League of Legends League of Legends Haberleri

IEM Cologne şampiyonu ESC Ever oldu

IEM Cologne turnuvasının şampiyonu, Çin Ligi’nden rakibi Qiao Gu Reapers’ı 3-2 eleyen ESC Ever oldu. Geçtiğimiz ay peri masalı misali Kespa Cup’ı da kazanan takım, galibiyetlerinin tesadüf olmadığını kanıtladı ve bir nevi, IEM Cologne’u kazanarak peri masalını devam ettirdi.

Çeyrek Final’de Dignitas’ı, Yarı Final’de de Fnatic’i eleyen ve turnuva ilerledikçe ritmini bulan QG, final karşılaşmasında da oldukça iyi bir performans gösterdi. Öte yandan turnuvaya Yarı Final’den başlayan ESC Ever, bu aşamada H2K Gaming’i 2-1 elemeyi başarmıştı. H2K karşısındaki oyunlarıyla turnuvanın en iyi takımı olarak gösterilen Ever, Final’deki performansları ile de League of Legends seyircilerinin takdirini topladı. İki takım da takım savaşlarındaki koordinasyonları ile tanınıyordu. Bunu göz önüne aldığımızda, serinin 5 maça uzaması bir sürpriz değil.

QG’nin seride Ever’ı şampiyon seçimleri ile şaşırtmadığı sürece şampiyon olmaları pek mümkün değildi. Bunun farkında olan takım, serinin ilk maçında sürpriz bir Soraka seçiminde bulundu. Oyunun başlarında avantajı eline geçirmeye çalışan Ever, Ryze’ın hasarını küçümseme hatasını yaptı. Karakteristiğine uygun olarak takım savaşları çıkartan QG, özellikle de TnT’nin mükemmel Miss Fortune performansıyla ilk maçı kazanmayı başardı. Serinin ikinci maçının başında ise Swift’in şovu vardı. Crazy’yi kamplayan QG, oyuncuyu oyundan düşürmeyi başardı. Fakat Varus-Tristana ikilisi takım savaşlarında skor takası yapabildiği için Ever tamamıyla maçtan düşmedi. QG baronu alsa da, double-ad kompozisyonunu çok iyi kullanan Ever, ittirme oyununu çok iyi oynadı ve maçı da kazanmayı başardı.

Serinin üçüncü maçında da double-ad kompozisyonu ile karşılaşmaya başlayan Ever, yine QG’yi hard engage şampiyonları seçmediklerinden dolayı cezalandırdı. 20. dakikaya kadar kontrolü elinde tutan QG, bu dakika orta koridordaki savaşı ve dolayısıyla maç üzerindeki kontrolünü de kaybetti. Bu noktadan sonra alt koridora rotasyon yapan Ever, double-ad’nin avantajlarını rahatça kullandı ve maçı kazanmayı başardı. QG’nin seriyi kazanması için Ever’ı şaşırtması gerektiğini söylemiştik. Serinin 4. maçında bir başka “pocket pick”i sahaya süren QG, üst koridora Nautilus’u seçti. Bu seçimin takıma maçı getirdiğini söyleyebiliriz hatta. İki takım da çok iyi takım savaşı yapmasına rağmen Ever’ın Nautilus gibi bir tankı bulunmuyordu. Girdikleri takım savaşlarında rakibinin bir çok bekleme süresini yiyen Nautilus, Ever’ın dengesini bozdu. 26. dakikada maçı kazanan QG, seriyi 5. maça taşımayı başardı.

Serinin 5. maçı da bol aksiyonlu başladı. QG’nin Ryze’a karşılık Cassiopeia seçimi hata olarak kabul edilebilirken, Ever’ın Kalista-Alistar seçimi takıma maçı kazandırdı. Maçın dönüm noktası ise 26. dakikada QG’nin baronu başlatmasıydı. Rakibini Baron için yemleyen Ever, QG Baron’a başladıktan sonra takım savaşını başlattı ve Athena-Key ikilisinin harika oyunuyla savaşı kazanmayı başardı. Bu notkadan sonra rakibini haritada sıkıştıran Ever, Cassio’yu üst koridorda öldürdükten sonra rahatça maçı kazandı.

Bu sonuçla Ever, rakibi Qiao Gu Reapers’ı 3-2 yenerek IEM Cologne şampiyonu oldu. Tüm serinin kaderini destek oyuncularının ve ormancıların belirlediğini söyleyebiliriz. Ever takımında harika işler yapan Key, takımının şampiyonluğunda büyük rol oynadı. LCK’ye yükselmeyi başaramayan Ever’ın Çin Ligi’nin en iyi takımlarından birini yenerek şampiyon olması da Kore’nin League of Legends konusunda diğer sunuculardan ne kadar önde olduğunun diğer bir kanıtı oldu.

League of Legends oyuncusu, aynı zamanda profesyonel sahnenin sıkı takipçisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir