League of Legends League of Legends Haberleri

Edward Gaming: Şampiyonluk geliyor mu?

Çin profesyonel sahnesinin zirvedeki ismi olan Edward Gaming bu yıl kupayı kazanmak ve ülkesi adına bir ilk yaşatmak için büyük umutlarla turnuvaya katılıyor. Koreli profesyonel oyuncuların kendi ülkesinden Çin’e geçiş yapmaları kuşkusuz Çin Ligi’ni daha çok ön plana çıkardı. İşte bu noktada Edward Gaming adına iki çok önemli oyuncu bulunuyor: 2014 Dünya Şampiyonu Samsung White’ın orta koridor oyuncusu ile Samsung Galaxy Blue’nun saldırı gücü taşıyıcısı olan Pawn ve Deft. EDG geçen yılki şampiyonaya yine büyük umutlarla gitmiş fakat hayal kırıklığı ile eve dönmenin acısını bu oyuncuları transfer ederek çözme yoluna gitti. Bu aşamadan sonraki olaylar zinciri ise Edward Gaming’in yüzünü bir hayli güldürdü.

C grubunda SK Telecom T1, H2K ve Bangkok Titans ile eşleşen Edward Gaming’i bir hayli kolay grup aşaması bekliyor. Akıllardaki tek soru ise SK Telecom T1’e karşı nasıl bir performans sergileyeceği ve grupta kimin birinci olacağı.

Üst Koridor: Koro1 (c)

Orman: Clearlove

Orta Koridor: PawN

Nişancı: Deft

Destek: Meiko

Üst düzey performansı ve Mevsim Şampiyonluğu

Tüm bölgelerde bahar mevsimi mücadelesi devam ederken Mart ayında Riot Games bir turnuva düzenleyeceğini ve 6 bölgeden en iyi takımların karşılaşacağını duyurdu. Açıklamaya göre her bölgenin bahar mevsimi şampiyonları turnuvaya katılabilecekti. Önceki yıllarda olduğu gibi ligi yine domine eden Edward Gaming için Çin’den katılan takım olmasına kesin gözüyle bakılıyordu. Takıma bu denli inanılmasının başlıca sebebi ise 17 galibiyet 4 beraberlik 1 mağlubiyet gibi çok başarılı bir normal sezon geçirmeleri. Normal sezonun ardından sırada bahar mevsimi finalleri vardı.

EDG Hugging

Çeyrek finallerden önce takımın orta koridor oyuncusu PawN’un belindeki rahatsızlıktan dolayı oynayamayacağı ve en az 2 ay dinlenmesi gerektiği haberi gelmişti. Bunun üzerine yedek orta koridor oyuncusu olan U, PawN’un yerine görev almak durumunda kaldı Team WE ile çeyrek finalde mücadele eden Edward Gaming 5 maçlık seride 2-0 öne geçse de Team WE seriyi 2-2’ye getirmeyi başarmıştı. Skorun 2-2 gibi kritik bir duruma gelmesinin ardından PawN takımın kendisine ihtiyacı olduğunu belirtmiş ve 5. maça çıkmıştı. Seriyi 3-2 geçen Edward Gaming, yarı finalde Invictus Gaming ile eşleşti. PawN’un maçlara çıkmaya karar vermesi takıma büyük bir moral vermiş ve yarı finaldeki rakibini 3-0 gibi net skorla geçmişti. Finalde ise playofflarda harika bir performans gösteren LGD Gaming ile MSI 2015’e gitmek için mücadele verdiler. Clearlove ve Deft’in inanılmaz bir performans gösterdiği final mücadelesi başa baş geçti ve 5. maça kadar uzadı. Günün sonunda kazanan taraf EDG oldu ve 2015 Çin Ligi Bahar Mevsimi Şampiyonu olarak MSI 2015’e gitmeye hak kazandılar.

MSI 2015 ve şampiyonluğa giden yol

Ülkesini temsil edecek olan Edward Gaming’i MSI 2015’de zorlu rakipler bekliyordu. SK Telecom T1, Fnatic, Team SoloMid, AHQ ve Beşiktaş gibi zorlu rakiplerin olduğu turnuvada kuşkusuz herkesin gözü SKT ve EDG arasındaki mücadeleydi. Grup aşamasını 5 galibiyet 1 mağlubiyet ile kapatan Edward Gaming, 6-0’lık performansıyla zirvedeki SKT’nin ardından ikinci durumda bulunuyordu. Tek yenilgisini SKT karşısında alan EDG rakibine gücünü gösterememiş ve sonucu ağır bir mağlubiyet olmuştu. Yarı finalde ise turnuvanın iddialı ekibi olan ve beklenilenin aksine iyi bir görüntü sergileyen AHQ ile karşı karşıya geldi. Koro1 ve PawN’ın harika performansı ile rakibini 3-0 ile geçip finalde Fnatic’i 3-2 eleyen SK Telecom T1 ile şampiyonluk için mücadele verdiler.

edg_msi_victory

Bir tarafta League of Legends tarihinin en iyi takımlarından kabul edilen SK Telecom T1 bulunurken diğer yanda ise yaptığı transferler ile gücüne güç katmış iddialı bir Edward Gaming bulunuyordu. Adeta Dünya Şampiyonası final maçı havasında geçen mücadele inanılmaz heyecana sahne olan seri beşinci maça uzadı. İlk üç maçta orta koridorda Easyhoon’u tercih eden SKT’de kalan 2 maçta görevi yıldız oyuncu Faker devraldı. Şampiyonu belirleyen beşinci maçın seçim yasaklama ekranında ise Edward Gaming’den harika bir strateji geldi. LeBlanc yasaklamayan EDG, Faker’a adeta “onu almanı istiyoruz” mesajı verdi nitekim öyle de oldu. Faker’ın LeBlanc almasından sonra ise orta koridora Morgana alan PawN rakibini çok iyi bir şekilde counterlamış oldu. Seçim yasaklama ekranından daha önde çıkan EDG güçlü rakibini genel skorda ikiye katlayarak turnuvayı kazanan takım oldu. SK Telecom T1 gibi bir takımı yenerek MSI zaferine ulaşan EDG dünya şampiyonluğuna da göz kırptı ve rakiplerine önemli bir mesaj vermiş oldu.

Performans düşüklüğü ve kaçan şampiyonluk

MSI macerasının ardından sırada yaz mevsimi ve büyük final vardı. EDG adına bu mevsimde en çok göze çarpan şey kadrodaki oynamalar oldu. AmazingJ, Ray, BaeMe, JinJiao gibi daha önce adını duymadığımız genç ve potansiyelli oyuncuları kadrosuna kattı. Bu oyuncuları kadrosuna katmakla kalmayan ekip yaz mevsimi boyunca oyunculara büyük bir şans da verdi. Neredeyse her hafta farklı kadroyla oynayan Edward Gaming bahar mevsimindeki performansından biraz uzaklaşmış bir görünüm ortaya koyuyordu. 14 galibiyet 6 beraberlik 2 mağlubiyet ile yaz mevsiminde normal sezonu birinci sırada bitiren ekip mevsim finallerine doğrudan yarı finalden katıldı. Yarı finaldeki rakibi ise normal sezonu beşinci bitiren LGD Gaming oldu. Mutlak favori görüldüğü bu eşleşmeyi 3-0 gibi ağır bir sonuçla kaybeden Edward Gaming hem şampiyonluğu hem de birinci sıradan şampiyonaya gitme şansını kaybetmiş oldu. Bu hayal kırıklığının arkasında belki de oturmuş güçlü kadroya tecrübesiz oyuncuları katmak ve onlara gereğinden fazla şans vermek bulunuyordu. Kaçan önemli bir şampiyonluk olsa da takımın ileriye bakması gerekiyordu.

EDG ceremony

Yarı finalde elenmenin ardından EDG, Şampiyonası’na katılabilmek için Bölgesel Eleme Turnuvası’nda mücadele etti. Snake ve Invictus Gaming takımlarını eleyen EDG, Çin’den ikinci sırada şampiyonaya katılan takım oldu. Edward Gaming’in Dünya Şampiyonası’na katılma hikayesi bu şekilde olurken şu an kuşkusuz birincilik için favori gösterilen takımların başında geliyor. Peki Edward Gaming’i bu denli güçlü bir takım yapan etkenler neler? Clearlove’ın counter jungle anlamında sayılı ormancılardan olması ve Nunu, Evelynn gibi bunu başarılı bir şekilde gerçekleştirebilen şampiyonlara hakim olması. Ayrıca takımın shotcaller görevini yine Clearlove’ın üstlenmesi ve yüksek oyun bilgisi. Alt koridorda Deft ve Meiko’nun uyumu ve agresif oyun tarzları. Koro1’in üst düzey koridor bilgisi ve tank şampiyonları tercih ederek takımına harika peel yapması. PawN’un ise koridorundan çoğu zaman önde çıkması, geniş şampiyon havuzu. Edward Gaming’i güçlü bir takım ve şampiyonanın favorilerinden yapan etkenler genel olarak bu şekilde. Takımın kendisinden beklenilen performansı ortaya koyacağı zaman en kötü yarı finale kadar çıkabileceklerini de son olarak belirtelim.

editor
e-Spor hayranı ve profesyonel sahnenin takipçisi biraz da weirdo.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir