League of Legends League of Legends Haberleri

H2K, Fnatic’i izinsiz görüşme ile suçluyor

Yaklaşık 1 ay önce Counter Logic Gaming takımının yönetimi, Dignitas takımının veteran yedek oyuncusu William “Scarra” Li’yi izinsiz bir biçimde takımın koçu olarak transfer etmesi nedeniyle suçlu bulunmuştu.

Uzun bir inceleme sonucu Riot, takıma rekor bir şekilde $10.000 ve Scarra’nın ligin ilk 3 haftasında takımın başında bulunamama cezası vermişti. Değişen LCS kurallarına göre artık takım koçları oyun başlamadan önceki ban kısmında takımın başında bulunabiliyorlar. Bu ceza şüphesiz CLG takımını etkileyecek.

Takımın sahibi George “HotshotGG” Georgallidis’in cezadan sonraki açıklaması şu şekildeydi:

“Kuralları biliyordum ve onlara uymamam saygısızcaydı. Bu, benim yapmamam gereken bir şeydi ve bu hareket eSpor’un gelişimini olumsuz yönde etkileyebilecek bir şeydi. Bu CLG değil, ama ben de mükemmel bir insan değilim ve bunu kabul ediyorum. CLG’nin son zamanlardaki sonuçları tatmin edici değildi ve ben bu durumu değiştirmeye çalışıyordum, ama bunu yanlış bir yoldan yaptım.”

CLG şu ana kadar en büyük cezayı almış olsa da, League of Legends tarihinde bu cezayı alan ilk takım/oyuncu değil. Team Solo Mid’in meşhur orta koridor oyuncusu Soren “Bjergsen” Bjerg de $2000’lık bir ceza almıştı. Bjergsen Ninjas In Pyjamas takımından ayrılmadan önce kendi yerine geçecek oyuncuyu bulmak için diğer oyuncularla görüşmüştü. Yine yakın zamanda, Team Coast uzun bir Facebook yazısını sildi. Yazı, Team Solo Mid’in orman oyuncuları Santorin ile takımın izini olmadan transfer görüşmesi yapması ile alakalıydı. Fakat sonradan David Slan, transferin “kitaba uygun” olduğu açıklamasını yapmıştı.

Uygunsuz transfer aktiviteleri kapsamında son olarak gündeme gelen takım meşhur Avrupa organizasyonu ve Dünya Şampiyonu Fnatic’ten başkası değil. Kabul edilebilir bir LCS sezonundan ve aynı şekilde geçen Dünya Şampiyonasından sonra, Fnatic takımında ayrılıklar yaşanmıştı. Önce Rekless, sonra xPeke ve Cyanide, son olarak da sOAz. Şu an kesin olarak kadroda olan tek oyuncu Yellowstar. Tüm bu yaşananlardan sonra Fnatic’in, eski kadrosunun gücünde yeni bir kadro kurmak istediği bir sır değil. Ne var ki bu istekler, LCS’e yeni katılan H2K takımını oldukça rahatsız etmekte.

H2K takımının CEO’su Richard Wells’in açıklamaları ise Fnatic’in Riot tarafından konulan transfer kurallarını tamamiyle hiçe saydığı yönünde. Richard Wells’in sözlerine göre Fnatic yönetimi, LCS’e katılmak için düzenlenen LCS Expansion Turnuvası’nin H2K’nin zaferiyle sonuçlandıktan sonra, oyuncular ile direk olarak transfer görüşmesi için kontakta bulundu. Wells, bu görüşmelerin takımın üst koridor oyuncusu Andrei “Odoamne” Pascu ve Peter “Hjärnan” Freyschuss ile olduğunu belirtti.

Fnatic’in bu atağı, H2K’nin meşhur orta koridor oyuncusu ve Avrupa’nın yükselen yıldızı Fabian “Febiven” Diepstraten’i yüksek bir fiyata kadroya katmasından sonra oldu. Wells oyuncu kaybetmekten elbette nefret ettiğini fakat en azından bu transferin uygun bir biçimde gerçekleştiğini söyledi.

“Febi, Expension Turnuvası’ndan önce bana geldi ve ayrılmak istediğini söyledi. Biz de eğer turnuva boyunca herşeyini vereceği sözüne karşılık turnuva bittikten sonra istediği yere gidebileceği konusunda kendisiyle anlaştık. Kendisi mükemmel bir insan ve onu, geleceği nerede olursa olsun desteklemekten mutluyuz.” sözleriyle açıklamasına devam eden Richard Wells, şöyle devam etti:

“Görünen o ki Fnatic’in kurallara karşı hiç bir saygısı yok. Sadece Hjärnan’a teklif götürmeleriyle ilgili değil, Fnatic temsilcilerin oyuncuların sözleşmesindeki gizli maddeler ile ilgili baskı yaptığına dair kanıtlarımız da var. Temsilciler, oyuncularımıza Fnatic’in nasıl kendilerini satın alabileceğine ve oyuncuların bu konu hakkında neler yapabileceğine dair bilgiler verdiğini biliyoruz. Bu bilgilere de elbette Febiven ile yaptıkları anlaşma sonrasında ulaşabildiler.”

Wells bu konu hakkında çok kızgın olduğunu ve Riot’a gerekli belgelerin ulaştırıldığını, Riot’un bunu araştırmasını beklediklerini söyledi.

Fnatic organizasyonundan bir yetkilinin açıklaması da “Şu anda bu konuyu inceliyoruz ve bu işe dahil olan diğer organizasyonlarla diyalog geliştirerek bu konuyu aydınlatmayı umuyoruz”  şeklinde oldu.

 

League of Legends oyuncusu, aynı zamanda profesyonel sahnenin sıkı takipçisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir