League of Legends

Hextech Zanaatkârlığı ve Ganimet

Sezon 6 ile birlikte League of Legends’a gelen en önemli yeniliklerden biri de şampiyon ustalığı ve zanaat alanlarında oldu. Oyun ile etkileşimi büyük ölçüde arttıracak ve oyuncuları ödüllendirecek yeni Hextech Zanaatkârlığı ve Ganimet sistemi, 6.3 yaması yayınlandıktan kısa bir süre sonra dünyada ilk kez Türkiye’de denemeye alındı. Bizler de sistemi detaylı bir şekilde inceleme fırsatı bulduk.

Bilindiği üzere League of Legends’da kostüm, sihirdar simgesi ve totemler yalnızca RP ile açılabiliyordu. Hextech Zanaatkârlığı ve Ganimet sistemi ile bu durum ciddi ölçüde değişiyor. Başarılı oyunlar sonrasında artık ödüller kazanıp, büyük indirimlerle rastgele içerikler elde etmek mümkün olacak.

Şimdi ilk olarak sandık ve anahtarlar nasıl kazanılır, ona bakalım. Siz veya oyuna birlikte girdiğiniz arkadaşınız oyun sonunda S+, S veya S- notlarından birini alırsa, gruptaki herkes bir sandık kazanıyor. Ancak bir ay içinde en fazla dört sandık, bir şampiyonla da her sezonda bir sandık kazanabiliyoruz. Profilimizde hangi şampiyonların sandık kazanmaya elverişli olduğu da gösteriliyor.

Kazandığımız sandıkları açmak için ise anahtarlara ihtiyacımız var ve bu anahtarlar da eşleştirmeyle girilen karşılaşmaları kazanmamız durumunda rastgele veriliyor. Riot Games’in açıklamasına göre arkadaşlarla birlikte girilip kazanılan oyunların sonunda anahtar kazanma olasılığı daha yüksek. Maç sonları anahtar parçası düşmesi de muhtemel. Bu anahtar parçalarının da üç tanesini kullanarak bir anahtar elde edebiliyoruz. Bunun haricinde sandık ve anahtarları mağazadan satın almak gibi bir seçenek de bulunuyor. Her biri 125 RP olan anahtar ve sandıklar, set halinde satın alındıklarında daha ucuza geliyor. Ancak bir gün içinde RP ile en fazla 25 adet sandık satın alınabiliyor. Ek olarak sandığın içinden çıkan ne olursa olsun, her halükarda verdiğiniz RP’den daha değerli oluyor.

lol1 (2)

Hextech Zanaatkârlığı ve Ganimet sisteminin devreye girişini kutlamak için, Riot Games sistemin ilk kullanılışı şerefine bütün oyunculara özel bir sandık hediye etti. Diğer Hextech sandıklarından farklı olarak, oyuncuların sistemi uygulamalı bir şekilde tanıyabilmesini sağlamak için, bu sandık ilk kristalin işlenmesine yeterli olacak içerikle birlikte oyunculara gönderildi.

Sandık ve anahtarları kazanmak için ne yapmamız gerektiğini öğrendik, şimdi sandıkların içinden ne çıkacağı ve çıkacak şeylerin nasıl kullanılacağına, yani Hextech Zanaatkârlığına bir bakalım.

Oyun sonlarında elde ettiğimiz veya satın aldığımız sandıkların içerisinden ganimetler, ganimet kristalleri ve şampiyon/kozmetik özleri çıkıyor. Bunun yanında sandıklar aynı anda birden fazla ganimet bulundurabiliyor. Yani tek bir sandıktan hem kostüm kristali, hem de kozmetik özü çıkabilir. Ancak hiçbir zaman sandıklardan sadece öz çıkmıyor.

2Sistemin önemli parçalarından Kristaller, Hextech Zanaatkarlığı ile şampiyon, kostüm, totem ve sihirdar simgesi gibi içerikleri açmanızı, ayrıştırma yapıp öz elde etmenizi, birleştirerek rastgele içerik sahibi olmanızı veya yedi günlüğüne kiralama yapmanızı sağlıyor. Özler ise şampiyon ve kozmetik özleri olmak üzere ikiye ayrılıyor. Şampiyon özleri, şampiyon kristallerini kalıcı hale getirmeye yararken, kozmetik özü kostüm ve totem görünümü kristallerini işlemeye veya kalıcı hale getirmeye yarıyor. Resimdeki ganimet kostümleri kristal, sağ altta bulunan sayılar da özleri ifade ediyor.

Şimdi de sistemin en eğlenceli kısmı olan zanaatkârlık kısmına göz atalım. Kazandığımız kristalleri, özler yardımıyla dört farklı şekilde kullanabiliyoruz.

1. Yeniden İşle
Benzer türden üç ganimeti bir araya getirerek, yani yeniden işleyerek rastgele bir ganimeti kalıcı olarak elde edebilirsiniz. Örneğin, üç adet şampiyon kostümünü yeniden işlemeye karar verirsek, bunları bir araya getiriyoruz ve sistem bize bir adet kostümü kalıcı olarak veriyor. Aynı işlemi şampiyonlar veya totem görünümleri ile yapmak da mümkün. Yeniden işle seçeneğini kullandığımızda özlerimiz azalmıyor, sadece üç kristal verip bir adet kalıcı ganimet elde etmiş oluyoruz.

2. Geliştir
İkinci seçeneğimiz olan geliştir sayesinde, öz kullanarak tek bir kristali kalıcı hale getirebiliyoruz. Şampiyon kristallerini geliştirmek için şampiyon özlerine ihtiyaç duyulurken, diğer bütün içeriklerde kozmetik özü kullanılıyor. Burada geliştirmek istediğimiz kristalin değeri de önem kazanıyor. Örneğin mağazada 520 RP olan bir kostümü geliştirmek için 220 kozmetik özüne ihtiyacımız varken, 3250 RP’lik kostümlerde 2950 kozmetik öz kullanmamız gerekiyor.

3. Ayrıştır
Geliştir seçeneğinde kullandığımız özler, ya sandıklardan rastgele çıkıyor ya da bu ayrıştır seçeneği sayesinde elde ediliyor. Beğenmediğiniz kristalleri ayrıştırarak şampiyon veya kozmetik özü kazanıyor ve bu özleri diğer içerikleri kalıcı hale getirmede kullanabiliyorsunuz. Burada da içeriklerin mağaza değerine göre kazanacağınız öz miktarı farklılık gösteriyor. Örnek verecek olursak, mağazada 520 RP olan bir kostümü ayrıştırdığımızda 173 kozmetik özü elde ediyor, 3250 RP’lik bir kostümü ayrıştırdığımızda ise yalnızca 1083 öz kazanabiliyoruz.

4. Etkinleştir
Uygulamada çok fazla tercih edilmeyeceğini düşündüğümüz son özellik etkinleştir ile kristallerimizi yedi günlüğüne öz harcamadan kiralayabiliyoruz. Bir haftalık kullanımın ardından kristalimiz ortadan kalkmış oluyor.


NOTLAR

– Geliştir ve Etkinleştir özelliklerini kullanabilmek için şampiyona sahip olmak gerekiyor. Örneğin sandıktan Firavun Amumu kostümü kazandınız, ancak şampiyona sahip değilsiniz. Bu durumda yalnızca yeniden işleme ve ayrıştırma özelliklerini kullanabiliyorsunuz. Geliştirmeyi kullanıp kostümü kalıcı hale getirmek veya etkinleştir ile bir haftalık kiralama yapabilmek için mağazadan şampiyonu açmanız gerekiyor.

Sandıktan sihirdar simgesi çıkarsa, bu direkt olarak sizin oluyor ve “Çantana kalıcı olarak eklendi” bildirimi ekranda beliriyor. Genelde sihirdar simgesinin yanında sandıklardan kozmetik öz de çıkıyor.

Sandıklardan halihazırda sahip olduğunuz şampiyonların çıkması da mümkün. Bu durumda kullanabileceğiniz özellikler Yeniden İşle ve Ayrıştır oluyor. Zira zaten sahip olduğunuz şampiyonu geliştiremez veya yedi günlük kullanım için etkinleştiremezsiniz. Ancak sistemde olan eksiklerden biri tüm şampiyonlara sahip olan oyuncuların, ayrıştırma veya yeniden işleme yapsalar bile, elde edecekleri şampiyon özlerinin hiçbir işe yaramayacak olması. Riot Games şimdilik buna bir çözüm bulmuşa benzemiyor.

3– Yeniden İşle seçeneği ile ortaya çıkan kalıcı kostümler, eğer şampiyona sahipseniz direkt olarak sizin oluyor. Ancak şampiyonuna sahip olmadığınız bir kalıcı kostüm elde ederseniz, bu ganimetleriniz arasına ekleniyor ve yeniden işleme ile ayrıştırma seçeneklerini kullanabiliyorsunuz. Ayrıca ayrıştırma yaparsanız kristal ayrıştırmadan elde edeceğinizden daha fazla öz elde ediyorsunuz. Şimdi diyelim ki Malzahar’a sahip değiliz ama yeniden işle özelliğini kullanarak bir Malzahar kalıcı kostümü elde ettik. Şampiyona sahip olmadığımız için, kostümü de elde edemiyoruz ancak bu kalıcı kostümü başka iki içerikle yeniden işlemeye sokabiliyor veya ayrıştırma yaparak kozmetik özü elde edebiliyoruz. Bunun yanında mağazadan Malzahar’ı açıp, kalıcı kostümü açma ve süresiz sahip olma seçeneğini de kullanmamız mümkün.

Son olarak sırasıyla şampiyon ve kozmetik öz değerlerini tablo halinde paylaşalım:

Şampiyonlar

[su_row]

[su_column size=”1/4″]Mağaza Değeri
1350 IP
3150 IP
4800 IP
6300 IP [/su_column]

[su_column size=”1/4″]Geliştir
285 Şampiyon Özü
490 Şampiyon Özü
580 Şampiyon Özü
675 Şampiyon Özü[/su_column]

[su_column size=”1/4″]Ayrıştır
195 Şampiyon Özü
263 Şampiyon Özü
293 Şampiyon Özü
325 Şampiyon Özü
[/su_column]
[/su_row]

Kostümler

[su_row]

[su_column size=”1/4″]Mağaza Değeri
520 RP
750 RP
975 RP
1350 RP
1820 RP
3250 RP[/su_column]

[su_column size=”1/4″]Geliştir
220 Şampiyon Özü
450 Şampiyon Özü
675 Şampiyon Özü
1050 Şampiyon Özü
1520 Şampiyon Özü
2950 Şampiyon Özü[/su_column]

[su_column size=”1/4″]Ayrıştır
173 Şampiyon Özü
250 Şampiyon Özü
325 Şampiyon Özü
450 Şampiyon Özü
607 Şampiyon Özü
1083 Şampiyon Özü
[/su_column]
[/su_row]

Totem Görünümleri

[su_row]

[su_column size=”1/4″]Mağaza Değeri
640 RP [/su_column]

[su_column size=”1/4″]Geliştir
340 Kozmetik Özü[/su_column]

[su_column size=”1/4″]Ayrıştır
213 Kozmetik Özü
[/su_column]
[/su_row]

League of Legends’ın yeni Hextech Zanaatkârlığı ve Ganimet sistemi bu şekilde. Sisteme dair tüm görüş, soru ve sorunlarınızı yorum olarak bırakabilirsiniz.

espor yazarı, avukat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir