League of Legends

Eşyalar

Adalet Meydanında şampiyonların güçlerine güç katmak için eşyalar kullanırlar. Bir şampiyon aynı anda en fazla 6 eşya ve bir ziynet(ward) taşıyabilir, bu yüzden eşyaların seçimi zafere giden yolda önemli bir adım olacaktır. Eşyaları sadece oyuna başladığınız yerdeki eşya dükkânından alabilirsiniz. Burada aynı zamanda satın aldığınız bir eşyayı satarak o eşyaya ödediğiniz altın miktarının %70’ini geri alabilirsiniz. Bunun haricinde altın veren, prospector, doran, eşyaları; tek kullanımlık eşyalar ve Koruyucu Melek eşyasını sattığınızda paranızın sadece %40’ını geri alırsınız.

Sınıflandırma
Eşyalar 6 kategoriye ayrılırlar: basic, advanced, legendary, mythical, tek kullanımlık ve ziynet. Basic ceşyalar başka bir eşyanın satın alınmasını gerektirmez. Eğer bir eşya satın alınmak için belli bir basic (temel) eşyanın önceden satın alınmış olmasını gerektiriyorsa, o zaman o eşya advanced (gelişmiş) eşyadır. Advanced eşyanın yapımı için satın alınan tüm basic eşyalar advanced eşya yapıldığında yok olurlar. Aynı şey legendary (efsanevi) eşyalar için de geçerlidir, bunları oluşturmak için advanced eşyaları satın almak, mythical (devasa) eşyaları oluşturmak için ise efsanevi eşyaları satın almak gerekir.

Tek kullanımlık eşyaların diğerlerine göre 2 farkı vardır. İlki, aynı tek kullanımlık eşyadan birden fazla aldığınız zaman, hepsi tek slotta durur. Bu da size eşya koymak sınırlı sayıda olan yerleriniz yani slotlarınızı boş yere kaplamama imkânı verir. İkincisi, tek kullanımlık eşyalar isimlerinden de anlaşıldığı gibi kullanıldıktan sonra yok olurlar. Kristal matara gibi bekleme süreli eşyalarda ise eşya kaybolmaz ancak birden fazlasını da tek slotta toplayamazsınız.

Etkileri
Oyundaki her eşyanın farklı etkileri vardır. Aşağı yukarı tüm eşyaların asıl etkisi şampiyonun istatistiksel özelliklerini geliştirir ancak çoğu eşya farklı ikincil etkilere de sahiptir. Tek kullanımlık eşyalar ise kullanılmadıkları takdirde hiçbir etki göstermezler. Ayrıca, bazı eşyalar unique (eşsiz) olarak görünür.

  • İstatistiksel eşyalar şampiyonun istatistiklerini olumlu yönde etkiler. Birkaç istisna haricinde tüm tek kullanımlık olmayan eşyalar bir tür istatistiksel artış sağlar. İstisnalar ise Avcı Palası ve Tin Taşı’dır.
  • Aktif eşyalar ise eşyanın üstüne tıklatılarak ya da eşyanın bulunduğu slotun tuşuna basarak kullanılır ve şampiyon kabiliyeti gibi çalışırlar. Yani bunlar sizin belirli durumlarda yardımınıza yetişecek ekstra büyüleriniz gibi olurlar. Bu etkilerin tekrar kullanılmadan önce bekleme süreleri vardır.
  • Pasif eşyalar ise otomatik olarak etkilerini gösterirler.
  • Auralar ise yakındaki dost birimleri olumlu, düşman birimleri ise olumsuz yönde etkilerler. (Aura eşyasını kullanan şampiyon o auranın etkisi altında sayılmaz ve böylece başka bir auradan da faydanalabilir.)
  • Tek kullanımlık eşyalar genellikle kullanılana kadar herhangi bir fayda sağlamazlar. Bu eşyalar çoğunlukla ziynetlerle haritanın kontrolünü sağlamakta; ya da iksirler ve karışımlarla şampiyonun özelliklerini kısa bir süreliğine güçlendirmekte kullanılırlar. Bu tür eşyaların kullanımı ya eşyayı yok eder. Bekleme süresi olan tek kullanımlık eşyaların ise zamanı, şampiyonunuz merkeze döndüğünde dolar.

Unique
Bazı eşya etkileri eşsizdir. Bu da demektir ki, eğer şampiyon eşsiz etkisi olan aynı eşyadan iki tane alırsa bu etki iki katına çıkmaz(stacklenmez.) Bazı eşyalar bekleme süresini azaltmak ve can emme gibi basit istatistiksel değerlere sahiptir, eşsiz olmaları bu özelliklerin sömürülerek oyunun dengesinin bozulmasını önler.

editor
Oyuncuların buluşma noktası!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir