League of Legends League of Legends Haberleri

EU LCS 2017 Bahar Mevsimi 9. Hafta 3. Gün

EU LCS 2017 Bahar Mevsimi’nde 9. hafta mücadeleleri, son günde oynanan VIT-H2K ve GIA-FNC serilerinin ardından tamamlandı.

Günün ilk serisinde, son haftalarda performansında düşüş yaşayan H2K, son sıralarda bulunan Team Vitality ile karşılaştı. İlk maçı kazanan ekip, serinin Vitality tarafından üçüncü maça uzatılmasının ardından işini biraz zora sokmuş olsa da rakibi karşısında galip gelmeyi başardı. Öte yandan en kötü sezonunu geçiren ve hafta içi takım koçunun görevine son verilen Fnatic’te, güç de olsa Giants karşısında alınan galibiyet yüzleri güldürdü. Karşılaşmaların kısa özeti şu şekilde:

Team Vitality 1-2 H2K

Serinin ilk maçında mavi tarafta bulunan Vitality, ormanda Rengar, yukarıda Kled ve ortada Orianna ile oynamayı uygun gördü. İlk seçimden alt koridor ikilisi olarak Ashe-Lulu’yu kilitleyen H2K, Jankos’un ellerine de oynamaktan hoşlandığı Kha’zix’i verdi. Mücadele, Febiven’in bire birde Nukeduck’ı kesip ilk kan skorunu almasıyla başladı. Ardından haritanın bir o tarafında bir bu tarafında skorlar almaya başlayan Jankos, bu gücünü koridorlara da yansıttı ve H2K bir anda öne geçmiş oldu. Buna karşılık güzel rotasyonlarla VIT ekibi de skorları alınca, altın farkı yok denecek kadar az duruma geldi. 30’da Baron alıp alt koridordan baskı yapan H2K, Ashe’in Üçte Üç’ü sonrası rakibinin fişini çekti ve seride 1-0 öne geçmeyi başardı.

İkinci maçta ise bambaşka bir Vitality izledik. Rengar ve Kha’zix yasaklamalarıyla Jankos’u Elise oynamaya zorlayan ekip, bu kararının meyvelerini maç içerisinde aldı. Maça alt koridor çalısında kurdukları pusu sonucu aldıkları ilk kan skoru ile başlayan VIT, seçim yasaklamadan gelen üstünlüğünü ortaya koydu. Özellikle Jankos üzerine oynayan ve maçın başında 5-0 öne geçen ekip, 24’te Baron’u da alınca işini iyice kolaylaştırdı ve üç inhibitörü düşürerek, toplamda yalnızca üç skor verdiği mücadeleden galip ayrılmayı başardı.

İkinci maçta Jankos’un etkinliğini kıran ve bunun sonucunda seriyi uzatma şansı yakalayan Vitality, üçüncü maçta da aynı taktiği kullandı. Ancak bu kez Ivern alan Jankos, hasar potansiyeli çok sınırlı olan bu şampiyonla önce ormanda bire birde oyun başında inanılmaz kuvvetli olan Lee Sin’i kesip ardından koridorları da öne geçirince, VIT’in hayalleri bir anda suya düşmüş oldu. Çok üstün olan rakibi karşısında iki skor alıp Baron’u kesen ekip, maçı biraz da olsun uzatmayı başardı. Hatta inhibitörlerden birini düşürüp diğerine yönelen VIT, maçı bitirebilecek pozisyona gelmişken, üç üyesini kaybedince H2K’in Nexus’unu düşürmesine engel olamadı.

Giants 1-2 Fnatic

Destekte Nautilus, yukarı koridorda Maokai ve ortada Vladimir ile tank ağırlıklı bir kompozisyon kuran Giants’a karşı Fnatic, Zyra, Lee Sin, Lucian ve hatta orta koridor Kayle alarak, hasar potansiyeli yüksek seçimlerle karşılık verdi. Jesizi ormanda yakalayan Vladimir ve Graves ikilisi, skoru alsalar dahi anlık hasar potansiyeli çok yüksek olan Zyra’ya karşı ilk kanı vermekten kurtulamadılar. Fnatic, üstün götürdüğü mücadelede bir pozisyon sonrası ormanda skor için Night’ı çok uzun süre kovalayınca, üst koridor inhibitörünün düşürülmesine engel olamadı. Baron’a başlayan ekip, aynı anda Caps’in aşağı koridorda hem Vladimir’i kesmesi hem de inhibitörü alması sonucunda çok rahatladı. Ardından Işınlan büyüsünü kullanıp takım savaşına katılmaktansa back door yapmayı tercih eden Baby Faker, maçı sonlandırmayı başardı.

İlk maçta Kayle ile etkili olan Caps, serinin ikinci maçında Vladimir oynamayı tercih etti. Aşağı koridorda bir önceki mücadeledeki gibi Lucian-Zyra ikilisine yer veren FNC, ormanda ise Broxah’ın ellerine Elise verdi. Buna karşılık Giants’ta ormanda Kha’zix ve nişancı pozisyonunda Caitlyn’in yanında, orta koridora Anivia tercih edildi. Bu seçimiyle Night, çıktığı 29 karşılaşmada 14. farklı şampiyonunu oynamış oldu. Mücadelede ilk kan yukarıda sOAZ’ı kesen Flaxxish’e gitti. Rotasyon yaparak alt koridor oyuncularını yukarı gönderen Fnatic ise buna skor ve kuleyle karşılık verdi. Çok önde olan ve altın farkını on binlere kadar çıkaran FNC, Kadim Ejder’i Giants’a kaptırınca maçı sonlandırma şansını kaybetti. Ardından Baron’u da çaldıran ekip, base race sonucunda maçı kaybetti ve seri üçüncü maça uzamış oldu.

Günün son maçında Giants ormanda Graves, ortada ise Ryze’a yer verirken, Fnatic’te bu pozisyonlara Kha’zix ve LeBlanc alındı. İlk iki maçta etkili olduğu Lucian rakip tarafından  yasaklanınca nişancı Kennen oynamayı tercih eden Rekkles’a, destek oyuncusu Jesiz, yine Zyra ile eşlik etti. Henüz minyonlar dahi çıkmadan ormanda Memento’yu kesen FNC, bu maça da üstün başladı. İlk kanı verdiği pozisyonda Memento’nun Sıçra kullanmaması da dikkatlerden kaçmadı. Başa baş geçen mücadelede altın farkında bir miktar önde olan Fnatic, alınan skorların ardından Baron’a yöneldi. Güçlendirmeyi ele geçiren ve baskıya başlayan ekip, tek kuşatmanın ardından maçı bitirmeyi başardı ve seriden galibiyetle ayrılmayı bildi.

espor yazarı, avukat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir