League of Legends mix

Fenerbahçe Espor Şampiyonluk Ligi’nden ayrılıyor

Fenerbahçe Espor, Riot Games Türkiye’nin Twitch hesabından yaptığı yayınla eş zamanlı bir duyuru yapıldı.
Websitesinde bir haber paylaşan, ardından da sosyal medya hesaplarında duyuruyu çıkan Fenerbahçe Espor League of Legends Şampiyonluk Ligi’ne veda ettiklerini belirtti. Takımın, Riot Games’in yeni açıklamaları ardından ligde yer almasını doğru bulmadığını belirterek ligden çıkacaklarını açıklayan Fenerbahçe Espor Şampiyonluk Ligi’ne 2017’de katılmış toplam 3 farklı şampiyonluk elde etmişti. Aynı zamanda uluslararası mücadelelerde de özellikle 2017 Worlds’de ve 2017 Rift Rivals’da yaptıkları ile esporda unutulmaz işlere imza atmıştı.

Fenerbahçe Espor’un Açıklaması

Sayın Basın Mensubu, değerli taraftarlarımız,

Fenerbahçe Spor Kulübü ve 1907 Fenerbahçe Derneği arasında imzalanan anlaşmayla 2016 yılının Kasım ayında espor alanında faaliyet göstermeye başladık.

2017 yılı kış mevsimi ile dahil olduğumuz League of Legends Şampiyonluk Ligi’nde bugüne kadar 6’sı kış, 6’sı yaz olmak üzere toplam 12 sezon mücadele ettik. Dahil olduğumuz tarihten itibaren önemli başarılara da imza attık. 2017, 2019 ve 2020 senelerinde 3 kez şampiyonluk, 2 defa da ikincilik elde ettik. 2017 yılında Rusya’da Rift Rivals’de uluslararası bir şampiyonluk kazandık. Yine 2017 yılında Çin’de gerçekleştirilen ‘Worlds 2017’ League of Legends Dünya Şampiyonası’nda dünyanın en iyi 16 takımından biri olarak, gruplara kalmayı başaran son Türk takımı olmayı başardık.

2019 yılında Akademi Ligi’nin de başlamasıyla Fenerbahçe Espor League of Legends Akademi Takımı kurarak, 3 defa final oynadık ve 2 şampiyonluğun gururunu yaşadık.

Bu başarıların yanında oyuncularımızın da kariyerinde önemli dönemler yaşamasına imkan sunduk. 12 sezonda, sadece League of Legends’ta 19’u yabancı, 48’i yerli toplam 67 esporcu Fenerbahçe forması giyerken, ilk defa Fenerbahçe formasıyla espor kariyerine başlayan bu oyuncuların birçoğu şu an Avrupa ve dünyanın farklı liglerinde kendilerine bir gelecek oluşturdu.

League of Legends ile başlayan espor hikayemiz her sene yeni oyunlara dahil olmamızla genişledi. 2022 yılında toplam 7 oyunda mücadele eden takımlarımız ve oyuncularımız, sayısız şampiyonluklara ve uluslararası başarılara imza attı. Oyuncu, koç ve diğer ekip arkadaşlarıyla toplam 90 kişiden oluşan Fenerbahçe Espor şubesi, Türkiye’nin lokomotif espor takımı konumuna ulaştı.

Ancak, League of Legends tarafında Türkiye Şampiyonluk Ligi’nin statü değişimi gündeme geldi ve bununla birlikte Türkiye Şampiyonluk Ligi şampiyonları MSI ve Worlds Dünya Şampiyonalarına katılamayacağı açıklandı. Bu nedenle 2017’den beri mücadele ettiğimiz ve kesintisiz yatırım yapmayı sürdürdüğümüz League of Legends Şampiyonluk Ligi’nden 2023 Kış Mevsimi itibarıyla çekilme kararı aldığımızı bildirmek isteriz. Çünkü; Fenerbahçe Espor olarak dünyanın en iyileriyle yarışma imkanı bulamayacağımız bir platformda olmamızın takımımıza, taraftarlarımıza ve büyük Fenerbahçe camiasına bir katkısı olamayacağına ve yakışmadığına inanıyoruz.

League of Legends dışındaki tüm oyunlarda mücadelemizin devam edeceğini bilmenizi isteriz. Tüm bu kulvarlarda hedefimizin şampiyonluk ve uluslararası arenada başarı olduğunun altını çizmek istiyoruz.

League of Legends tarafında emeği geçen tüm oyuncularımıza, koçlarımıza, analistlerimize ve yönetim kadromuza çok teşekkür ediyoruz. Riot Games ve League of Legends Şampiyonluk Ligi’ne başarılar dileriz.

Fenerbahçe Espor Şubesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir