımı bu zaferle playofflara katılmayı garantiledi. Elements ise bu maçta beklentilerin çok üzerinde oynayarak herkesi şaşırttı. Takımın mevsim boyunca gelişimini izlemek harika bir deneyim. Fakat takımın hala çok fazla eksiği bulunuyor.

Giants 1-0 Vitality

Günün ikinci karşılaşmasında Vitality’nin rahat bir galibiyet aldığını söyleyebiliriz. Yasaklama ekranında GP’yi açık bırakan ve adeta xPepi’nin alması için yalvaran Vitality, bu seçime Quinn ile karşılık verdi ve bu manevra ile yasaklama ekranını harika bir şekilde bitirmiş oldu. Oyunun başlarında haritayı çok iyi kontrol eden VIT, Giants’a karşı bariz bir üstünlük sağlamış oldu. Kasing bu maçta da harita görüşü olarak harika işler çıkarırken bu maçtaki kırılma noktası ise 25. dakikadaki takım savaşı oldu. Quinn’in Giants’ın arkasından takım savaşına katılması, Giants’ın sonu oldu diyebiliriz. Bu savaştan sonra Baron olan Vitality, çok kolay bir şekilde maçı bitirmeyi başardı.

Vitality’nin yasaklama ekranını git gide daha iyi oynadığını söyleyebiliriz. Maç içerisinde oyuncuların tek yakalanmasını ve bireysel hataları saymazsak takım, mevsim başındaki çizgisinden çok daha iyi bir konumda. Öte yandan Giants’da nişancı ve ormancı pozisyonlarında büyük eksiklikler bulunuyor. Takım halinde de birçok problem olsa da ilk aşamada bireysel hatalar daha çok göze çarpıyor.

H2K Gaming 1-0 Fnatic

Sağlam bir dürtme kompozisyonu kuran H2K’ye karşılık Fnatic GP ve Ezreal seçimlerinde bulundu. Oyunun ilk dakikaları skor bakımından Fnatic için rüya gibi geçti diyebiliriz. Skor üstüne skor alan takım, ne yazık ki kulelerde aynı başarıyı gösteremedi. Orta koridorda Forg1ven’ı tek yakalayan Fnatic, bu skordan sonra Baron başladı. Fnatic hem Baron’u, hem takım savaşını, hem de maçı bu noktada büyük ölçüde kaybetmiş oldu. GP ve Gragas ile iki defa üslerini korumayı başaran Fnatic, en büyük hatalarını 35. dakikada H2K Baron aldıktan sonra takım savaşı arayarak yaptı. Savaşta ikiye ayrılan ve büyük hatalar yapan Fnatic, shotcalling konusunda hala büyük problemleri olduğunu bir kez daha kanıtladı. Baronu aldıktan sonra orta koridordan ilerleyen H2K, rahatlıkla maçı bitirmeyi başardı.

H2K Gaming şu anda Avrupa LCS’teki en iyi takım olarak gösterilmekte. Bu maçta da kararlı bir şekilde oynayan ve stratejilerini iyi bir şekilde uygulayan takım, sezonu da ilk iki sırada bitirecektir. Öte yandan destek oyuncularını değiştiren Fnatic’te takım uyumu büyük bir problem olarak göze çarpıyor. Klaj iyi bir destek oyuncusu olsa da takıma alışması ve takımın ona alışması zaman alacak gibi.

Splyce 0-1 Origen

Günün dördüncü karşılaşmasında Origen, geçtiğimiz haftalardakinden çok daha iyi bir performans göstererek maçı kazanmayı başardı. Splyce’ın GP-üst koridor seçimine Quinn ile cevap veren Origen’de Soaz mükemmel bir performans gösterdi. Oyunun ilk safhalarında oldukça aktif olan ve koridorlara baskın yapan Amazing, Lee ile Soaz’in rahat bir şekilde ayrık ittirme yapmasını ve skorlar almasını sağladı. Origen’de ayrıca POE, LeBlanc ile ne kadar iyi olduğunu bir kez daha bizlere kanıtladı. Soaz’in maç boyunca ayrık ittirme yaptığı karşılaşmalarda Splyce birçok kez yanlış kararlar aldı. Takım savaşlarına girerken Soaz faktörünü göz önünde bulundurmayan takım ne yazık ki Quinn’in aşırı güçlenmesine çare bulamadı. 41. dakikadaki takım savaşına da Splyce’ın arkasından gelen Soaz, savaşın 4-1 Origen lehine bitmesinde büyük pay sahibiydi. Bu noktadan sonra orta koridordan ilerleyen Origen, maçı kazanmayı başardı.

Dünya Şampiyonası’ndaki performansından çok uzak bir performans sergileyen Origen bu maçı kazanmış olsa da hala kötü bir durumda. Takımın tek bir stratejisi varmış gibi gözüküyor ve bu stratejiye karşılık veren takımlar çok rahat bir şekilde Origen’i yenebiliyor. Öte yandan mevsimin başından beri gelişim gösterse de Splyce da ligin son sıralarında ve düşme tehlikesi içerisinde.

Unicorns of Love 0-1 Roccat

Destek oyuncusunu değiştiren Roccat, günün son maçında sürpriz bir galibiyet almayı başardı. Gragas ve Rammus ile rakibin arka saflarına rahatça ulaşabilecek bir kompozisyon kuran Roccat’e karşılık UOL daha stabil ve daha az hasarlı bir kompozisyon kurdu. UOL’da yeni transfer Loulex’in bu karşılaşmada çok kötü ve etkisiz oynadığını belirtelim. Harita üzerindeki manevralardansa takım savaşı odaklı geçen karşılaşmada Roccat, kompozisyonunun çok daha iyi olmasından dolayı karşılaşmayı kazandı diyebiliriz. Bunun yanında, temel olarak Roccat’te Betsy’nin çok iyi bir pozisyon alması ve Airwaks’ın tam bir yıldız oyuncu performansı göstremesi, Roccat’in galibiyetinin altında yatan nedenlerdi.

Unicorns bakıldığında kompozisyonundan ötürü kaybetse de genel olarak maç boyunca doğru rotasyonlar gerçekleştirdi ve doğru bir şekilde haritayı kontrol etmeye çalıştı. Roccat ise sezon boyunca yaşadıkları sıkıntılardan sonra ilk defa güzel bir galibiyet aldı.


2. Gün

Origen 0-1 G2

İkinci günün ilk karşılaşmasında G2, oyunun belli bölümlerinde çok kötü kararlar vermesine rağmen Origen karşısında zafer kazanmayı başardı. Oyunun ilk 20 dakikasının tartışılmaz hakimi olan G2, Origen’i çok iyi bir şekilde cezalandırdı. Soaz’i birden fazla kez koridorda ileride yakalayan G2, oyuncunun erken safhalarda güçlenmesini büyük ölçüde engelledi. Karşılaşmanın bu kadar uzamasının nedeni ise G2’nin üst koridor inhibitörünü alırken dikkatsiz davranması ve POE’nin Orianna ultisine yakalanmasıydı. Bu savaşı kazanan Origen, ardından Baron’u alarak geri dönüş sinyalleri vermeye başladı. Fakat G2 çok iyi takım savaşları çıkararak Origen’in kartopu olmasını engelledi ve kompozisyonlarının oyun sonuna doğru çok iyi ölçeklenmesinden dolayı maçı kazandı.

G2 bu karşılaşmayı kazansa da çok basit hatalar yapmaya devam ediyor. Öte yandan Origen rakibini zorlamış gibi gözükse de, ilk maçtaki oyunundan çok da farklı bir performans sergilemedi. Aynı strateji ile herkesi yenebileceğini düşünen takımın başarılı olması için bu mentaliteyi değiştirmesi gerekiyor.

Giants 0-1 H2K Gaming

Bu hafta oynanan diğer karşılaşmaların çoğunda olduğu gibi bu maçta da Baron ve önünde çıkan takım savaşı maçın kaderini etkiledi. Üçlü nişancı ile bereaber Nidalee ve Janna seçiminde bulunan Giants’a karşılık H2K daha takım savaşı odaklı ve daha dengeli bir kompozisyon kurdu. Oyunun ilk 25 dakikasında tüm üstünlüğü elinde bulunduran H2K, Baron önünde Vander’i kaybettikten sonra geri çekilmek zorunda kaldı ve Giants rahat bir Baron aldı. Bu avantajı çok iyi kullanan takım H2K’nin orta koridor ve alt koridor inhibitörlerini açmayı da başardı. Giants’ın kompozisyonuna baktığımızda kuşatmalarda çok iyi olduklarını fakat arkalarından bir şampiyonun takım savaşı başlattığında hiçbir cevabı olmadığını görüyoruz. Bu bilgi ışığında Lee ve Nautilus ile “flank” yapan H2K, takım savaşını ve maçı bu şekilde kazanmış oldu.

Bazı noktalarda kötü kararlar verse de (ki Forg1ven’ın askerlik durumu göz önüne alındığında takımda konsantrasyon eksikliği anlaşılabilir bir durum) H2K çok iyi bir oyun oynadı. Giants kompozisyonunun hakkını vererek oynasa da harita görüşünde çok iyi olmadıkları için karşılaşmayı kaybetti.

Unicorns of Love 1-0 Splyce

Son zamanların popüler üst koridor seçimlerinden olan Rammus ile başlayan UOL’a karşın Splyce Ahri-Fiora-Corki üçlü taşıyıcısı ile bir kompozisyon kurdu. Oyunun erken safhaları oldukça yavaş geçse de, Splyce’ın bu noktadan itibaren geriye düştüğünü söyleyebiliriz. UOL’un rotasyonlarına karşı hiçbir cevap veremeyen takım, takım savaşlarında da kötü pozisyon almalarından dolayı birçok kez skor verdi. Dünkü karşılaşmada etkisiz ve kötü oynayan Loulex, bugün Gragas ile takımının 15 skorundan 13’üne katkıda bulunurken, harika savaşlar başlattı. Sistematik bir şekilde Splyce’ı haritadan silen UOL, 34. dakikada Nexus’u alarak maçı kazanmayı başardı.

İlk gün karşılaşmasında daha iyi oynayan Splyce, UOL karşısında hiçbir varlık gösteremedi. Öte yandan UOL takım olarak çok daha iyi bir konumda olmaları gerektiğini söylermişcesine sağlam bir performans ortaya koydu.

Fnatic 1-0 Roccat

Gamsu’yu ilk defa Graves oynarken gördüğümüz karşılaşmada Spirit Lee Sin seçiminde bulunurken, Roccat tam anlamıyla Kog’Maw’ı korumaya adanmış bir kompozisyon ile maça başladı. Fnatic genel olarak haritanın hakimi olsa da Roccat’in Kog’Maw kompozisyonuna bir açıklık verdiği anda maçı kaybedecek konumdaydı. Fnatic’in ipten döndüğü an Roccat’in 32. dakikadaki baron girişimiydi. Spirit, Lee Sin ile baronu çalarken iki takımdan sadece Airwaks hayatta kalmayı başardı. Fnatic çok doğru bir karar alarak Roccat ile savaştı ve Kog’Maw’ın baron güçlendirmesi almasını önledi. Barondan çok ejdere önem veren Fnatic, 35. dakikada hem 5. ejderi almayı başardı, hem de takım savaşını kazanarak büyük bir avantaj elde etti. Bu noktadan sonra orta koridordan ilerleyen takım, maçı da kazanmayı başardı.

Fnatic’in sinerjisinin her maç arttığını söyleyebiliriz. Spirit ve Gamsu’nun taşıyıcı şampiyonlarda çok daha rahat bir şekilde oynaması da koş Deilor’un göz önünde bulundurması gereken noktalardan. Öte yandan Roccat ise hiç de fena bir karşılaşma çıkarmadı. Sadece Kog’Maw odaklı kompozisyonlarının herhangi bir alternatifinin olmaması, takımın maçı kaybetmesinde büyük rol oynadı.

Vitality 1-0 Elements

Haftanın son maçında Vitality, Elements karşısında rahat bir zafer kazandı. İki takım da çift nişancı kompozisyonu kurarken Vitality tank seçimini daha işlevsel olan Nautilus’tan yana kullandı. Oyunun başından itibaren haritayı kontrol eden Vitality, Elements’e hiçbir hareket alanı bırakmadı. Karşılaşma boyunca rakibine üç skor veren Vitality’de Cabochard alınan 14 skorun 10’una katkıda bulundu. Elements’te ise MrRallez yine iyi bir oyun sergilemesine rağmen takımının mağlubiyetine engel olamadı.

Vitality bu galibiyetle playoff’a katılmayı garantilerken Elements 7. sıraya yerleşti.

[accordion title=’Puan Durumu’]

w7 puan durumu-

[/accordion]


League of Legends oyuncusu, aynı zamanda profesyonel sahnenin sıkı takipçisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir