League of Legends

Jugger’Maw nedir ve nasıl oynanır

SoloQ oyunlarında her maç istisnasız duyabileceğiniz bir cümledir: “Ben nişancıyım beni korumanız lazım.” Aslında oyuncu burada oldukça haklı bir serzenişte bulunsa da, destek oyuncusunun bir nişancıyı koruyabilmesi için o nişancının takım savaşlarında ya da oyun boyunca pozisyonlanması da hayatidir. Ve muhtemelen de her saldırı gücü taşıyıcısının hayalidir takım savaşlarında hiçbir zaman ölmemek. Bu hayal ise doğru kompozisyonla oldukça mümkün.

Kompozisyonun inceliklerine dalmadan önce CJ Entus’tan güzel bir örnek izleyelim:

Bahsettiğimiz kompozisyonun adı ise, Dota’da hasarı çok fazla olan fakat çok çabuk eriyen “Juggernaut”a gönderme yapan Jugger’Maw. Kompozisyonun mantığı ise yukarıda anlattığım gibi oldukça basit: ADC’yi koru. Tüm liglerde, en az bir takım bu kompozisyonu denedi fakat hiçbiri GE Tigers kadar başarılı olamadı. Bu yazıda GE Tigers’ın neden Jugger’Maw kompozisyonunda bu kadar başarılı olduğunu ve kompozisyonun inceliklerini tartışacağız.

ge tigers

Öncelikle takımı inceleyelim. 4 tane eski Najin emFire oyuncusu ve 1 eski IM oyuncusunun bir araya gelmesiyle oluşan GE Tigers takımı, rüya gibi bir sezon geçiriyor desek yalan olmaz. Üst koridorda Smeb, ormanda Lee, orta koridorda kurO, nişancı rolünde PraY ve destek rolünde Gorilla’nin olduğu takımın sinerjisinin bu kadar üst seviyede olmasını kimse beklemiyordu.

Takımın üst koridor oyuncusu Smeb, takımda Najin geçmişi olmayan tek oyuncu olarak göze çarpıyor. IM takımında uzun süre oynayan Smeb, hiçbir zaman yıldız oyuncu olarak gösterilmedi. Fakat GE Tigers’daki oyunu oldukça etkili. IM zamanlarında Riven oyunlarıyla tanınan Smeb, 5. sezondan itibaren ve metanın da değişmesiyle iyi bir Gnar oyuncusu olarak akıllarda yer etti. Rumble ve Lulu şampiyonlarındaki başarısı ile de takım mekaniği içerisinde kendine önemli bir yer edindi ve takımın vazgeçilmezi oldu. Takımın ormancısı Lee ise soloQ yıldızı olarak keşfedildikten sonra Najin takımına dahil oldu. Najin’de geçirdiği süre boyunca oldukça mesafe kat eden oyuncu, ne yazık ki Najin’in as kadrosunda tutunacak kadar iyi görülmedi. Bu seneki Lee ise geçtiğimiz yıl izlediğimiz Lee’den çok daha etkili. Zira oyuncunun haritada uyguladığı baskı ve kendine has ormanı izleyişiyle Kore’deki en iyi ormancılar arasında gösterilmekte. Takımın orta koridor oyuncusu Kur0’nun da bir IM geçmişi olsa da Najin’e transfer olduktan sonra Syndra oynayışıyla tanındı. Bu sezon kendisini oldukça fazla geliştiren oyuncu orta koridor şampiyon havuzunu da genişletti ve suikastçiden tutun takım savaşı başlatan orta koridor şampiyonlarına kadar hepsini oynayabilecek duruma geldi. Bana kalırsa takımın en önemli oyuncusu olan Pray ise bir zamanlar Kore’de efsane nişancılar arasında gösteriliyordu. Profesyonel sahneye dönüşü oldukça güçlü olan Pray’in koridor safhası her zamanki gibi agresifken, takım savaşlarındaki pozisyon alması bu sene inanılmaz ilerleme gösterdi. Takımın destek oyuncusu Gorilla da Najin takımında yakından tanıdığımız oyunculardan. Pasif bir nişancı olan Zefa’dan sonra agresif bir oyuncu olan Pray ile sinerjisini çok iyi bir şekilde oturtan Gorilla, Pray ile Kore’nin en korkulan alt koridor ikilisi olma yolunda hızla ilerlemekte.

Jugger’Maw şu anki metada gerçekleştirilebilecek bir kompozisyon değil. Hali hazırda tank metanın oynandığı League of Legends’da tankların hasarının çok fazla olması, Kog’Maw’ın kısa sürede eriyeceğinin en önemli nedeni. Yine de Jugger’Maw kompozisyonunun nasıl oynandığına, hangi şampiyonların özellikle seçilmesi gerektiğine ve nasıl takım savaşı oynanacağına bakalım.

juggermaw komp 1

Şahsi favorim olan Jugger’Maw’ın bu versiyonu, bana kalırsa pick şansı en yüksek olan ve en iyi takım savaşı çıkaran Jugger’maw kompozisyonu olabilir. Öncelikle unutmamamız gereken iki önemli element var: Lulu ve Kog’maw. Kog’Maw seçimi “meta dışı” olarak gösterilebilir, hatta beğenilmeyebilir. Kog’Maw’ın bu kompozisyona adını vermesinin önemli bir nedeni var: Tüm nişancılar arasında Kog’Maw utility olarak addedilen, yeteneklerine bağlı olan ve her yeteneğinin efektifliği yüksek seviyede olan bir nişancı. Eşya seçiminde ise Üçlü Kuvvet tercihi ile hareket hızı da artan ve bir çeşit kaçış mekanizmasına sahip olan Kog’maw’ın bu kadar değerli olmasının nedenleri bunlar. Diğer element ise Lulu. Tam bir destek oyuncusu olan Lulu, üst koridorda oynandığında ciddi bir hasar verme potansiyeline de sahip oluyor. Ultisini ve hareket hızı veren W yeteneğini Kog üzerinde kullanması, Kog’Maw’ı hem öldürmesi, hem de yakalaması zor bir şampiyon yapıyor.

Genel hatlarıyla Jugger’Maw kompozisyonu üst koridor Lulu, ormancı Lee ya da Nunu (şampiyonun W yeteneğinin hem hareket hem de atak hızı vermesi nedeniyle), orta koridorda bir suikastçı (tercihen LeBlanc ya da Kassadin), nişancı olarak Kog ve destek oyuncusu olarak Nami ya da Janna’dan oluşmakta.

Aslında “ADC’yi koru” felsefesi, her takımın sahip olduğu bir şey. ADC’yi takımın arka sıralarında tutup istikrarlı bir şekilde hasar vermesini sağlamak artık takımların temel taşlarından. Jugger’Maw’ı bu kadar özel yapan şey ise, takımın ADC’yi korumak için geri çekilmemesi, aksine Kog’u takımın ön sıralarına yerleştirmesi ve karşı takımı bu şekilde yemlemesi. Bu kompozisyonla karşı takım yeminizi yutmasa bile oldukça fazla poke hasarı verme olasılığınız artıyor zira Kog ve LeBlanc, “poke” konusunda oyundaki en iyi şampiyonlardan.

Bu kompozisyonun takım mekaniği açısından 2 önemli olmazsa olmazı var. Birincisi nişancıyı oynayan oyuncunun pozisyon bilgisi. Bu belki de bu kompozisyon için en önemli şey. Kog’un Nani/Lulu ikilisinden uzakta olması, 2 saniye içinde tüm hasarı alarak ölmesi ile sonuçlanacağından Kog’un pozisyon bilgisinin üst seviyede olması gerekiyor. Aynı zamanda Kog’Maw “frontline” olarak takım savaşına giriyor olabilir, fakat karşı takımın tüm hasarını kaldıracak kadar tank olması mümkün değil. Burada da oyundaki en iyi “disengage” yeteneklerinden birine sahip Nami sahneye giriyor. Kog’Maw’ın niyetlenilenden fazla hasar almasını önlemek ise Nami’nin baloncuklarına ve ultisine kalıyor. Bu kompozisyonun ikinci olmazsa olmazı ise Lulu’nun iyi bir şekilde oynanması. Lulu’nun bu kompozisyonda işi kolay gözükebilir, fakat iyi bir koridor safhası geçirmeyen Lulu, sadece ultisi ve diğer yetenekleriyle Kog’Maw’a yardımcı olamaz zira takımın hasar verme gücü Lulu’nun olmayışıyla oldukça düşer. Evet LeBlanc iyi bir dps olabilir, aynı zamanda Lee de kabul edilebilir derecede hasar verebilir, fakat Lulu’nun o “utility” yeteneklerini hasar için kullanmazsa, Jugger’Maw’ı oynamak düşünülenden daha da zorlaşır. En basit haliyle, Kog’Maw bir tank gibi davranıp takımın önünde yer alır, herkes Kog’Maw’ı öldürmek için yeteneklerini harcar, o anda da sahneye Nami ve Lulu çıkar. Karşı takımın bekleme süreleri dolana kadar takım elindeki her şeyi boşaltır ve Kog’Maw karşı takımın içinde inanılmaz bir hızla ve neredeyse dolu canla dolaşır.

GE Tigers takım olarak zaten ne kadar iyi olduklarını sezon boyunca kanıtladı. Jugger’Maw’ı tekrar profesyonel sahneye getirmeleri ve başarılarının sırrı ise PraY’in takım savaşlarında pozisyon almada bir deha olması. Bunun yanında Smeb’in iyi bir Lulu oyuncusu olması ve GorillA’nın Nami/Janna şampiyonlarında usta oyunları. Elbette takımın ne zaman savaşacağını, ne zaman objektiflere yöneleceğini bilmesi de oldukça önemli bir etken, fakat GE Tigers’ın bu kompozisyonu çok iyi oynamasının nedeni, oyunu Kog’Maw üzerinden çok iyi oynamaları ve okumaları.

Dünya üzerinde bu kompozisyonun popülerliğinin artmasıyla bir çok takım tarafından denenmesi, GE Tigers’ı da metayı yönlendiren bir takım haline getirmişti. Diğer takımların başarısızlıklarının ardında yatan neden ise şüphesiz oyuncuların yetenekleri ve bir takım olarak oyunu gerekli seviyede yönlendirememeleriydi.

Ne yazık ki, yukarıda da bahsettiğim üzere şu an meta tank şampiyonlar üzerinden oynanmakta ve Jugger’Maw’ın uygulanabilirliği oldukça zayıf. İlerleyen vakitlerde metanın değişmesiyle bu kompozisyonun oynanabilirliğinin artmasını ve eğlenceli maçlar izlemeyi umuyoruz.

Son olarak, GE Tigers’ın bu kompozisyonu mükemmel bir şekilde oynadığı KT Rolster setini şuradan izleyebilirsiniz:

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.