League of Legends League of Legends Haberleri

Çin Ligi LPL’in formatı değişiyor

Dünyanın en rekabetçi liglerinden ve Kore’den sonraki en güçlü ligi olarak gösterilen LPL’in formatı değişiyor. Lig iki grup halinde oynanacakken tüm maçlar 3 maçlık seri olacak. 12 takımın bulunduğu LPL’de yeni sistemde toplamda 96 adet seri oynanacak. Bo3 sisteminin kendine göre bir çok avantajı bulunsa da göze çarpan ilk dezavantaj ise doğal olarak oynanacak maçların çok fazla olması.

Ligdeki takımlar, geçtiğimiz sezondaki konumlarına göre gruplarına ayrıldı. Bu sisteme göre;

  • Tier 1 takımları: LGD Gaming ve EDward Gaming
  • Tier 2 takımları: Qiao Gu Reapers, Invictus Gaming, Snake eSports ve Vici Gaming
  • Tier 3 takımları: Oh My God, Master3, Team WE ve Royal Never Give Up
  • Tier 4 takımları: Hyper Youth Gaming ve Energy Pacemaker.All

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi geçtiğimiz sezonun aksine bu sezon maçlar 3 maçlık seriler halinde oynanacak. Seriyi kazanan takım 1 puan, kaybeden takım ise 0 puan alacak. Her grupta 6 takım olacak şekilde düzenlenen ligde bir grupta Tier 1’den 1, Tier 2 ve Tier 3’ten 2, Tier 4’ten ise 1 takım katılacak. Örnek bir grup oluşturacak olursak; LGD, QG, VG, OMG, WE ve HY.

Bununla beraber playoff sisteminin de değiştiğini belirtelim. Gruplarında 1. takımlar playoff’a direk yarı finalden başlayacakken, 2. olan takımlar ise çeyrek finalden başlayacak. Gruplarında 3. olan takımlar, diğer grubun 4.leri ile playoffun en alt kademesinden başlayarak mücadele edecek. Bu noktadaki önemli detay ise, grubunda 3. olan takım, 4. takım ile olan karşılaşmasına 1-0 önde başlayacak.

Gruplarında 5. ve 6. olan takımlar da LPL’de kalmak için mücadele edecek. Yine, geçtiğimiz senelerin aksine, sadece LSPL’i birinci olarak bitiren takım LPL’e yükselecek. Gruplarını sonuncu bitiren takımlar kendi aralarında mücadele edecek ve kaybeden direkt olarak LSPL’e düşecek. Bu mücadeleyi kazanan takım ise LSPL’in 2.si ile ligde kalma mücadelesi verecek.

5. bitiren takımlar da kendi aralarında mücadele edecek ve kazanan LPL’de kalma hakkını elde edecek. 5.lerin karşılaşmasını kaybeden takım ise LSPL’in 3.sü ile ligde kalmak için oynayacak. Tüm bu mücadelelerin ise kaç maçlık seri olacağı belli değil.

Takımların playofftaki başarısı da 2016 Yaz Mevsimi için grupların belirlenmesinde rol oynayacak. Ligde oynanacak 2016 Yaz Mevsimi playofflarından sonra ise Dünya Şampiyonası’na katılacak takımlar şu şekilde belirlenecek:

  • Yaz Mevsimi şampiyonu direk olarak 2016 Dünya Şampiyonası’na katılma hakkına sahip olacak.
  • En çok puanı toplayan takım ise Dünya Şampiyonası’na gidecek 2. takım olacak.
  • Turnuvaya gidecek 3. takım ise toplam puanda ikinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci takımların katılacağı bir turnuva ile belirlenecek.

Ligin bu yeni sistemi, takımların sezon içerisindeki performanslarını çok daha cömert bir şekilde ödüllendiriyor. 4. olan takımın playoffta yükselmesi için büyük bir çaba sarf etmesi gerekirken, örneğin ligi 1. bitiren takımın şampiyon olması için sadece 2 seri oynaması gerekiyor.

LPL ile ilgili tüm haberleri sitemizden takip edebilirsiniz.

1 Comment

  • Kobalt Try 23 Aralık 2015

    EDG <3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir