League of Legends

IWCI 2016 takım analizi

MSI 2016’ya katılacak olan WildCard takımını belirleyen IWCI 2016’da mücadele edecek olan takımlar belli oldu.

Hemen hemen her bölgede mevsim finallerinin tamamlanmasıyla beraber şampiyonluk kupası sahiplerini buldu. Şampiyon olan takımlar para ödülünün dışında bir başka öneme sahip olan IWCI 2016’ya katılma biletini elde etti. Geçtiğimiz yıl profesyonel sahnedeki rekabeti arttırmak için MSI turnuvasını düzenleyen Riot Games, altı bölgeden dünyanın en iyi takımlarını bir araya getirildi. Bu rekabet ortamından hem Riot Games’in hem de kitlenin memnun kalmasıyla birlikte turnuva düzenli bir hale getirdi. Bu yıl düzenlenecek olan MSI turnuvasına yine aynı şekilde altı bölgenin en iyi takımları katılacak. Amerika, Avrupa, Kore, Çin ve Tayvan beş ana bölge olurken WildCard takımının eklenmesiyle beraber sayı altıya çıkıyor. Geçtiğimiz yıl ülkemizde düzenlenen ve Beşiktaş’ın birinci olarak Amerika’daki MSI turnuvasına katıldığı IWCI bu yıl Meksika’da düzenlenecek.

Sekiz farklı bölgeden sekiz takımın yarışacağı IWCI 2016 takımlarını güç dengelerine göre yakından tanıyalım.

1 – INTZ e-Sports
Yakından tanıdığımız INTZ ekibi bu sene de IWCI biletini alan takım oldu. Kadrosunu bir arada tutmayı başaran Brezilya temsilcisinin bu hamlesi ligde en belirgin avantajı oldu. Takım içi yüksek uyumuyla dikkatleri çeken INTZ ekibi sezon içerisinde istikrarlı bir çizgide ilerleyerek performansını kalıcı tutmayı başardı. Normal sezonda 14 maçta 10 galibiyet alan Brezilya temsilcisi 4 maçtan da mağlup ayrıldı. Takım, ligi KEYD Stars ile aynı galibiyet ve mağlubiyet ile bitirse de statüden meydana gelen farklılık sonucu normal sezonu ikinci sırada tamamladı. Mevsim finallerine yarı finalden başlayan INTZ’in rakibi normal sezonu üçüncü sırada bitiren Operation Kino e-Sports oldu. Seriyi 3-1 ile rahat bir şekilde geçen INTZ böylece adını finale yazdırdı ve finalde lig birincisi KEYD Stars ile mücadele etti. Müthiş bir performans ile beş maçlık seriden 3-0’lık sonuçla ayrılan INTZ mevsim şampiyonu oldu ve IWCI biletini almayı başardı. Takımın en önemli oyuncuları arasında nişancı MicaO ve ormancı Revolta bulunuyor. Beşiktaş ile olan final serisinde de INTZ adına yine bu iki isim ön plana çıkmıştı. Tecrübe ve kadro uyumu ile ön plana çıkan Brezilya ekibi IWCI 2016’nın en iddialı takımlarının başında geliyor.

2 – SuperMassive e-Sports
Temsilcimiz SuperMassive kuruluşunun ilk yılında mevsim şampiyonluğu yaşadı ve IWCI 2016’ya katılmayı başardı. Güç dengesinde SuperMassive’i her ne kadar ikinci sıraya yerleştirsek de birinci sıranın tartışmasız en büyük adaylarından olduğu gerçeğini de hatırlatıyoruz. Temsilcimizin en büyük dezavantajları arasında yeni kurulmuş bir takım ve uluslararası arenada ilk kez mücadele edecek olması bulunuyor. SuperMassive ayrıca INTZ’e oranla takım uyumu konusunda da biraz aşağıda kalıyor. Madalyonun diğer yüzünde ise SuperMassive’in ortaya koymuş olduğu performansı bulunuyor. Ligde tie-breaker karşılaşmalarından itibaren müthiş bir çıkış yakalayan SUP birçok kişiyi kendine hayran bıraktı. Sistematik oyununu daha ileri bir seviyeye taşıyan temsilcimiz bu başarısının sonucunda şampiyonluğa ulaştı. Takımın elinde bulundurduğu bir başka önemli avantajı ise altı oyunculuk kadro yapısı. Üst koridorda FabFabulous ve Thaldrin’in değişmeli oynaması etkisini en çok şampiyonluk yolunda gösterdi. Birbirinin açığını çok iyi kapatan iki isim IWCI 2016’da da aynı şekilde devam etmesi halinde takıma ekstra katkı sağlayacaktır. SuperMassive’in IWCI şampiyonluğu ve MSI yolunda rakiplerini çok iyi okuması ve birden fazla plana, stratejiye sahip olması gerekiyor. Mevsim finallerindeki performansını ortaya koyduğu zaman temsilcimizin şampiyonluk şansı bir hayli yüksek.

3 – Hard Random
Bağımsız Devletler Topluluğu’nda neredeyse tüm kupaları kazanan Hard Random bu geleneğini bozmadı ve bu yıl da birinciliğe ulaştı. Uzun süredir bir arada olan kadroda değişikliklere giden Hard Random, orta koridor oyuncusu Kira ve üst koridor oyuncusu Smurf’ü takımda tutarken diğer oyuncularla yollarını ayırdı. Kadrosunu üç yeni isimle güçlendiren Hard Random bahar mevsiminde fırtına gibi bir sezon geçirdi. Çıktığı 14 maçta 11 galibiyet ve 3 yenilgi alan takım normal sezonu birinci sırada bitirdi. Yarı finalde çok temiz bir oyunla rakibi Vega Squadron’u 3-0 ile geçen Hard Random finale yükseldi. Takımın finaldeki rakibi normal sezonu 10-4 ile ikinci sırada bitiren Team Empire oldu. Final mücadelesinde de dominant performansına kaldığı yerden devam eden ekip 3-1’lik sonuçla kupanın sahibi oldu ve IWCI 2016 biletini kazandı. Kadrosunu yeni isimlerle güçlendiren Hard Random’ın bu hamlesi en çok Kira’ya bağlı kalma sorununa çözüm oldu. Hard Random’ın yıldız ismi olan ve çoğu zaman tek başına takımını sırtlayan Kira’nın üzerindeki yük hafifletilerek bireysel anlamda çeşitlilik kazandırıldı. Bu konuda en çok ön plana çıkan isim yeni transferlerden nişancı aMiracle. Sezon boyunca başarılı oyun ortaya koyan oyuncu Kira ile birlikte takımın yıldız oyuncusu konumunda. Yeni kadrosu ve yeni hedefleriyle iddialı bir şekilde IWCI 2016’ya katılan Hard Random turnuvanın güçlü takımları arasında yer aalıyor.

4 – Saigon Jokers 
Güneydoğu Asya bölgesinde şampiyonluğa Vietnam takımı Saigon Jokers ulaştı. Bölge finallerinde Tayland, Malezya, Singapur, Endonezya, Filipinler ve Vietnam temsilcileri zorlu bir mücadeleden geçti. Altı farklı bölgeden altı takımın karşılaştığı finallerde Vietnam temilcisi Saigon Jokers takımı 3-2’lik sonuçla üçüncü sırada bitirdi ve play-off’larda oynama şansı elde etti. Yarı finalde Imperium Pro Team’i 3-1 ile geçen Saigon Jokers finalde yakından tanıdığımız Bangkok Titans’ın rakibi oldu. 4-1 ile sıralamayı zirvede bitiren ve lig maçında yenemediği rakibini 3-1 ile geçen Saigon Jokers Güneydoğu Asya bölgesi şampiyonu unvanını elde ederek adını IWCI 2016 ‘ya yazdırdı. Ormancı dışında her rolde iki oyuncuya sahip olan Saigon Jokers takımı için ne yapacağı tahmin edilmesi zor bir takım diyebiliriz. Her şeye rağmen Güneydoğu Asya temsilcisinin tehlikeli ve sürpriz yapması en muhtemel takımlar arasında yer aldığını bilmemiz gerekiyor.

5 – Chiefs eSports Club
Okyanusya temsilcisi Chiefs ligi domine etmeye bu sezon da devam etti ve mevsim şampiyonluğuna ulaştı. Kadrosunda herhangi bir değişiklik yapmayarak yoluna devam eden takım normal sezonu 7-3’lük sonuçla ikinci sırada bitirdi. Chiefs’den normal sezonda daha iyi bir performans beklense de 9-1 ile zirvedeki Legacy eSports’un arkasında kaldı. Bu durum biraz hayal kırıklığı yaşatsa da play-off’larda çok daha iyi bir Chiefs takımı vardı. Yarı finalde Dire Wolves’u 3-0 ile geçen ekip adını finale yazdırdı ve rüya gibi bir sezon geçiren Legacy’nin rakibi oldu. Final eşleşmesinde iki takım da şampiyonluğun büyük favorisi olarak görülüyor ve çok çekişmeli bir final eşleşmesi bekleniyordu. Beklendiği gibi final mücadelesi beşinci maça uzadı ve kazanan taraf 3-2 ile Chiefs oldu. Geleneği bozmayan Chiefs ekibi şampiyon olup IWCI biletini alsa da takımın zayıf noktası çok fazla. Özellikle de daha önceki turnuvalarda takımın uluslararası sahnede kendisinden beklenen performansı yansıtamadığını görmüştük. Takımın yıldız isimleri arasında orta koridor Swiffer ve nişancı Raydere bulunuyor. Okyanusya temsilcisi yine büyük umutlarla IWCI turnuvasına katılsa da takımın işi yine çok görünüyor.

6 – Lyon Gaming
Kuzey Latin Amerika finallerinde kadrosunda yeniden yapılanmaya giden Lyon Gaming sağlam bir performans göstererek dikkatleri üzerine çekti. Uzun maratonlu lig mücadelesinde 17 galibiyet ve 4 mağlubiyet alan takım bu muhteşem performansının sonucunda normal sezonu birinci sırada bitirdi. Performansına  play-off’larda da kaldığı yerden devam eden Lyon Gaming yarı finalde Revenge e-Sports’u 3-1 ile geçti ve şampiyonluğa bir adım daha yaklaştı. Şampiyonluğun mutlak favorisi olan ekip finalde beklentileri boşa çıkarmadı ve rakibi Havoks Gaming’i  3-0 ile geçerek kupayı kaldırdı. IWCI 2016’ya katılan Lyon Gaming’de nişancı Seiya ve ormancı Thyan en çok ön plana çıkan isimler arasında yer alıyor. IWCI 2016’nın mutlak favorilerinden olmasa da zorlayıcı bir takım olduğunu söyleyebiliriz.

7 – DetonatioN FocusMe
Kuruluşunun birinci yılında Japonya bölgesinde DetonatioN FocusMe şampiyon unvanını korumaya devam etti. Kadrosunda sürekli farklı oyuncular deneyen ve arayış içerisinde olan DET FM nihayet aradığını buldu diyebiliriz. Takımın yapı taşlarından ve önemli oyuncularından olan Yutapon ile Ceros’u kadroda tutan takım Koreli ormancı Catch ve destek Eternal’ı transfer etti. Nişancı rolüne ise Japon oyuncu Zerost’u getirdi. Ligde oynadığı maçtan hiçbirini kaybetmeyen DET FM 10-0 ile normal sezonu birinci bitirdi. Direkt finale yükselen takım yenilmeme serisini devam ettirdi ve beş maçlık final serisinde Rampage’i 3-0 yenerek bahar mevsimi şampiyonu oldu. Sezonu namağlup bir şekilde birinci bitiren Japonya temsilcisi yeni kadrosuyla iddialı bir şekilde IWCI 2016’ya katılıyor. Takımın iddiası bulunsa da zorlu rakipler kendisini bekliyor ve işi bir hayli zor diyebiliriz.

8 – Isurus Gaming
IWCI 2016’nın en zayıf halkalarından olan Güney Latin Amerika şampiyonu Isurus Gaming turnuvaya büyük bir sürprize imza atarak yaparak katıldı. Altı takımın bulunduğu ligi dördüncü bitirip play-off biletini alan son takım olan Isurus Gaming hiç beklenmedik bir şekilde finallerde beklenmedik bir performans sergiledi. Yarı finalde ligi birinci bitiren Furious Gaming’i çekişmeli geçen seride 3-2 ile eleyen Isurus Gaming büyük bir sürpriz yaparak dikkatleri üzerine çekti. Müthiş bir ivme yakalayan takım finalde de Last Kings’i 3-0 ile geçti ve Güney Latin Amerika şampiyonu oldu. Isurus Gaming kendisine hiç şans verilmiyorken zoru başararak şampiyonluğa ulaşsa da IWCI 2016’nın en zayıf takımları arasında yer alıyor.


IWCI 2016 16-23 Nisan tarihleri arasında Meksika’da düzenlenecek. Turnuvanın takvimine buradan ulaşabilirsiniz.

editor
e-Spor hayranı ve profesyonel sahnenin takipçisi biraz da weirdo.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir