Araştırma FIFA League of Legends NBA 2K VALORANT

Espor Derbileri | Fenerbahçe – Galatasaray

Spor Toto Süper Lig’in 18. haftası, nefesleri kesecek bir derbiye sahne olacak. Fenerbahçe ile Galatasaray, Ülker Stadı’nda karşı karşıya gelecek. Karşılaşma öncesi Galatasaray 36, Fenerbahçe ise 35 puana sahip, dolayısıyla Galatasaray kazanır ya da berabere kalırsa liderliğini koruyacak, fakat kazanan Fenerbahçe olursa Spor Toto Süper Lig’de lider bir defa daha değişecek.

114 senelik rekabet, futbolda olduğu gibi yıllar sonra esporda da doğdu. Futbolda olduğu gibi esporda da sürekli mücadeleye giren iki ezeli rekabetin oyunlardaki geçmişine gelin birlikte bakalım:

League of Legends – Fenerbahçe Espor vs Galatasaray Espor

Fenerbahçe – Galatasaray espor mücadeleleri arasında en çok takip edilen her zaman League of Legends karşılaşmaları oldu. 2017 yılında başlayan ve iki takımın da 2022 Yaz Mevsimi sonrasında League of Legends’tan ayrılmasıyla şimdilik sona eren bu rekabette bugüne kadar toplam 18 karşılaşma oynandı. Bu karşılaşmaların iki tanesi beraberlikle sonuçlandı, geri kalan 16 karşılaşmanın 11’ini Galatasaray kazanırken, Fenerbahçe’nin sadece 5 galibiyeti bulunuyor.

Fenerbahçe – Galatasaray Rekabetinde İlk Derbi Berabere

Fenerbahçe ve Galatasaray League of Legends rekabeti 29 Ocak 2017’de Şampiyonluk Ligi Kış Mevsimi 2. Haftasında gerçekleşti. O dönem kullanılan ismiyle 1907 Fenerbahçe Espor; Thaldrin, Reach, Frozen, Elysion ve un1tback beşlisiyle vadide yer alırken, Galatasaray Espor ise Broken Blade, Kanani, Abbedagge, KillerS, Madagger beşlisiyle mücadele ediyordu. Bo2 şeklinde gerçekleşen normal sezon maçlarında Fenerbahçe ilk maçı kazanmasına rağmen, ikinci maçı Galatasaray kazanınca, ezeli rekabetin League of Legends sahnesindeki ilk karşılaşması beraberlikle sonuçlandı.

Fenerbahçe Espor – Galatasaray Espor | 2017

League of Legends Akademi Ligi’nde ise 2019’dan beri oynanan 12 karşılaşmanın 8’ini Fenerbahçe Espor kazanırken, 4 karşılaşmayı Galatasaray Espor kazandı.

Fenerbahçe – Galatasaray Maç Özeti | League of Legends Şampiyonluk Ligi 2017 Kış Mevsimi 

VALORANT – Fenerbahçe Espor vs Galatasaray Espor

League of Legends’ta olduğu gibi, Fenerbahçe ve Galatasaray VALORANT sahnesine de yakın tarihlerde giriş yaptılar. Fenerbahçe Espor akademi yapısıyla VCT’lere katılmaya başlarken, Galatasaray Espor VCT 1. sezon sonrasında 2L8 kadrosunda isim değişikliğine giderek VALORANT’ta Galatasaray Espor ismiyle yer almaya başladı. Resmi isimleriyle Fenerbahçe Espor ve Galatasaray Espor VALORANT sahnesinde ilk defa 2022 Şubat ayında karşılaştı. Bu karşılaşma Fenerbahçe’nin 2-0 üstünlüğüyle tamamlandı. İkinci sezon karşılaşmasını ise Galatasaray 2-1 kazandı ve iki takım arasında VALORANT istatistikleri 1-1’e geldi.

FIFA – Fenerbahçe Espor vs Galatasaray Espor

Türkiye’de hem Pro Clubs modunda 11v11, hem de bireysel FIFA modunda 1v1 olarak mücadele eden iki takım, bugüne kadar Pro Clubs modunda VPL ve Pro Elite League’de toplam 12 defa karşı karşıya geldi. Pro Clubs modunda durum:
Galatasaray Espor 7-3 Fenerbahçe Espor.
Galatasaray 7 galibiyet, Fenerbahçe 3 galibiyette; iki karşılaşma ise beraberlikle sonuçlanmış.

1v1 modda da iki takım resmi olarak 4 defa karşı karşıya gelmiş. Bu 4 mücadelede henüz Fenerbahçe Espor’un galibiyeti bulunmuyor. 4 karşılaşmanın 2 tanesinde Galatasaray mücadeleyi kazanırken, iki karşılaşma ise beraberlikle sonuçlanmış. 

NBA2K – Fenerbahçe Espor vs Galatasaray Espor

FIFA 1v1’in aksine NBA2K’de ise Fenerbahçe Espor, Galatasaray Espor’a bugüne kadar galibiyet yüzü göstermemiş. İki takım NBA2K oyunlarında toplam 10 defa karşılaşmış ve 10 karşılaşma da Fenerbahçe’nin üstünlüğüyle sonuçlanmış.

Esporda Fenerbahçe ve Galatasaray Rekabeti

Fenerbahçe Espor Beraberlik Galatasaray Espor
LoL Şampiyonluk Ligi 5 2 11
LoL Akademi Ligi 8 0 4
VALORANT 1 0 1
FIFA 3 2 11
NBA2K 10 0 0
TOPLAM 27 4 27

Not: İki takım daha önce Wolfteam ve Zula oyunlarında da karşılaşmışlardır fakat bu karşılaşmalar yukarıdaki tabloda değerlendirmeye alınmamıştır. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir