League of Legends mix

IEM Katowice Dünya Şampiyonası’nda zaferin adı Team SoloMid

Intel Extreme Masters Katowice Dünya Şampiyonasında gülen taraf, finalde World Elite takımını yenen Team SoloMid oldu.

Elektronik spor arenasının en prestijli turnuvaların başında gelen Intel Extreme Masters’ın finali geçtiğimiz hafta sonu yapıldı. Birbirinden farklı 8 güçlü takımın kıyasıya bir rekabete girdiği Katowice’de heyecan bir an olsun dinmedi. 3. ve son gün yapılan finalde Kuzey Amerika temsilcisi TSM, Çin temsilcisi World Elite takımını 3-0 gibi net bir skorla yenerek şampiyon oldu.

Dilerseniz büyük heyecana sahne olan final serisi maçlarını analiz ederek devam edelim.

1.maç

Final serisinin ilk maçında yasaklanan, seçilen şampiyonları ve oluşan skor dağılımını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

iem final11

World Elite takımının en büyük hatalarından bir tanesi, WildTurtle’a Sivir bırakmak oldu diyebiliriz. Sivir’le oldukça etlili performans gösteren nişancıya önlem alan çoğu takımın aksine WE’nin bu tercihi oldukça ilginçti.

Maça her iki ekipte oldukça yavaş başladı. Maçın ilk dakikalarında hiç aksiyon göremesek de 10. dakikada Lustboy’un güzel oyununun ardından ilk kanı alan TSM takımı, ardından ejderhayı da alarak bir adım öne geçmeyi başardı. Maçın ortalarına doğru toparlanan ve güzel baskınlar yapan World Elite takımı, oyunda üstünlüğü ele geçirdi. Maçın ilk 20 dakikası geride kalırken “xiye”, Ahri ile 4-0 gibi bir skorla güçlü bir konumda bulunuyordu. Maçın ilerleyen dakikalarında daha başarılı takım savaşları çıkaran ve üstünlüğü iyice eline alan WE , 33. dakikada baron güçlendirmesinin de yardımıyla aşağı koridor inhibitörünü açmayı başardı. Her koridora baskı gören TSM ise merkezlerine çekilerek bizlere “klasik bir TSM savunması” izletti. Kuzey Amerika’da geriye düştüğü maçlarda bile pes etmemesiyle tanınan ekip, rakibinin hata yapmasını beklemeye başladı. Ve o hata 35. dakikada geldi. Orta koridor inhibitörünü açmaya çalışan Çin takımı, yanlış pozisyon almaları yüzünden savaşı kaybetti ve TSM maça tekrar ortak oldu. Daha sonra yapılan baron dansı sırasında iyi bir savaş çıkartan Kuzey Amerika temsilcisi, rakibinin orta koridor inhibitörünü açmasının ardından, baronu da alıp iyice güçlendikten sonra oyunu bitirmeyi başardı. Gene geriden gelerek kazanan takım olan TSM’in ne kadar güçlü bir psikolojisini ve takım sinerjisinin olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Bu takım pes etmiyor!

2. maç

iem final2

Şampiyon yasaklama, seçim ekranında bir önceki maç yaptığı hatanın aynısı yapan Çin takımı, WildTturtle’a gene Sivir’i açık bıraktı. Takım kompozisyonu olarak da kötü bir seçim yapan WE ekibinin, oyun sonunda hasar verme konusunda sıkıntılar yaşayacağı çok belliydi.

Oyun başında Dyrus’un üzerine oynayan World Elite takımı, bunda başarılı da olsa, aşağı koridor ve orta koridoru kaybetmekten kurtulamadı. Dyrus’un aşağı koridora attığı güzel ışınlanmalar sonucu oyun başında üstünlüğü ele geçiren TSM, maç sonuna kadar bu avantajını bırakmadı. Haritadaki global görevlere odaklanan ve rakibinin geri dönüşler yapmasını engelleyen Bjergsen ve arkadaşları kar topu etkisininde yardımıyla maçı oldukça rahat bir şekilde kazandı. Team SoloMid’te 10-0-9 oynayan Bjergsen ve 8-2-13 oynayan WildTurtle maçın yıldızlarıydı.  WE açısından bakarsak, Sivir ile Kuzey Amerika LCS liginde fırtınalar estiren bu nişancıya karşı World Elite takımının 2 maçta da bir önlem almaması, maça yeteri kadar hazırlanmadıklarının bir göstergesiydi. Belki de dünya lideri GE Tigers’i elemek onları biraz zafer sarhoşu yapmış ve havaya sokmuş olabilir.

World Elite takımının bu maçı kaybetmesindeki en büyük etken Dyrus’u üst koridorda kamplarken diğer koridorların çok daha önemli olduğunu unutması. Takım kompozisyonu olarak baktığımızda World Elite takımının hasar verecek sadece iki oyuncusunun bulunması ve bunların güzel baskınlar alamaması, maçın kopmasına neden oldu. Lissandra-Diana eşleşmesinin Lissandra lehine olacağını oyunu hiç bilmeyen birisi bile görürdü, fakat WE takımının ormancısı Spirit, orta koridora yeteri kadar önem vermedi ve maç Bjergsen’in 3. skorunu almasıyla koptu.

3. maç

iem final3

3. maça başlarken bu maçı almaları gerektiğinin farkında olan WE ekibi bu sefer Sivir seçimini kendilerine yaptı. Yarı final maçında Hecarim harikalar yaratan Aluka’dan gene Hecarim seçimi gördüğümüz seçim ve yasaklama ekranına bakıldığında, daha güzel bir kompozisyon kuran takım WE gibi gözüküyordu.

Maçın başlamasından itibaren ise pes etmeyeceğini düşündüğümüz World Elite takımının dağılmış ve morallerinin bozulmuş olduğunu gördük. Oyun başında kontrolü ele geçiren TSM takımı, hem altın farkını sürekli açmaya ve hem de kuleleri birer birer yıkmaya başladı. Rakibinin hamlelerine cevap veremeyen Çin ekibi oyunda ne kule ne ejderha ne de baron alabildi.  Haritanın her yerinde üstünlüğü rakibine kabul ettiren TSM maçı 26. dakika gibi kısa bir sürede bitirerek Intel Extreme Masters Katowice Dünya Şampiyonası’nda mutlu sona ulaşan takım oldu.

editor
Oyuncuların buluşma noktası!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir