League of Legends

Blitzcrank son dönemde nasıl popüler hale geldi?

Son dönemde profesyonel sahnede dahi sıkça destek pozisyonunda seçildiğini gördüğümüz Blitzcrank’in kısa sürede bu popülerliğe nasıl ulaştığını sizler için inceledik.

League of Legends oyuncularının korkulu rüyası olan genel anlamda iki şampiyon vardır. Bir tanesi kendi takımlarında bulunan ve hiçbir zaman istenen performansı ortaya koyamayan Yasuo, diğeri ise karşı takımda olup attığı kollarla ölümünüze sebep olan Blitzcrank. Bu şampiyonlardan ikincisi şu sıralar oldukça popüler durumda ve profesyonel sahnede dahi sıklıkla seçiliyor. Önceleri ülkemizde Zergsting tarafından ara sıra oynanan ve seçilmesiyle izleyenleri heyecanlandıran Blitzcrank, artık normal, hatta popüler bir tercih haline geldi. Biz de Büyük Buharlı Golem’in bir anda metaya girmesine sebep olan değişiklikleri sizler için inceledik.

Blitzcrank “oyun yapıcı” bir şampiyon ve onu metaya sokan şey oyun yapıcı destek şampiyonların şu an bu roldeki en iyi tercihler olması. Bu tarz destek şampiyonları daha önce tam anlamıyla metada olmamıştı. Şu an en iyi seçim olmalarının sebebi de aldıkları önemli güçlendirmeler değil, diğer destek şampiyonlarına gelen nerf’ler. Yakın zamanda oldukça popüler olan Karma, Lulu, Malzahar, Zyra gibi seçimler, şu an için her zaman eskisi gibi ilk seçimden tercih edilmiyorlar. Bunun sebebi Karma ve Lulu’ya gelen kalkan nerf’leri, Malzahar’ın gelen değişikliklerle orta koridor şampiyonu haline getirilmesi ve Zyra’nın bitkilerinde yapılan değişiklikler. Birkaç yamada tüm bu değişiklikler oyuna eklenince, Rakan, Thresh ve Blitzcrank gibi oyun yapıcı destek şampiyonlar popüler hale gelmiş oldu.

Yukarıda saydığımız tarzda hasar potansiyeline sahip veya kalkan verme üzerine seçilen şampiyonların eskisi gibi güçlü olmaması, profesyonel sahneden Blitz gibi tercihlerin onlara karşı alınmasına sebebiyet veriyor. Blitzcrank’in aradan nişancı, yetenek gücü taşıyıcısı veya kırılgan desteği çekmesi, takım arkadaşlarının desteği gelene kadar o skorun alınmasını sağlıyor. Ancak şunu da belirtelim, Rakan ve Thresh gibi diğer oyun yapan şampiyonlara karşı Blitz tercih edilmesi oldukça riskli. Çünkü bu tarz şampiyonlar yetenek kitleri sebebiyle zaten nişancınızın yakınına gelmek isteyen şampiyonlar ve Q ile onları yanınıza çekmek sizin aleyhinize bir duruma sebep olabilir.

espor yazarı, avukat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir